Reklamlar
Yerel 2017-10-19 21:16:03 Karakaya

Behçet Kaynar o göreve atandı! Behçet Kaynar kimdir?

Uzun yıllar Ankara’da bürokratlık yapan Mustafa Behçet Kaynar’ınBinali Yıldırım’ın yakın ekibine atandı. Peki Behçet Kaynar kimdir, nerelidir? Detaylar haberde.

Ankara’daki kaynaklardan edinilen bilgiye göre Abdülkerim Taş, Mustafa Behçet Kaynar, Murat Aydın, Zafer Çubukçu Başbakan Binali Yıldırım’ın özel kalem müdürlüğünü yapacak.

Abdülkerim Taş, 32 yaşında ve Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. Taş, Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde de yüksek lisans yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Sosyal Politika Bölümü’nde doktorasını yapmaya devam eden Taş, 2008’de Başbakanlık’ta çalışmaya başladı. Özel kalem müdür yardımcısı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Zafer Çubukçu oldu.

Çubukçu, AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı görevini 2014 yılında AbdurrahimBoynukalın’a devretmişti. 1986 doğumlu Çubukcu, ODTÜ İngilizce İşletme mezunu. Yıldırım’ın Meclis’teki özel kalem müdürü ise Murat Aydın. Aydın, Ulaştırma Bakanlığı’nda uzun süre özel kalem müdürlüğünü yaptı. Başbakan Yıldırım’ın özel kalem müdürü olarak Taş’ın yanı sıra Behçet Kaynar da görev yapacak.

Behçet Kaynar kimdir?

2016 yılında evlenen Behçet Kaynar uzun yıllar AK Parti’de çeşitli alanlarda görev yaptı. Son olarak özel kalem müdürlüğüne atanan Behçet Kaynar çoğunlukla Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde olacak. Behçet Kaynar uzun yıllar eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalem müdürlüğünü yapmıştı.

Özel kalem müdürlüğü nedir?

 

Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü 18 Mayıs 1929 yılından günümüze değin Başbakan ve Başbakan Yardımcısının en yakınında görev yapanlardan oluşan bir birimdir. Teşkilat şemasında Yardımcı Hizmet Birimleri altında yer alır. Devlet teşkilatının en üst kademesinde yer alan Başbakan ve Başbakan yardımcısının başta resmi ve özel yazışmalarını yürütmek olmak üzere Başbakanlık Teşkilatı Kanununun belirlediği birçok görevi bulunur.

 

Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğünün Görev ve Sorumlulukları

 

-Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğünün 3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Kanununun 30. maddesi gereğince görevleri şunlardır:

 

-Başbakanlık Özel Kalem Müdürlerinin görevi Başbakan ve Başbakan Yardımcılarının gizlilik derecesi bulunan yazışmalarını takip etmek ve yürütmektir.

 

-Başbakan ve Başbakan Yardımcılarının günlük, haftalık ve aylık programlarını yaparak takip eder.

 

-Protokol kurallarını en iyi bilen kişiler olarak her çeşit protokol ve tören organizasyonunu düzenler ve yürütürler.

 

-Makamın yapacağı ziyaretleri, karşılama, uğurlama, davet, ağırlama ve dini, milli bayram kutlamaları ile ilgili organizasyonları yaparlar.

 

-Makama gelen tüm mail, dilekçe, mektup ve diğer evrakları ilgili birimlere yönlendirerek iletişimi sağlarlar.

 

-Başbakanın istekleri doğrultusunda tüm dosyalama işlemlerini yapar, takip eder ve sonuçlanmasını sağlar.

 

-Başbakan Özel Kalem Müdürüne bağlı olarak müdür yardımcıları da atanabilir. Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcıları, Müdürlük tarafından verilen görevleri yerine getirip, ihtiyaç duyulan yerlerde Başbakanlık bürosu açma yetkisine sahiptir. Başbakanlık bürolarının işleyişinden Başbakan Özel Kalem Müdürü sorumludur.

 

Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğünün Kuruluş Amacı

 

Başbakanlığı temsil eden Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü, Başbakanın en güvendiği insanlardan oluşan bir birim olarak gizlilik içeren tüm resmi ve özel yazışmaları düzenleyip yürütmek için kurulmuştur. Birimin görevi sadece bunlarla sınırlı olmayıp Başbakanın içinde bulunduğu tüm protokolleri de organize eder. Başbakanın günlük, haftalık ve aylık tüm programını yaparak, her türlü ziyaret, randevu, evrak işleri ve toplantı dokümanlarını hazırlar. Fedakarlık ve beceri isteyen bir meslek olarak Başbakanın Bakanlar ve vatandaş arasındaki bağlantısıdır.

 

İlk Kuruluşundan Günümüze Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü

 

“Kalem-i Mahsus Müdürlüğü” adı ile ilk kez 18 Mayıs 1929 yılında 1452 sayılı “Devlet Memurları Maaşatının Tevhit ve Teadülüne Dâir Kanunu Başbakanlık hizmet birimleri içinde yer almıştır. 19 Nisan 1937’de, 23 Haziran 1943′ de, 13 Eylül 1946′ da 9 Mart 1954′ de 13 Kasım 1971′ de ve 8 Haziran 1984′ de kadroda yer alan personel sayısı ve görevleri değişikliğe uğrayarak günümüze gelmiştir. Günümüzde teşkilat şemasında Yardımcı Hizmet Birimleri altında yer almaktadır.

 

Devlet yasama, yürütme ve yargı fonksiyonlarını anayasa ve kanunlara uygun olarak teşkilattaki birimler aracılığı ile yerine getirmektedir. Başbakanlık Özel kalem Müdürlüğü teşkilatta yer alan ve Başbakanın en yakınındaki birim olarak önemli fonksiyonlara sahip bir bölümdür. 3056 sayılı Kanunda yapılan değişiklikle Özel Kalem Müdürlüklerinin görev ve yetkileri yeniden düzenlenmiştir. Devlet Bakanlıkları Özel Kalem Müdürlükleri, Başbakan Yardımcılıkları Özel Kalem Müdürlükleri şeklinde düzenlemeye gidilmiştir. Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğüne atamaları Başbakan yapmakta olup Cumhurbaşkanının onayına sunulur. Memurlar ve katiplerin atamaları Müsteşarın teklifi ve Başbakanın tasdiki yapılmaktadır.

 

Görev süreleri değişen Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü ilk kuruluşundan günümüze birçok önemli ismin görev aldığı güven, sabır ve sorumluluk isteyen bir birimdir.

 

Behçet Kaynar kaza geçirmişti

 

2011 yılında seçim çalışmaları sırasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın konvoyunda aralarında Behçet Kaynar’ın da olduğu araç konvoyda ilerlerken trafik kazası yapmış, Behçet Kaynar’ın yanısıra ekipten 2 kişi daha yaralandı.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek