Reklamlar
Gündem 2021-08-13 17:01:59 Tufan

Ev satın alırken tapu işlemleri nasıl yapılır?

 

Yeni bir ev satın almak hem yaşam standartlarını yükseltmek hem de gayrimenkul yatırımı yapmak için her zaman gündemde olan bir konu. Hayalinizdeki evi bulduktan sonra, yeni evinizi satın alıp mülk sahibi olabilmeniz için gerçekleştirmeniz gereken bazı resmi prosedürler vardır. Hem belediye hem tapu müdürlüğü üzerinden gerçekleştireceğiniz bu adımlar sonrasında, yeni evinizin resmi sahibi olabilirsiniz. Ancak tapu işlemlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmak, yeni evinizde gönül rahatlığıyla oturabilmeniz için gereklidir. Bu yazımızda bir ev alırken tapu işlemlerinin nasıl yapılacağıyla ilgili size yol gösterecek bir rehber hazırladık.

Tapu müdürlüğünden randevu almalısınız

 

Tapu işlemlerini resmi bir şekilde gerçekleştirmek için tapu müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Tapu randevu işlemleri için verilecek randevu tarihi, bulunduğunuz bölgedeki tapu müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Evraklarınızın tam olması ve herhangi bir başka sorun bulunmaması halinde tapu işlemleriniz randevu sonrasında kısa bir sürede gerçekleşecektir. Tapu işlemlerinizi gerçekleştirmek için Alo181 veya Webtapu üzerinden online bir şekilde randevularınızı alabilirsiniz. Randevular müdürlük yoğun olduğu taktirde birkaç gün içerisinde, yoğunluk olmadığı zamanlarda ise daha kısa süreler içerisinde randevu sağlamaktadır.

Evrakları teslim ettikten sonra tapu müdürlüğünün yoğunluğuna göre satış işlemi için tarih ve saat, bildirilen telefon numaralarına SMS olarak gönderilir. İşlem yoğunluğu az olan tapu müdürlüklerinde evrak tesliminden sonra birkaç saat içerisinde işlemler tamamlanması mümkün olabilir. Ancak, İstanbul Esenyurt satılık ev almak için tapu müdürlüğünden alacağınız randevu tarihi birkaç gün sonrası olabilir. Randevu gününüzde ve saatinizde tapu işlemlerinizi gerçekleştirmek için orada bulunmanız son derece önemlidir. Aksi halde randevu için yeniden bekleme sürecine girebilirsiniz. Randevu gününüzde evraklarınızın tam olması ve herhangi bir vergi borcunun olmaması halinde, tapu işlemleriniz aynı gün içerisinde gerçekleşecektir.

Tapu işlemleri için gerekli belgeler neler?

Tapuda işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için çeşitli belgeleri hazır bulundurmanız gerekir. Evraklarınızın eksiksiz olması, tapu işlemlerinizin kısa sürede gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Tapu işlemleriniz için gereken belgeler şunlardır;

  • Evi satın alan ve evi satan kişilere ait kimlik belgeleri ve fotokopileri
  • Evi satın alan kişinin iki adet fotoğrafı ve evi satan kişinin bir adet fotoğrafı (fotoğraflar vesikalık ve son altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)
  • Satıcının adı üzerine düzenlenen tapunun aslı ve bu tapunun bir fotokopisi
  • Geçerliliği devam eden Dask Poliçesi
  • Temsil söz konusu ise vekâletname, yetki belgesi, vb.,
  • Gerekiyorsa ipotek evrakları şeklinde sıralanabilir.

Tapu sürecinizin sağlıklı bir şekilde işlemesi için tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Evi satın alacağınız kişi evi banka kredisi aracılığı ile satın almışsa, evin kredi ödemesi tamamlanmadan evin ipoteği ev üzerinden kalkmayacaktır. Böyle bir durumda alıcının satış sırasında bu ipoteği kabul etmesi gerekir. İpoteğin kaldırılması satış işlemi gerçekleştikten sonra yapılır.

Belediyeden rayiç bedeli almalısınız

Almak istediğiniz evi belirlediğinizde, evinizin tapu işlemlerinin gerçekleştirmenin ilk adımı rayiç bedelinin öğrenilmesidir. Rayiç bedelini öğrenmek için, satıcının mahallenin bulunduğu belediyeye başvurması yeterlidir. Örneğin, almak istediğiniz satılık daire Çankaya sınırları içerisinde ise Çankaya Belediyesi’ne başvuruda bulunmanız gerekir. Günümüzde birçok belediyenin tapu sicil müdürlükleri ile entegrasyonu olduğundan görevli memur bu bilgiye kendi sistemleri üzerinden ulaşabilmektedir. Böyle bir sistemin olmadığı yerlerde taşınmazın emlak beyan değerini gösteren belgenin belediyeden alınması gerekmektedir. Ancak, tapu harcı emlak beyan değeri üzerinden hesaplanmaz. Dikkat edilmesi gereken husus tapu işlemlerinde beyan edilen satış değeri, emlak beyan değerinden daha düşük olamaz. Satış işlemleri esnasında tapuda görevli memura taşınmazın gerçek satış değeri beyan edilmelidir. Bu değer üzerinden tapu harcınız belirlenir. Diğer taraftan belediyeden rayiç değeri alabilmeniz için taşınmaza ait geçmiş dönem emlak vergisi borçları bulunmamalıdır. Eğer başka bir şekilde bir pazarlık yapmadıysanız normal olarak bu borçların satıcı tarafından ödenmesi gerekir. Vergi borcu olan evlerin satın alım süreçleri, vergi borcu kapatıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Tapu harcı ve döner sermaye bedelini ödemelisiniz

Tapu harcı, evinizi almadan önce ödemeniz gereken bir harçtır. Satın almak istediğiniz evin tapu harcı beyan edilen satış bedeli üzerinden belirlenir. Tapu harcı ve döner sermaye bedeli mevzuat gereği alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı tahakkuk ettirilir. Bu ödemelerin kim tarafından yapılacağı konusunda henüz pazarlık aşamasında mutabık kalmanız büyük önem taşır. Tapu harcının evi alan kişi tarafından ödenmesi idari bir teamül değil piyasadaki genel alışkanlıktır. Tapu harç bedeli, anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenir. Tapu harç bedelinin ödenebileceği bankaları öğrenerek bu bankalar üzerinden ödemenizi gerçekleştirip, dekontunuzu almanız gerekir. Tapu harç bedeli ile birlikte evinizi satın almak için tapu döner sermaye bedelini de ödemeniz gerekir. Anlaşmalı bankalar üzerinden bu ödemeyi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.  

Tapu işlemleri için vekalet verebilirsiniz

Ev alma süreciniz işlerken çeşitli durumlardan dolayı evin satın alma işlemlerini kendi başınıza gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu durumda evin tapu işlemlerini kendiniz değil de vekalet verdiğiniz kişi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu vekaletnameyi verebilmeniz için vekalet vereceğiniz kişi ile birlikte notere gitmeniz gerekir. Noterde yapacağınız işlem ile vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza tapu işlemlerini gerçekleştirebilir.

Dikkat etmeniz gereken hususlar

Almak istediğiniz evi belirledikten sonra satın almadan önce bazı bilgileri sorgulamanız faydalı olacaktır. Örneğin evi satın alacağınız kişi evi banka kredisi ile almış olabilir. Bu durumda ev, satıcı banka kredisinin tamamını ödeyene kadar ipotek altında olacaktır. Bu bilgiyi öncesinde edinmeniz, tapu işlemlerinde sorun yaşamamanız ve umutlarınızın boşa çıkmaması için önemlidir. Almak istediğiniz evin ipotekli olması halinde, banka ile irtibata geçerek mutlaka verilen talimatlara uygun hareket edin.

Almak istediğiniz evin emlak vergisi borcu varsa, tapu işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Evi satın almadan önce vergi borçlarının ödendiğinden emin olmalısınız. DASK evler için zorunlu bir sigortadır. Alacağınız evin DASK poliçesi, tapu dairesi tarafından işlemlerinizi gerçekleştirmek için istenir.

Eğer evinizi kredi çekerek alıyorsanız, eviniz kredi bitimine kadar bankanın ipoteği altında kalır. Evi satın alan kişi ve kredi çeken kişinin farklı olması durumunda, ortak tapu yoluna başvurularak ev satın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Evi satın alırken ortak tapu düzenleyeceğiniz kişi bir akrabanız olabileceği gibi bir yakınınız da olabilir.

Emlak arama motoru Flatfy, Türkiye satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra periyodik olarak emlak sektöründeki fiyatlamalara ilişkin raporlar hazırlayıp kamuoyu ile paylaşıyor. Flatfy tarafından yayınlanan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerine ışık tutarken ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor.  Satılık veya kiralık daire bulmak isteyen bir kişi pek çok farklı emlak ilan sitesini dolaşarak aradığı özelliklerde ve bütçesine uygun alternatifler bulmaya çalışıyor. Bu sitelerden çok fazla sayıda olduğu için kullanıcı açısından bu süreç oldukça zaman alan ve yorucu bir iş hâlini alıyor. Bu soruna bir çözüm üreten Flatfy, https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veriyor. Uygulama, bütün emlak ilan sitelerinde yayınlanan ilanları toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede aradığınız evi bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek