Reklamlar
Gündem 2020-07-29 22:51:29 Tufan

Avukat Aydın Aydar ile Boşanma Davaları Hakkında Konuştuk

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz Aydın Bey?

Tabi ki. Ben Avukat Aydın Aydar, 1962 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 30 yılı aşkın süredir avukatlık yapmaktayım. Sayısı sürekli değişen meslektaşımızla birlikte  ağırlıklı boşanma davaları üzerine çalıştığımız Aydar Hukuk bürosunun kurucusuyum.

Aydın Bey Covid-19 sebebiyle boşanma davalarında bir artış söz konusu mu?

Covid-19 pandemisi sebebiyle evde kaldığımız süreçte zaten sallantıda olan çoğu ilişki bitme aşamasına geldi buda pek tabi ki boşanma davalarında  gözle görülür bir artışa neden oldu.

Okuyucularımızın çok merak merak ettiği sorulardan biri boşanma davalarının ne kadar sürdüğü hususu

Boşanma davalarının ne kadar sürdüğü konusunda net bir cevap vermem pek mümkün değil. Boşanma davaları çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak ikiye ayırmamız mümkün. Anlaşmalı boşanma davaları ortalama 2 gün ile 20 gün arasında bitmekteyken çekişmeli boşanma davaları yerel mahkeme , İstinaf, ve Yargıtay aşaması olmak üzere ortalama 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Peki bu kadar kısa sürmesine rağmen neden insanlar anlaşmalı boşanma davası açmıyor?

Anlaşmalı boşanma davasında iki tarafında her konuda anlaşmış olması şart ayrıca evlendikleri tarihten itibaren en az 1 yıl geçmeside şart bu yüzden bütün hususlarda anlaşamayan veya 1 yıldır evli olmayan eşler çekişmeli boşanma davası açmak zorunda.

Eşlerden birinin boşanmayı istememesi halinde boşanma davası açılabiliyor mu?

Evet, açılabilir. Önceki soruda belirttiğim gibi bu durumda anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Boşanmak isteyen eş çekişmeli boşanma davası açmak zorunda.

Boşanma davası açmak isteyen kişi boşanma avukatı tutmak zorunda mı?

Hayır bir boşanma avukatı ile çalışması şart değil kendiside davayı açıp, yürütebilir ancak uygulamada bize sonradan gelen müvekkillerden gördüğüm kadarıyla kendisi boşanma davası açıp eline yüzüne bulaştıran, işi çıkmaza sokan çok kişi var bu yüzden boşanma davalarında avukat yardımı almalarını tavsiye ediyorum.

Peki Aydın Bey en çok boşanma davası açan avukatlardansınız boşanma davalarında yaşadığınız ilginç bir olayı anlatabilir misiniz?

Bu konuda müvekkil gizliliğinden dolayı yorum yapmayı doğru bulmuyorum, kusura bakmayın.

 

Gazetemize haber ayırıp sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ediyoruz Aydın Bey.

Rica ederim, siz emek harcayıp zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim.

 

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek