Reklamlar

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsak alerjisidir. Bazı insanlarda ince bağırsak, gluten proteini tüketiminde reaksiyon gösterebilir.

Bu tepkimeler sonucunda da çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Karın ağrısı ve istenildiği halde bir türlü kilo alamamak gibi şikayetler başlarda görünen sorunlar arasında yer alır. Çölyak birçok hastalığa benzediği için, sürekli karıştırılan ve teşhisi de oldukça zor olan bir hastalık çeşididir.

Gluten, buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi dört ana tahıl grubunda bulunan proteinlerdir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olmasına rağmen, çölyak insidansı olan kişilerde birçok sorun yaratmaktadır. Gluten içerek yiyecek ve içeceklerden korunarak gluten diyeti uygulanmalıdır. Bilinen tek tedavi yöntemi bu şekilde gerçekleşir. Çölyak hastalığı için birçok ülke, araştırmalar yapmaya başlamıştır. Bir aşı türü bile üretilmiştir fakat hala deney aşamasında olduğu için genel bir kullanımı söz konusu değildir. Çölyak hastalığında, alerjik reaksiyonlar bir ömür devam ettiği biliniyor. Yani bu rahatsızlık, tedavi edilebilen bir hastalık türü değildir. Bu yüzden diyabet hastalığı gibi benzerlik gösterebilir. Yazımızda gıda alerjisi diyerek de belirtebileceğimiz bu hastalıkla ilgili; hastalığı ne yemeli çölyak hastalığı testi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak, tarımın hayatımıza girdiği günden itibaren varlığını sürdüren bir hastalıktır. Sayıları az olsa da dünya nüfusunda belirli bir kesimin bu hastalıkla yaşadığını söylemek mümkün. Gluten proteini içerek gıda tüketimlerinde, vücut tepkimeye girerek, oniki parmak yapısı bozulur. Bu bozukluk sebebiyle ince bağırsakta yetenek kaybı oluşarak, kişilerde emilim sisteminde türlü problem görünür. Çölyak hastalığının görüldüğü genel bir yaş skalası bulunmaz. Yetişkinlerde görüldüğü gibi yeni doğmuş çocuklarda da görülebilmektedir.

 Çocuklarda Çölyak Teşhisi

Bu sorun, çölyak hastalığı genetik mi sorusunu akıllara getirmektedir. Çölyak DNA ile iletilen bir tür genetik hastalığıdır diyebiliriz. Fakat yetişkinlerde de görüldüğü için, kişinin sindirim sistemiyle de alakalı olabilir. Çocuklarda bulunan bu hastalığı teşhis edebilmek çok zordur. Fakat belirli gözlemler yaparak, bir sonuç elde etmek mümkündür.

  • Çocuğun karın bölgesinde, tuhaf bir şişlik var mı?
  • Çocuğun yaşına göre kilosu nasıl?
  • Kansızlık var mı?
  • Dışkısında tuhaflık, yağlı kaka gözlemleniyor mu?
  • İştahsızlığı var mı? Sürekli kusuyor mu?
  • Cildinde döküntüler var mı?
  • Sinirli bir yapıda mı?

Bu sorulara cevap aramamız gerekiyor. Tamamı ya da birçoğu çocukta gözlemleniyorsa, hemen bir sağlık kuruluşunda muayene edilmesi gerekmektedir. Doğru tanı konulması için, kan testi, endoskopi gibi çeşitli testlerin ve uygulamaların yapılması gerekir. Patoloji bölümü bu testleri yapmaktadır.

Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı

Çocuklarda gözlemlenen bulgulara yakın bir rahatsızlık da yetişkinleri de kapsar. Burada psikolojik rahatsızlıklar da çölyak hastalığı nedir teşhisinde önemli bulguları elde etmeyi sağlar. Bunlar;

  Tembellik,

  Halsizlik, devamlı yorgun olma hali,

  Bıkkınlık,

  Depresyon,

  Eklemlerde çeşitli ağrılar (özellikle omuz ve sırt bölgeleri),

  Ciltte türlü tahriş oluşumları,

şeklinde çölyak hastalığı belirtileri saptanabilir.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek