Reklamlar
Gündem 2020-08-31 22:39:13 Tufan

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Bunlara Dikkat Edin

 

Araç sahipleri için kullandıkları araçların muayenesi, sadece araçların sağlığı için değil, kullanıcıların güvenliği açısından da önemli bir işlemdir. Bu nedenle yasalarımız gereği her araç sahibi, araçlarına muayene yaptırmaktadır. Söz konusu muayeneler, yalnızca TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu muayene esnasında aracın teknik yapısı kontrole tabi tutularak, gerek trafik, gerekse sürücü ve diğer yolcuların güvenliği için yeterli şartlarda olup olmadığına bakılmaktadır. Her aracın, belirli bir muayene süresi bulunmaktadır. Araç muayenesine gitmeden önce, bunları bilmeniz gerekmektedir. Bunlar maddeler halinde şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

  • Özel veya Resmi Otomobiller ve bunların her çeşit römorkları, aracın alındığından itibaren ilk üç yaşı ve bundan sonraki dönemlerde 2 yılda 1 kez muayene için götürülmelidir.
  • Lastik tekerlekli olan traktörler, ilk üç yaş ve sonrasında, 3 yılda 1 kez muayene için götürülmelidir.
  • Taksi, kamyon, otobüs gibi araçların da dâhil olduğu, diğer motorlu araçlar ve her çeşit römorkları ilk yaş ve sonrasında her sene muayene zorunluluğu bulunmaktadır.
  • İki ya da üç tekerlekli olan araçlar ve bunların römorkları ise, ilk üç yaş ve sonrasında, 2 yılda 1 kez muayene için götürülmelidir.

Araç muayenesi hakkında en çok gündeme gelmekte olan sorulardan bir tanesi, şüphesiz ki vidalı plaka muayeneden geçer mi? Olmaktadır. Bu sorunun cevabı, olumsuz yöndedir. Bir diğer deyişle plakalı araçlar, araç muayenesinden geçememektedir. Bu tip niteliklere sahip olan araç plakaları, muayeneden geçememektedir.

  • Plakada cam kaplama mevcut olması.
  • Plakada folyo ya da kaplama benzeri unsurlar bulunması.
  • Plakada çivi ve vida benzeri öğeler bulunması. Plaka’nın şeklinin değiştirilmiş olması ya da boyanmış olması.
  • Plaka üzerinde bulunan kenar çizgisinin kesilmiş olması, şeklinin değişmiş olması ya da boyanması durumu.
  • Plaka üzerinde boya, boya kalıntısı, aşınma ya da yazıların okunabilmesine engel olan hasar, eğim, bükülme ve çöküklük gibi durumlar.

Burada da görüldüğü üzere, vidalı plaka muayeneden geçer mi? Sorusunun yanıtı “hayır” olmaktadır. Bu nedenle plakanızda bu maddelerde bulunan hasarlar bulunuyorsa, bir an önce bakım yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Buna benzer bir konu da, spoiler muayeneden geçer mi? Sorusu olmaktadır. Bu sorunun yanıtı duruma göre değişse de, eğer aracınıza modifiye olarak spoiler taktırmışsanız ve aracınızın üretici firması, bu modelin diğer sürümlerinde de spoiler kullanmamışsa, spoiler araç muayenesinden geçememektedir.

Ancak eğer araç modelinizin, farklı sürümleri fabrika çıkışlı spoiler kullanıyorsa, bu durumda spoiler kullanma izni verilmektedir. Bu nedenle Spoiler muayeneden geçer mi? Konusunda aracınıza bir spoiler taktırmadan önce, araç muayenesi esnasında bu soruyu yetkililere sormanız, size en doğru bilgiyi sağlayacaktır.

Bu konu hakkında dikkat etmeniz gereken tüm detaylar için, tozlumikrofon.com sayfasını ziyaret ederek, ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek