Reklamlar
Gündem 2017-03-20 14:46:08 Karakaya

Hakkari'de Nevruz Kutlamalarına İzin Verildi

Hakkari şehir merkezi alanında Nevruz kutlamalarına izin verildi. Hakkari Valiliği HDP ve DBP'nin düzenleyeceği nevruz kutlamalarına izin verildi. Tertip komitesi basın açıklaması yaparak 11:00 ile 15:00 arasında yapılacak kutlamaya tüm vatandaşları davet etti.

HDP ve DBP'nin  Hakkari'de düzenleyeceği nevruz kutlamalarına  Hakkari Valiliği izin verdi.

NEVRUZ KUTLAMASI 11:00'da BAŞLAYACAK 15:00'DA PROGRAM BİTECEK

Biçer mahallesindeki Otogar mevkiinde nevruz alanında yarın HDP ve DBP'nin organize edeceği kutlamalara  Hakkari Valiliği'den izin çıktı. 11.00- 15.00 saatleri arasındaki kutlamalara ilişkin HDP ve DBP  Tertip Komitesi basın açıklaması yaptı. DBP binasında yapılan açıklamaya, HDP  Van  Milletvekili  Lezgin Botan, HDP ve DBP İl Eş Başkanları ile Nevruz  Tertip Komitesi Başkanı  Necmettin Acar katıldı.

TERTİP KOMİTESİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI NEVRUZ KUTLMASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Tertip Komite Başkanı Acar,  Hakkari'de  21 Mart 2017 tarihinde düzenlenecek olan Nevruz programı ile ilgili  Hakkari Valiliği'ne yaptıkları başvurunun kabul edilip izin çıktığını belirtti.

HDP  Van  Milletvekili  Lezgin Botan da  Hakkari Nevruzu için Valiliğin izin verdiğini, Nevruz programının Otogar mevkiinde gerçekleştirileceğini belirterek şöyle konuştu:

GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINDI 11:00'DA HERKESİ BEKLEDİKLERİNİ BELİRTTİLER

"Yarın saat 11.00 da halkımızı gönül rahatlığı içerisinde nevruza bekliyoruz. Gerekli tedbirler alınmış. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yok. Alanın güvenliği ile ilgili de bütün tedbirler de alınmış durumda. Yalnız bu nevruz bayramı Kürt halkı açısından bahar bayramı ötesinde de yaşamış olduğu coğrafyada siyasal içeriği de vardır. Yani tarihsel bir süreç yaşıyoruz. Ortodoğu'nun içinden geçtiği tarihsel süreç, yine Kürt halkının içinden geçtiği son iki yıllık tarihsel süreci ifade edecek ve buna cevap verecek. Kürt halkının aynı zamanda referanduma giderken, Kürt halkının haklarının anayasal anlamda güvence altına alınmasında bu söz konusu referandumda bunun ifade edilmediğini dolayasıyla nevruz aynı zamanda hem referanduma cevap olabilecek, hem  Hakkari'nin seçilmiş iradesi şu an tutsak. Rehin alınmış durumda.  Hakkari'de neredeyse yüzde 85 oy almış 3 milletvekili şu an tutsak. Dolayısıyla  Hakkari halkı bu nevruzda bu durumu da ortaya koyacak.  Hakkari halkının kendi iradesine sahip çıkması adına herkesin bu nevruza katılması çağrısında bulunuyoruz."

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek