Reklamlar
Teknoloji 2019-11-12 17:23:00 Karakaya

Dokuma etiket

Dokuma etiketler hem kıyafetlerde, hem battaniye ve havlularda hem de diğer tekstil ürünlerinde kullanılan etiketlerdir. Dokuma Etiket insan teni ile uyumlu etiketlerdir ve uzun süreli kullanımlar için en uygun üründür. Aynı zamanda ense etiketi, tekstil etiketi olarakta adlandırılırlar. Bu yüzden dokuma etiket tercih eden firmalar hem kendi ürünlerinin kalitelerini hem de ürün özelliklerini müşterilerine daha rahat gösterebilmektedirler. Böylece markalar ürün kullanımına dair belirmek istediklerini detayları etiket üzerinde daha rahat gösterebilmektedirler. Markalar almış oldukları bu önem ile kullanıcı hatalarına bağlı olarak ortaya çıkan sorunların medyana gelmesini minumuma indirmektedirler.

 

Dokuma etiket kullanımına dair markaların akıllarında olan soru işaretleri ürünün tercih edilir olmasıyla günden güne azalmaktadır. Bugün birçok kullanıcı tekstil ürünü satın alırken ürünün etiketine bakmaktadır. Markanın isminin polyester bir etiketten ziyade dokuma bir etiket üzerinde olması kullanıcıya kaliteli ürün alacağını göstermektedir. 

 

 

  • Dokuma Etiket Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

 

Dokuma etiket tekstil ürünlerinin üzerinde yer alan markanın adının ve kullanım talimatlarının bulunduğu etikettir. Markanın istediği renkte ve boyutta üretilebilirler. Baskılı etikerlerden en büyük farkı ise markanın adının kullanım süresine ve şekline bağlı olarak değişmemesidir. Böylece ürün kullanıcısı ne kadar kullanırsa kullansın markanın adı silinmez ve kullanıcı kaliteli bir ürün satın aldığını bilir. Ayrıca etiketin dokuma olması insan tenini rahatsız etmez. Naylon oranı yüksek etiketler genel olarak insan tenini rahatsız eder ve tahriş izlerinin oluşmasına neden olur. Böyle bir durumda kullanıcı öncelikle kalitesiz bir ürün almış hissiyatına kapılır. Teninin rahatsız olmasından dolayı ürüne ait etiketi keser ve marka görünmez olur. Ancak dokuma etiket insan tenine zarar vermediği için kullanıcı üründen memnun kalır ve etiketi çıkartmak istemez. Böylece marka üretmiş olduğu ürün ile kendisini temsil etmeye devam eder. 

 

Dokuma etiket kullanımı ayrıca markalar arasında itibat belirleme şeklidir. Dokuma etiket kullanan firmalar rakiplerine nazaran piyasada daha itibar gören bir marka olurlar ve ürünleri tercih edilir olur. Ancak naylon oranı yüksek bir etiket kullanan marka piyasa değeri olarak da orta ve alt seviyede çalışmak ve fiyatlandırma oluşturmak zorunda kalır. 

 

 

  • Dokuma Etiket Modelleri ve Şekilleri Nelerdir? Bu Model ve Şekilleri Etkileyen Etmenler Nelerdir?

 

Dokuma etiket modelleri öncelikle ürüne, markanın imaj tercihine ve paylaşılacak olan içeriğe göre değişiklik göstermektedir. Marka sadece adının ve ambleminin geçtiği bir etiket istiyor olabilir ya da hem marka ve ambleminin hem de ürünün kullanım şekillerinin yer aldığı bir etiket istiyor olabilir. Tüm bunlar dokuma etiketin şeklini ve modelini belirlemektedir. 

 

Dokuma etiket şekli ve modelleri konusunda genel bir bilgi verecek olursak; düz, ortadan katlama, kenardan katlama, kelebek katlama ve manhattan katlama gibi modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca dokuma etiket ürünlerinde tek tip renk ve desen yoktur. Ürünün en büyük kolaylığı markanın kendisini istediği gibi yansıtabilmesidir. 

Ortadan katlama dokuma etiketlerde etiket ürünün isim ve logosunun sığacağı şekilde dikdörtgen kesilir ve ortadan katlanır. Sonrasında ise katlamanın yapıldığı yerden ürüne dikilir. Böylece ürün kullanıcısı hem markanın adını ve logosunu hem de ürünün kullanım talimatlarını rahatlıkla görebilir. Dokuma etiket için ortadan katlama modeli genel olarak bütün markaların tercih ettiği modeldir. Ancak bununla birlikte sadece logonun ve ismin göründüğü düz modellerde oldukça rağbet görmektedir. 

 

Dokuma etiket için tercih edilen bir diğer model ise kenar katlamalı modeldir. Bu modelde ise etiket iki yanlardan ürünü dikilir ve ortada bir boşluk bırakılır. Etiket bu aşamada ürünü asmak için işlevsel olarak da kullanılır. Bu model ile etiketteki dikiş yerleri görünmez. Kelebek katlamada ise etiket yine iki ucundan dikilir ancak markanın görüneceği alan kıvrılmıştır. Dokuma etiket modellerinde son model ise manhattan kesimdir. manhattan modelde etiken bütün kenarlarından ürüne dikilir ve ürünün bir parçası gibi olur. 

 

 

  • Dokuma Etiket Ürünlerinin Kesimleri Nasıldır?

 

Dokuma etiket ürünlerinin dört farklı kesim şekli bulunmaktadır. Bunlar; soğuk kesim, sıcak kesim, ultrasonik kesim ve lazer kesim olarak bilinirler. Kullanılacak olan dokuma etiket kenarlarında katlanacak ise o zaman soğuk kesim uygulanmalıdır. Ancak kenarlar katlanmayacak manhattan kesim gibi bir kesim yapılacak ise soğuk kesim yapılmamalıdır. Çünkü soğuk kesim etiketin çabuk yıpranmasına neden olur. Ayrıca etiketin olduğu ürünün kullanan kişinin de etiketten rahatsız olmasına neden olur. 

 

Sıcak kesimde ise dokuma etiket ısınmış bir tel yardımı ile kesilir. Bu da etiketin kenarlarının dağılmasını engeller. Ancak dokuma etiket için en çok tercih edilen kesim ultrasonik kesimdir. Bu kesim ile etiketin kenarları hem kullanıma dayanıklı olur hem de insan tenine rahatsızlık vermez. 

 

Son olarak ise dokuma etiket için lazer kesim uygulanır. Lazer kesim özel bir şekil isteyen markalar için kullanılır. Örneğin kendi markasının logosunun şeklinde bir etiket isteyen firmalar için lazer kesim dokuma etiket ürünler üretilir. 

 

 

  • Dokuma Etiket Ürünlerde Kullanılan Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

 

Dokuma etiket ürünlerinde kullanılan kumaşlar dörde ayrılmaktadır. Bunlar; tafta, ipek, saten, pamuk. Dokuma etiket ürünlerde en çok tercih edilen kumaş modeli genel olarak taftadır. Kumaşın daha tok durması ve yazıları daha net belli ediyor olması kumaşı terci edilir kılmaktadır. Ancak geel itibari ile tercih edilecek etiket kumaşı ürün kumaşı ile uyumlu olmalıdır. Örneğin iperk bir elbise için tafta bit etkiet kullanmak kullanıcıyı rahatsız edebilir. Etiketin ürünün üzerinden emanet gibi durmasına neden olabilir. Dokuma etiket kumaşı ipek bir üründe ipek olarak kullanılmalıdır. Aynı şekilde saten bir üründe saten olarak kullanılmalıdır. 

 

Dokuma etiket kumaşları ürüne uygun olarak seçilirken aynı zamanda da etikiet kesim şekline ve modeline uygun olarak da seçilmelidir. Etiketin kumaşı, modeli ve kesim şekli birbiri ile uyumlu olmalıdır. Dokuma etiket fiyatları tercih ederken bu üçünün uyumuna dikkat edilmediği takdirde etiken ürün üzerinde emanet gibi durabilir ya da markanın taklit ürünü gibi durabilir. Bu yüzden etiket üretimi noktasında üretici firmada çalışan kişilerin alanında uzman tekstil mühendisleri ile çalışmaları gerekmektedir. 

 

 

  • Dokuma Etiket Ne Kadar Sürede Üretilir?

 

Dokuma etiket üretimi birden çok aşamanın ve sürecin birbiri ile uyumlu olarak çalışmasını gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden dokuma etiket üreten bir firma ile anlaşmadan önce hizmet kalitesi muhakkak test edilmelidir. Doğru bir firma ile anlaşıldığı takdirde dokuma etiket üretimi işlemi ürünün çokluğu ve türü fark etmeksizin kısa sürede tamamlanır. Bu yüzden markalar anlaşma yapacakları zaman ürünlerinin çokluklarına ve adet sayısına göre değil hizmeti satın alacakları firmanın baştan sona kadar uyumlu bir süreç yönetmelerine dikakt etmelidirler. 

 

Son olarak ise dokuma etiket üretimi ürünlerle eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Etiketin geç çıkması ürünün de piyasaya geç girmesine neden olacaktır. Ayrıca ürün sayısından ne daha az ne de daha fazl üretilmelidir. Bunlara ek olarak etiketlerde yer alan bütün yazıların; logo, marka ismi ve kullanım talimatlarının doğru yazılması gerekir. Böylece bütün detayları ile mükemmel olan bir dokuma etiket ürünün kalite ve piyasa fiyatına olumlu katkı yapacaktır. 

Dokuma etiketin yanı sıra karton etiket, sallantı etiket ve yıkama talimatı imalatı da yapmaktayız.

 

Dokuma Etiket fiyat teklifi için 0553 268 40 12 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

https://www.dokuma-etiket.com

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek