Reklamlar
Teknoloji 2018-11-07 14:07:08 Karakaya

Dijitale Yeni Bir Soluk Geldi

2012 yılında kurulan Zeo Agency, piyasanın önde gelen firmalarına pazarlama danışmanlığı hizmeti vermektedir. Bu kapsamda müşterilerin arama sonuçlarında daha görünür hale getirmek amacıyla, firmaların sitelerini optimize etmektedir. Zeo Agency tarafından 2013 yılı itibariyle her yıl İstanbul’da Digitalzone adı altında düzenlenen konferans, Doğu Avrupa’nın en büyük dijital pazarlama konferansı olarak anılmaktadır. Dijital pazarlama konularının ele alındığı konferansta, simultane çevirisi olarak bilinen eş zamanlı çevirinin yapılması ile yabancı dil engeli de ortadan kaldırılmaktadır.

Sektörün önemli isimlerini ağırlayan konferans bu yıl Digitalzone’18 ismiyle 18 ve 19 Ekim 2018 tarihinde Radisson Blu Hotel Şişli’de gerçekleşti. Konferansın ilk gününde “içerik” temalı İçerik Pazarlaması, Video Pazarlaması, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya Pazarlaması konuları ele alındı. Konferansın ikinci gününde ise “search” temalı PPC Reklamları, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması ve Sosyal Medya Reklamları’nı içeren konular ele alındı.

18 Ekim Günü Konuşmacılar ve Ele Alınan Konular;

Konferansın ilk sunumu Rıza Selçuk Saydam tarafından yapıldı. Facebook’ta ürün geliştirme ekibinde yer alan Saydam, “Başarılı Ürün Geliştirme Yöntemi: Anla, Sapta, Gerçekleştir” konusu ile başarılı bir ürün geliştirmek için izlememiz gereken üç adımdan bahsetmiştir. Bu adımlardan birincisi, sorunu anlamaktır. İkinci adım ise, sorunun ne olduğunu belirleyip, çözümün neler olabileceğini sorgulamaktır. Üçüncü ve son adım ise, saptanan çözüm yolunun gerçekleştirilmesine yöneliktir.

Ardından gelen konuşmacı Silverthorn Agency’nin kurucusu Laura Crimmons, “Başarılı Bir İçerik Pazarlaması Projesi İçin Kılavuz Yaratmak” başlığı altında iyi bir içeriğini nasıl hazırlanması gerektiğinden bahsetmiştir. Ardından mikrofonu Shift6’nın kurucusu Lexi Mills almıştır. “Seo ve İçerik Pazarlamasıyla Başarılı Bir PR Stratejisi Yaratmak” başlığı altında içerik kampanyalarını tasarlamak için kullandığı PR SEO yöntemlerini paylaşmış, makine öğreniminin ve yapay zekanın yaratıcı kampanyalar için önemini anlatmıştır.

Konferans Matthew Kay ile devam etmiştir. “Hedef Kitlenizin Deneyimini Gerçekleştirecek İçerik Stratejileri” isimli sunumunda, müşterilerin satın alma sürecinde satın almalarını sağlayacak noktalar üzerine stratejilerden bahsetmiştir. Ardından yer alan sunum ise videonun önemli bir ismi olan ve Red Bull, The Financial Times, Tesco, Coca-Cola, Simply Business gibi markalardan video stratejileri için kendisine başvurulan Phil Nottingham tarafından gerçekleştirilmiştir. “Etkin Video Pazarlama Stratejileri ile Dönüşümünüzü Arttırın” başlığı altında, müşterilere ulaşmak için iyi bir video içeriğinin etkili bir yöntem olduğundan bahsedilmiştir.

Ardından Zeo Agency’nin kurucusu Yiğit Konur “Makine Öğrenmesi: Etkili SEO ve İçerik Stratejisi İçin Yeni Bir Yaklaşım” başlıklı sunumunu yapmıştır. Burada NLP Araştırmasından bahseden Konur, Google Natural Language API aracılığıyla oluşturduğu bir script ile verilen metinden anlamlandırabildiği kelimeleri ayrıştırabilmesi ve makine öğrenme yöntemini anlatmıştır.

Günün son sunumunu GoDaddy’den Selina Bieber, “Görünürlük ve Kalıcılık için Güvenlik: Online Güvenliğin Yükselişi” başlığı ile gerçekleştirmiştir. Burada online güvenliğin giderek artan önemi anlatılmıştır.

Ardından yapılan panelde Serbay Arda Ayzit, Uğur Eskici ve İlyas Teker; Yiğit Konur moderatörlüğünde Türkiye’de İçerik Pazarlaması hakkında keyifli bir oturum gerçekleştirdiler.

19 Ekim Günü Konuşmacılar ve Ele Alınan Konular;

Konferansın ikinci gününde ilk sunum Mobile Monkey’in kurucusu Larry Kim tarafından “Unicorn Marketing: Tüm Pazarlama Kanallarından 10x Gücünde Verim Almak” başlığıyla gerçekleştirilmiştir. Pazarlamacılara tavsiyelerde bulunarak 10 kat daha fazla verim elde etmek için pazarlama stratejilerinden bahsetmiştir.

Ardından Elephate’in CEO’su Bartosz Góralewicz tarafından, “İleri Seviye Teknik SEO Stratejileri” konusu ele alınmıştır. Gelişen teknolojinin hızla artışından ötürü SEO’nun kaosa sürüklenmesini ve buna yönelik stratejiler anlatılmıştır.

Söz sırasını alan SEObserver’in kurucusu Kevin Richard, “Google Sıralama Faktörleri: Makine Öğrenme Temelli Analizler” başlığı altında sunumunu tamamlamıştır.

Hemen sonrasında Polemic Digital’in CEO’su Barry Adams ‘’Google News Optimizasyonu ile Haberlerinizle Ön Planda Olun’’ başlığı ile yayıncıların Google News'ten maksimum trafik almaları için ipuçları paylaşmıştır.

Google'ın Search Quality ekibinde analist olarak görev alan Fatih Özkösemen, “Google’ın Gözünden: Arama dünyasındaki Son Gelişmeler” isimli sunumu ile arama sonuçlarının geliştirilmesine konuları ele almıştır. Akabinde Gary Illyes, “Google Görsel Aramaları Efektif Kullanmanın Yolları’’ isimli sunumunu yapmıştır. Google görsellerinin nasıl çalıştığını ve web sitenizin görsel aramada nasıl daha iyi olacağına ilişkin yöntemleri anlatmıştır.

Mobile Moxie’nin kurucu yöneticisi Cindy Krum ise ‘’Mobil Öncelikli İndeksleme: Tüm Kurallar Değişiyor Mu?’’ isimli konusuyla, ‘link eşitliği’ kavramından ve URL indekslemenin artık neden öneminin olmadığından bahsetmiştir.

Ardından söz sırası Anders Hjort’a gelmiştir. “2018 Yılında Göze Çarpan PPC Stratejileri” başlığı ile kitle hedefleme ve dinamik reklamlarla ilgili bilgilerini paylaşmıştır.

Son olarak Berk Kuşaksız, Utku Demirhan ve Şahin Seçil’in katılımıyla düzenlenen ve Erdal Çay’ın moderatörlüğünü yaptığı Performans Pazarlaması Paneli ile Digitalzone’18 tamamlanmıştır.

Etkinliğe destek veren GoDaddy, Topvisor, SEO Powersuite, CognitiveSEO, Ahrefs gibi platin sponsorların yanı sıra, BrandMentions, Optmyzr, icerik.com gibi altın sponsorlar ve Flamingo Game Studio, vimark isimli gümüş sponsorlar bulunmaktadır. Ayrıca kariyer.net, IstanbulFind, sliConf, ArtıPR gibi iletişim sponsorları ile birlikte, destekleyenler arasında Acıbadem, Ajans Press, Uber gibi firmalar bulunmaktadır. Sonuç olarak altıncısı düzenlenen Digitalzone konferansı, dijital pazarlama konularının sektörün uzmanları tarafından ele alınarak okuyucularına ve ilgililere büyük katkı sağlamaktadır. Simultane çeviri sayesinde etkinliğe katılım bir hayli fazla olmuştur. Bu yıl yapılan konferansın bıraktığı etkinin ardından Digitalzone’19 büyük bir heyecanla bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek