Reklamlar
Gündem 2017-09-07 13:54:16 Karakaya

Hocaların Hocasına Son Görev

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybeden ünlü sosyolog Şerif Mardin, son yolculuğuna uğurlanıyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'in tabutu başında dua edenler arasındaydı.

Ünlü sosyolog Prof. Dr. Şerif Mardin, sevenlerinin gözyaşları eşliğinde son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenaze törenine katılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin’in tabutu başında dua etti.
Mardin’in cenaze törenine Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, eski bakanlardan Ertuğrul Günay da katıldı.
Ünlü sosyolog Prof. Dr. Şerif Mardin için Sarıyer’de bulunan Yeniköy Camii’nde cenaze töreni düzenleniyor. Törende Mardin ailesi taziyeleri kabul ederken ünlü sosyologun sevenlerinin tabutu başında dualar ettiği görüldü. Cenaze törenine ünlü profesörün sevenlerinin yanı sıra eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Ünlü profesörün tabutu başında dua eden Davutoğlu, Mardin ailesine taziyede bulundu.
Ünlü Profesör Mardin, öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
ERDOĞAN’DAN TAZİYE TELEFONU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyaset biliminin ve sosyolojinin üstadlarından biri olarak değerlendirilen Prof. Şerif Mardin’in ailesine taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhumun oğlu Osman Mardin’i bugün telefonla aradı. Prof. Mardin’in vefatının kendisini de derinden üzdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve üniversite camiasına da başsağlığı diledi. Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir bilim adamını kaybettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Mardin’in geride bıraktığı kıymetli eserler sayesinde gelecek kuşaklar tarafından da daima hayırla yad edileceğine dikkati çekti. Merhumun oğlu Osman Mardin’in ise ailenin acılarını paylaşmasından ve duyarlılığından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını ifade ettiği öğrenildi.
KILIÇDAROĞLU TAZİYE MESAJI YAYIMLADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şerif Mardin’in vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu mesajında, “Aramızdan ayrılışı yalnız bilim, akademik, entelektüel dünya için değil siyaset dünyası ve düşünce hayatımız için de çok büyük bir kayıptır” dedi.
Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:
“Prof. Dr. Şerif Mardin’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Aramızdan ayrılışı yalnız bilim, akademik, entelektüel dünya için değil siyaset dünyası ve düşünce hayatımız için de çok büyük bir kayıptır. Bilimde önemli olan büyük tartışmalara yol açan bakış açıları ve tezler geliştirmektir. Prof. Dr. Mardin siyasi ve toplumsal yaşamımıza ilişkin en temel ve günümüzde dahi en çok tartışılan tezleri öne sürmüş bir bilim insanıydı. Yazıları büyük ilgi uyandırıyordu çünkü tarih, sosyoloji ve siyaset bilim konularına ve yöntemleri üzerindeki eşsiz hakimiyeti en derin soruları sormasını ve alışılmışın dışında yeni, yaratıcı, çarpıcı yanıtlarla karşımıza çıkmamızı sağlıyordu. Aklımıza yatsın yatmasın doğru varsaydıklarımızı yeniden gözden geçirmemizi ve bildiklerimize başka açılardan bakmamızı sağlıyordu. Yazılarında ve konuşmalarında insanlarımızın anlam dünyalarının derinliklerini anlamanın önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Mardin’i Türkiye’de ve dünyada büyük bir değer yapan iyi bildiği çok sayıda dil, ders verdiği önde gelen üniversiteler, ulusal ve uluslararası çalışmalarının sayısı değil bilim ve düşünce hayatımıza tartışma ve dinamizm katan farklı ve orijinal çalışmaları ve görüşleridir.
Türkiye kuşkusuz uluslararası sosyal bilim dünyasındaki en büyük değerini kaybetti. Başımız sağ olsun.”

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek