Reklamlar
Politika 2019-04-24 19:57:58 Karakaya

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan 19 yıl sonra bir ilk

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi. 50. İBB ve 34'ncü 23 Nisan koşularını Veliefendi Hipodromu'nda izledi. İBB Koşusu'nu son olarak 19 yıl önce Ali Müfit Gürtuna yerinde izlemişti.

Vatandaşlar, 50. İBB ve 34'ncü 23 Nisan koşularını Veliefendi Hipodromu'nda izleyen İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. Gösterilen ilgi, hipodrom dışında da devam etti.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Serdal Adalı ve yönetim kurulu üyelerinin karşıladığı İmamoğlu'na, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da eşlik etti.

Yarışları şeref tribünündeki yerinden izleyen İmamoğlu, vatandaşların ''Ekrem Başkan'' tezahüratları ve yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yarış severler, İmamoğlu'na, ''Her şey çok güzel olacak Başkanım'' şeklinde seslendi.

Bir vatandaş, ''Sen bizi güldürdün, Allah da seni güldürsün'' diyerek İmamoğlu'na sevgisini gösterdi. İmamoğlu da kendisine gösterilen ilgiye, vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi.

''ZAFER ATEŞİ'' KAZANDI!

İlk olarak 50. İBB Koşusu koşuldu ve yarışı, jokey Özcan Yıldırım'ın idaresindeki 6 numaralı ''Zafer Ateşi'' isimli İngiliz atı kazandı.

''Zafer Ateşi''nin sahibi Bedri Akbulut, şampiyonluk kupasını İmamoğlu'nun elinden aldı. Kupa törenini izleyen yarış severler, İmamoğlu'na sevgi gösterilerine burada da devam etti.

İmamoğlu, daha sonra 34'ncü 23 Nisan Koşusu'nu izledi. Bu yarışı, yine 6 numaralı ''Civan Tay'' isimli Arap atı, jokeyi Hışman Çizik idaresinde kazandı. Atın sahibi Mücahit Yıldızhan, kupasını minik öğrencilerin elinden aldı.

Özel bir anaokulunda eğitim gören çocuklar, İmamoğlu ile fotoğraf çektirdi. İmamoğlu'na gösterilen ilgi, hipodrom dışında da devam etti.

Cep telefonlarını hazırlayan vatandaşlar, İmamoğlu'nun çıkışı ile birlikte İBB Başkanı'yla fotoğraf çektirebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Vatandaşlar, ''Hak, hukuk, adalet'' sloganını atarak, İmamoğlu'na alkışlarla destek verdi. Bu sırada çevik kuvvet polislerinin güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

"VELİEFENDİ İSTANBUL'UN ÖNEMLİ BİR PARÇASI"

Yarışların ardından DHA'ya konuşan Ekrem İmamoğlu, "Veliefendi İstanbul'un markası bir alan. Hipodrom, buradaki yarışlar, gelenekler bu kadar değerli bir sürecin içinde İBB koşusu olduğunu duyunca mutlaka katılmak istedim. Bu görevi aldığımızın birkaç gün sonra geliştiği için, var olan sisteme eklendik ama seneye daha etkin bir günü nasıl tasarlarız diye mutlaka ortak hareket sözü aldık. Buranın hem İstanbul'a tanıtılması, hem hissedilmesi adına seneye işbirliği yüksek olacak inşallah" dedi.

İmamoğlu, "Geleneksel bir yarış ama ben mutlaka katılacağım. Bu katılım İstanbul'un bir ritüellerinden birisi olsun. O şekilde katılmayı istiyorum. Veliefendi İstanbul'un önemli bir parçası. Yarışlar yüz yılı aşkındır bu süreç var. O bakımda biz mutlak burada kentimizi ve geçmişimizi temsil etme adına burada olacağız ve o günü özel bir gün haline getireceğiz. Daha önce at yarışları izledim ama özel bir alakam olmadı. Ama atı çok severim. Asaleti, duruşu ve insanla olan bağını ve atın duyguları ve sezileri çok değerlidir. Evimin ve ofisimin bir köşesinde at tablom vardır ve çok severim." şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek