Reklamlar
Teknoloji 2017-06-29 14:20:16 Karakaya

Dev Siber Saldırıya Karşı Aşı Bulundu

Dünya üzerinde bir çok ülkeyi tehdit eden ele geçirdiği bilgisayarların tüm sistemini dosyalarını şifreleyen fidye yazılımı için aşı yöntemi geliştirildi. Geliştirilen sistem virüsün sisteme girmesini engellemiyor fakat sistem içinde yayılmasını durduruyor.

 

Ukrayna merkezli tüm ülkelere yayılmaya başlayan özellikle ABD, Rusya, İsrail, Hindistan gibi bir çok ülkenin siber sisteminde tehdit unsuru oluşturan fidye yazılımı bilgisayarların sistemini ele geçiriyor ve sonrasında tüm dosyaları kilitliyor. Fidye yazılımını engellemek için çalışmalar sürerken geliştirilen bir yöntem ile virüs sisteme girse dahi dosyaları etkilemesi engelleniyor.

Virüsün diğer bilgisayarlara yayılmasını engellemek için henüz bir yol bulunmazken bir çok kurum ve küresel şirketi derinden etkileyen fidye yazılımını kim yada kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Virüs'ün 100'e yakın ülkeyi etkileyen virüse benzediği ifade edilsede bu yazılımın çok daha sofistike olduğu ifade edildi.

Tam anlamıyla bir koruma sağlamayan aşı yönteminde kişi kullandığı bilgisayarda  “perfc” adlı salt-okunur bir dosya açıp, dosyayı “C:Windows” konumuna yerleştirince, saldırıyı durdurabiliyor.Bleeping Computer web sitesinde anlatılan aşı uygulaması tam olarak işe yaramadığı ancak dosyalara erişimi kısıtladığı ifade edildi. Fidye yazılım virüsünü durdurmak için tüm yazılım uzmanları konu hakkında seferber olmuş durumda.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek