Reklamlar
Ekonomi 2016-11-10 08:48:48 Karakaya

GSS Gelir Testi Nasıl Belirleniyor

Genel sağlık sigortası Türkiye de uygulama bulmaya başladığından beri insanların kafasında bazı sorular oluşmuştur. Bu sorulardan biri de 18 yaşını dolduran çocuğun gelir testini nasıl yapacağı, gelir testi yapılırken ailenin gelirinin bu teste tabi olup olmayacağı merak konusudur. Bu testin yapılmasında kişinin genel sağlık sigortasını ücretsiz mi yoksa belli bir ücret karşılığında mı sağlık hizmetini alacağı belirlenir.

Genel sağlık sigortası Türkiye de uygulama bulmaya başladığından beri insanların kafasında bazı sorular oluşmuştur.

Bu sorulardan biri de 18 yaşını dolduran çocuğun gelir testini nasıl yapacağı, gelir testi yapılırken ailenin gelirinin bu teste tabi olup olmayacağı merak konusudur. Bu testin yapılmasında kişinin genel sağlık sigortasını ücretsiz mi yoksa belli bir ücret karşılığında mı sağlık hizmetini alacağı belirlenir.

Gelir tespitinde aile olarak aynı hane içinde yaşayan ve nüfus kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmaktadır.

Buna göre ana ve babasıyla aynı adreste ikamet eden ve yaş koşulları nedeniyle ana ve babanın bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanların gelir testi yapılırken ana, baba ve çocuğun gelirleri hesaplamada dikkate alınmaktadır. Ancak nüfus kayıtlarında ana ve babasından ayrı ikamet eden bakmakla yükümlülük durumu sona ermiş olanların gelir testi ayrı olarak hesaplanır.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek