Reklamlar
Gündem 2020-11-15 10:47:59 Tufan

10. Sınıf Matematik Konularının Önemi

Herkese merhaba sevgili öğrenciler ve üniversite sınavı adayları! Milli Eğitim Bakanlığı 10.sınıf matematik dersinde bu sene Aydın Yayınları ve kendi hazırlamış oldukları MEB Yayınları’na ait ders kitaplarını okullarda okutacak.

 

Anadolu Liseleri ve diğer lisede okuyan öğrenciler bu kitaplardaki konularla eğitim görecekler. 10. sınıf, üniversite sınavı için erken görünse bile, YKS’de sorulacak matematik sorularının en önemlileri, 10. sınıf konuları içinde yer alıyor. İşte 10.sınıf matematik konuları:

  • Sayma ve Olasılık
  • Polinomlar
  • Fonksiyonlar
  • İkinci Dereceden Denklemler
  • Dörtgenler & Çokgenler
  • Katı Cisimler

Üniversite sınavlarında birçok öğrencinin zorlandığı ilerici düzey matematik için gerekli olan 10. Sınıf matematik ders kitabı cevapları, sizin temelinizi sağlamlaştıracak ve 12.sınıfta gireceğiniz TYT ve AYT gibi sınavlarda sorulan sorulara yabancılık çekmemenizi sağlayacak. Şu an çok erken bir tarihmiş gibi görünse de, bu sene yapacağınız sıkı bir çalışma sizi sınava hazırlayacak ve erkenden bir temelinizin oluşmasına katkısı olacak.

12.Sınıfta sınava hazırlanan öğrenciler, hem 9. sınıf, hem 10. sınıfta tam olarak temellerini oluşturamadıkları için, sınava hazırlık için fazla vakit harcamak zorunda kalıyorlar. Bu durumu yaşamamak için ise maalesef öğrencilerin çok azı lise yılları boyunca her sene üniversite sınavına hazırlanarak temelini sağlamlaştırarak, son sınıfa emin adımlarla ilerlemektedir. Birçok uzmana göre yapılması gereken en doğru davranış bu şekildedir. Özellikle 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencilerinin en dikkat etmesi gereken nokta da budur. Dersi derste dinleyen ve eve gittikleri zaman konu tekrarı yapan öğrenciler, son sınıfa geldiklerinde zaten bildiği konuları kısa bir zaman içinde tekrar etmekte ve daha çok soru çözümleriyle ilgilenmektedirler.

Son sınıfta ders çalışmaya başlayan öğrenciler ise vakit kaybetmiş sayılmazlar ancak konu tekrarı yapmaktan ziyade konu öğrenmeye çalıştıkları için rakiplerinin gerisinde kalmaktadır. 10. Sınıf matematik ders konuları gibi her sene, her dersten, her konuyu tekrar eden öğrenciler ise sadece konu tekrarına ve çoğunlukla soru çözümüne yönelerek, sınava kendilerini daha çok hazırlayabilmektedir.

Üniversite Sınavında 10. Sınıf Matematik Konularının Önemi

Üniversite sınavlarında genellikle lise yıllarında verilen kitaplardan faydalanılarak soruları hazırlanır. Her lise öğrencisinin ilk kaynak olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş kitaplar üstünde durması büyük önem arz etmektedir. Bu sayede üniversite sınavında çıkacak soruları ilk elden görebilir ve ona göre hazırlanabilirler. Özellikle 10. sınıf okuyan her birey bu sene görecekleri konuları özenle dinlemeli ve tekrar etmelidir. Girecekleri TYT ve AYT sınavındaki soruların büyük bir çoğunluğu 10. sınıf ders konuları ve ders kitapları esas alınarak hazırlanmaktadır. Özellikle sayısal bölüm tercih etmeyen isteyen bireyler 10. sınıf matematik konuları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalıdırlar ki, en çok sorular buradan çıkmakta, diğer soruların konularının temeli ise yine bu sene içerisinde verilmektedir.
Bu nedenle özellikle 10.sınıf matematik ders kitabındaki soruların cevapları zamanında yapılmalı.

Ebeveynler için ise yapmaları gereken şey çocuklarını 9. sınıftan itibaren sınava hazırlamak olmalı. Liseye ilk geçişin verdiği bir durum neticesinde çocuklar 9. sınıfta çok verimli çalışamasalar bile bu eksikliği gidermek ve ilk sıralara yerleşmek için önlerinde hem geçmiş senenin, hem de tüm temellerin atıldığı 10. sınıflarda daha azimli ve daha düşünceli olmalılar. Ebeveynlerin de bu durumda onlara destek çıkmaları ve bu süreç boyunca yanında olarak onlara maddi ve manevi katkı sağlamları gerekmektedir. İyi bir aile, çocuğunu iyi bir şekilde eğitebilir. Ayrıca ilk senenin vermiş olduğu acemiliğe yenik düşen öğrenciler, 10.sınıfta kendilerini toparlamak için, önlerindeki iki senelik sürecin temelini 10.sınıf matematik kitap cevaplarına dikkat ederek atabilirler. Lise son sınıf ve mezuna kalmış öğrenciler için ise bu durum kolay değildir. Hem ilerleyen yaşlarda bir şeyler öğrenmek zorlaşır hem de konu sayısı oldukça artacaktır. Genel olarak başarılı öğrenciler bu duruma düşmemek için en geç 10. sınıftan itibaren düzenli ders çalışmaya başlarlar. Günlük 12 saat ders çalışmak bir çözüm değildir, önemli olan uzun süreçler boyunca az ve düzenli ders çalışmaktır.

Uzmanlara göre lise son ve mezun yıllarında günlük 8 saat, 10 saat ve 12 saat ders çalışmanın çok bir katkısı yoktur. Temelini atamamış bir öğrenci, günde 15 saat ders dahi çalışsa insan olmamızdan dolayı beynimiz hepsini tam olarak kavrayamaz ve her zaman bir eksiğimiz, bir yanlışımız olabilir. Bunun yerine uzmanlar, öğrencilerden liseye başlar başlamaz, kendilerine bir ders programı yapmalarının ve bu programa uyarak dört sene boyunca çalışmanın daha faydalı olacağını söylemektedir. Sayısal bölüm ve sayısal bölüm ile alakalı üniversite fakülteleri tercih edecek öğrenciler, özellikle 10. Sınıf matematik konularının önemini kavramalı ve buna göre hazırlanmalıdır. Öğretmen ödev vermese bile 10.sınıf matematik ders kitabındaki soruları zamanında cevaplandırmalı, soruları ayrıntılı çözmeli.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek