Reklamlar
Gündem 2021-06-22 12:42:45 Tufan

Afrika Örgüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Kıvırcıklığı çok yoğun ve sık olan yapıdaki saçlara, Afro dokulu saç denir. Taraması ve yıkaması zor bir saç tipidir.

 

Kıvırcıklığı çok yoğun ve sık olan yapıdaki saçlara, Afro dokulu saç denir. Taraması ve yıkaması zor bir saç tipidir. Bu nedenle eski Afrika kabileleri çözüm olarak Afrika örgüsü tarzını keşfettiler. Geleneksel hale gelen bu saç stili zamanla farklı anlamlar kazandı. Hatta bazı kabileler evlenmeden önce saçlara Afrika örgüsü yapılmasını doğru bulmazlar.

Afrika’dan özellikle Amerika’ya yoğun göçler olunca, bu saç modeli de dünyaya yayılmaya başladı. Uzun yıllar sadece siyahilerin tercih ettiği bir tarz oldu. Bu nedenle zenci örgüsü olarak da bilinir. Zaman içerisinde, özellikle sporcu ve sanatçıların Afrika örgüsünü yaptırması ile moda haline geldi. Günümüzde kadın, erkek herkesin severek kullandığı bir saç modelidir.

Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Kişinin kendi saçlarına ek olarak, hazırlanmış yapay saçların da eklenmesiyle yapılan bir örgüdür. Afrika örgüsü basit bir saç örme yöntemi değildir. İlave olarak ek saç kullanılmazsa sağlam ve kalıcı bir örgü olmaz. Profesyonel ve işi bilen kişilerce yapılması gerekir. İstenen sonuca göre farklı örgü teknikleri uygulanır. Uzun süren, dikkat ve emek isteyen bir işlemdir.

Zenci örgüsü yapılmadan önce saçlar bölümlere ayrılır. Bu işlemde çok ince ve sık dişleri olan bir tarak kullanılır. Yapılacak modele göre, saçlar ufak ufak ayrılır. Sonrasında jumbo olarak tabir edilen ek saçlarla Afrika örgüsü yapılır. Bu işlem genellikle enseden başlar. Kişinin saç yoğunluğuna ve uzunluğuna bağlı olarak süre uzar veya kısalır.

Afrika Örgüsü Modelleri

Zenci örgüsü, özellikle kısa saçlarından sıkılmış insanlar için güzel bir alternatiftir. Eskiden saç rengiyle uyumlu ek saçlar kullanılmış. Günümüzde ise renkli pek çok alternatif mevcut.

  1. Box Braids: Orta kalınlıkta bir örgüdür. En çok bilinen ve uygulanan zenci örgüsü modelidir. Saç diplerine küçük kutu gibi görünümler verir. Koruyucu bir stildir ve saçları uzatmak için iyi bir tekniktir. Dikkat çeken güzel topuzlar için idealdir. Kullanılan renkli ek saçlarla farklı ve bohem bir tarz yaratılır.
  2. Micro Braids: Oldukça ince örgülerden oluşan bir modeldir. Uzaktan bakıldığında Afrika örgüsü kendini göstermez. Mutlaka iyi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Box braidse göre zarif ve sade bir havası vardır. Kalın örgülerden hoşlanmayanlar en çok bu modeli tercih ediyor. Micro braids de renkli ek saçlarla farklı seçenekler sunuyor.
  3. Havana Twist: Örgüden ziyade burgu olarak tanımlamak daha doğrudur. Senegalese twist olarak da bilinir. Zenci örgüsü modelleri içerisinde diğerlerinden ayrılan bir tarzı vardır. Klasik saç örgüsü istemeyenlerin tercih ettiği farklı bir stildir. Her ne kadar Afrika örgüsünün çeşitleri içerisinde geçse de saç örülmez burgu yapılır. Yine bu modelde de renkli ek saçlar kullanılabilir.
  4. Afro Dalgası: Bu model, uygulama tekniği açısından diğer tüm zenci örgüsü çeşitlerinden farklıdır. O yüzden genellikle farklı bir başlık olarak ele alınır. Aslında Afro dalgası da bir Afrika örgüsü modelidir. Kişinin kendi saçları özel bir yöntemle örülerek sabitlenir. Sonrasında saç rengine uygun olarak seçilen, özel Afro dalgası yapılmış ek saçlar hazırlanır. Afro dalgası aparatı ile örülerek sabitlenmiş gerçek saçlara, hazırlanan ek saçlar monte edilir. Bu titizlikle uygulanması gereken bir işlemdir. Kişinin fiziki özelliklerine ve yaşam tarzına göre yoğunluğu ayarlanır. Aksi halde çok yapay bir görüntü ortaya çıkar. Afro dalgası yapılırken dipten kişinin saçları uzayacağı için renkli ek saç önerilmez. Fakat bu kişinin tercihine bırakılır.

Uygulanacak Afrika örgüsünün modeli kişisel zevke göre seçilir. Bu örgü yöntemleri sayesinde saçlar her zaman bakımlı ve şekilli olur. Uzun süreli bir kullanım sağlar. Saçların uzama rutinine göre kullanım süresi değişir.

Afrika Örgüsü Hakkında Bilinen Yanlışlar

Saçlara uygulanan her işlemde olduğu gibi, zenci örgüsü hakkında da pek çok yanlış bilgi öne sürülüyor.

  • Afrika örgüsü ya da Afro dalgası saçlara zarar vermez. Uygulama sırasında herhangi bir kimyasal kullanılmaz. Saç sadece doğal bir örgü ile şekillendiğinden zarar veren bir işlem değildir.
  • Zenci örgüsü yapılmış veyahut Afro dalgası ilavesi yapılan saçlar normal saç gibi yıkanır. Ek olarak kimyasal içeren bakım ürünleri kullanılmaz. Her zamanki gibi yıkayıp temizlemek yeterlidir.
  • Örülen saçlar rutin dökülme harici ekstra olarak dökülmez ve kopmaz. Bu sıkça söylenen hatalı bir ifadedir. Tam tersi devamlı taramaya, ısıya ve işleme maruz kalmadığı için yıpranmaz.
  • Afrika örgüsünü kullanmaktan vazgeçtiyseniz, saçın kazıtılması gerekmez. Örgülerin açılması yeterlidir. Afro dalgası yapıldıysa monte edilmiş saçlar sökülerek doğal saçlara geri dönülür.

Kullanımı pratik ve son derece rahat bir saç modeli olan Afrika örgüsü ve Afro dalgası profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek