Reklamlar

Akciğer Nasıl İyileşir?

 

Akciğer, vücuttaki en önemli organlardan biridir. Akciğerin zarar görmesi, insan sağlığını olumsuz etkiler ve kişilerin hayatına mal olabilir. Peki akciğer nasıl iyileşir, akciğere iyi gelecek besinler nelerdir? Bu soruların cevabı yazımızda…

Akciğerin Önemi ve Akciğer Rahatsızlıkları

Akciğer, vücudun hava deposudur. Burundan veya ağızdan alınan oksijenin kan yoluyla vücuda dağıtılmasından sorumludur. Akciğer, bu görevi nedeniyle kritik öneme sahiptir. 

Başta sigara kullanımı olmak üzere birçok etki akciğerde hastalıklara sebep olabilir. Bunların arasında; çevresel faktörler, genetik faktörler, düzensiz beslenme, düzensiz uyku ve hareketsiz yaşam bulunur. Ayrıca son günlerde karşımıza çıkan ve Covid19 virüsünün sebep olduğu hastalık, akciğerde kalıcı hasar bırakabilir. 

Akciğer rahatsızlıklarında en çok karşılaşılanlar astım, KOAH, akciğer kanseri ve zatürredir. Bu rahatsızlıklar için geliştirilmiş birçok tıbbi tedavi yöntemi vardır. 

Akciğere İyi Gelen Egzersizler

Akciğerle ilgili herhangi bir şikayeti olan kişilerin doktora başvurarak bazı testleri yaptırması oldukça önemlidir. Ciddi rahatsızlıkları bulunan kişiler, doktorun belirlediği tedavi planına uygun olarak hareket etmelidir. 

Bununla birlikte, akciğere iyi geldiği bilinen bazı egzersizler ve besinler de bulunur. Bunlar, akciğer nasıl iyileşir sorusuna verilebilecek ek çözümlerdir. 

Akciğere iyi gelen egzersizler, özellikle hareketsiz bir yaşama sahip kişiler için yararlı olabilir. Bu egzersizlerin temelinde, nefes alıp vermeyi geliştirmek ve stresi azaltmak vardır. Bu amaçla önerilen egzersizler: yürüyüş, jogging, fitness, koşu, bisiklet sürme ve yüzmedir. Ancak tüm bunlar yapılırken sigara içilmemesi oldukça önemlidir. 

Akciğere İyi Gelen Besinler

Akciğerin güçlenmesi ve toksinlerden arındırılması için de bazı besinler tüketilebilir. Bu amaçla tüketilebilecek besinler aşağıdaki gibidir:

  • Zerdeçal ve zencefil
  • Siyah havuç
  • Sarımsak
  • Kekik
  • Keçiboynuzu
  • Et ve et ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Lahana

Uyarılar

Akciğer nasıl iyileşir sorusu için verdiğimiz egzersiz ve besin önerileri; doktorlara danışılarak kullanılmalıdır. Çünkü kişilerin vücut yapıları ve geçmiş rahatsızlıkları farklılıklar gösterebilir. Ayrıca alerjik bünyeye sahip kişilerde bazı besin maddeleri alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle ilgili hekime danışılması önemlidir. 

Sağlık konularıyla en güncel yazıları kaçırmamak için dogalsaglik.com sitemizi takip edebilirsiniz.

https://dogalsaglik.com/akcigere-iyi-gelen-yiyecekler/ 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek