Reklamlar

Bitkisel beslenmek ne kadar yararlı? Bitki bazlı hamburger sağlıklı mı?

Fast food şirketleri yeni bitki bazlı 'et' ürünlerini, geleneksel ürünlerine daha sağlıklı alternatifler olarak sunuyor. Uzmanlar, bitki bazlı köftelerin hamburger veya sandviç gibi fast food ürünlerinin besin değerini daha iyi yapmadıkları konusunda uyarıyor. Uzmanlar ayrıca, bu tür öğelere verilen “sağlıklı” etiketin tehlikeli olduğunu ve tükettiğimiz gıda türleri hakkında yanlış bilgi verildiğini vurguluyor.

Son dönemlerde büyüyen bitki bazlı fast food ürünleri, aslında sanıldığı kadar sağlıklı değil. Geçtiğimiz günlerde rapçi Snoop Dogg, bitki bazlı donut ve hamburger üreten bir ortaklığa imza attığını duyurdu.

Snoop Dogg tarafından onaylanan bu menü, güne başlamak için lezzetli bir yol olarak görülebilir ancak sağlıklı değil.

Beslenme uzmanları, bu durumun Snoop Dogg ile sınırlı kalmadığını, bitkisel bazlı fast food şirketlerinin yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

hamburguesas de batata y aguacate ile ilgili görsel sonucu

Bitki bazlı hamburgerler neden sağlıksız?

Rapçinin yayınladığı menüde, hamburgerlerin besin değerleri tam olarak belirtilmiyor. Ancak ortalama olarak bu tür sandviçler şunları içeriyor:

 • 480 kalori
 • 24 gram yağ
 • 8 gram doymuş yağ
 • 920 miligram sodyum
 • 24 gram protein

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Christina Anderson, bu yeni kahvaltı trendinin hesabını şöyle yapıyor:

 • 550 kalori
 • 34 gram yağ
 • 15 gram doymuş yağ
 • 1,135 miligram sodyum
 • 24 gram protein
 • nourriture synthétique ile ilgili görsel sonucu

Anderson, bu rakamların sağlıklı bir beslenme seçeneği olmasının kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.

Anderson, yaptığı açıklamada, 'Bu sandviç, günlük önerilen bir miktar sodyum, bir çorba kaşığı şeker ve diğer kahvaltı sandviçlerinden daha fazla doymuş yağ içeriyor' dedi.

Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Tıp Merkezi'nden Dana Hunnes, bu tür burgerlerin sağlıklı gıdalar olduğunu düşünmediğini açıkladı.

'Kesinlikle kalbiniz için etli burgerlerden daha faydalılar ama kesinlikle sağlıklı değiller.'

fast food ile ilgili görsel sonucu

"Bitki bazlı" fast-food trendi yanıltıcı mı?

Bu yeni Snoop Dogg ortaklığı, popüler fast-food zincirinin bitki temelli ürünlere karşı atılım gösterdiğini kanıtlıyor. Hunnes, sandviçin besinsel faydaları hakkındaki yazıların çoğunun azaltılarak tanıtımının yapıldığını savunuyor.

“Yumurta ve süt ürünleri de içerdiğinde buna bitki bazlı bir sandviç demeleri biraz rahatsız. Sanırım buna vegan sandviç demediler, ki bu kesinlikle değil. Ancak çoğu insan "bitki bazlı" terimini duyduğunda, gıda maddesinin daha sağlıklı ve veganlığa daha yakın olduğunu düşünmeye eğilimli olduklarına inanıyorum. "

'Bu yüzden, özellikle bu öğenin kalori, şeker, tuz ve doymuş yağ açısından yüksek olacağı ve yüksek oranda işlendiği için halkı onun sağlıklı olduğuna inandırmak yanıltıcı.'

plum tomato ile ilgili görsel sonucu

Bitki bazlı "et" alternatifleri ne kadar güvenilir?

Fast food ürünleri sağlıklı seçenekler olmayabilir ancak bazı uzmanlar, ılımlı olarak tüketilen bitki bazlı “et” in bir kişinin diyetinin bazı yönlerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Aslında bitkisel bazlı fast food ürünleri, eti hayatından çıkarmak veya tüketimini sınırlamak isteyen insanlara yararlı olabilir.

Yine de uzmanlar, insanların bitki bazlı proteinlerinin çoğunu baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi bütün yiyecekler şeklinde aldıklarını görmeyi tercih ediyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek