Reklamlar
Hayat 2021-02-20 18:36:09 Karakaya

İNEGÖL’ÜN MOBİLYA SEKTÖRÜNDEKİ YERİ NEDİR?

İnegöl mobilya denince akla gelen ilk yerlerdendir. Burada sektörün ileri gelenleri olduğu için birçok mobilya fuarı düzenlenmektedir. Yaklaşık 2 bin firmanın üretim yaptığı bölgede 2013 verilerine göre 173 ülkeye ihraç yapılmaktadır. Büyüklü küçüklü firmaların hem Türkiye çapındaki dağıtım ağı kapsamı hem de dünya üzerindeki ihraç potansiyeli oldukça fazladır. MOSDER gibi büyük çaplı bir fuarın yapıldığı İnegöl’de firmalar büyük küçük tüm üretim faaliyetlerini sergileme imkanı buluyor. Her ne kadar alan bakımından sektörün ihtiyacını karşılamasa da üreticilere kendilerini tanıtma şansı veriliyor. İnegöl’de mobilya üreticileri farklı tarzlarda birden fazla seçenek sunuyor öyle ki rekabetin fazla olması sebebiyle tarzında farklılık yaratmak tercih edilenler arasına girmek için önem kazanıyor. Ev dekorasyonunun her aşamasında kullanılmaya hazır üretilen ürünler rakipleriyle yarış halinde olmasından dolayı oldukça göze çarpıcı modellerle vitrinlerdeki yerini alıyor. Yalnızca kendi bölgesinden değil farklı bölgelerden insanların mobilya alışverişinde ilk tercihi haline gelmeyi başarabilen İnegöl, sektörün devlerini bile arkasında bırakabilecek potansiyele sahiptir. Hem piyasaya oranla daha uygun fiyatlı olması hem de fazla çeşidin bir arada bulunması sebebiyle insanların dikkatini çektiği de yadsınamaz haldedir. Bilindik markaların fiyatlarını ikiye katladığı şu dönemlerde hala her bütçeye uygun mobilya bulabilme imkanı sunulmaktadır.


 

İnegöl mobilya sektöründe kendisini ispatlamış varlığını ülke çapında hatta dünyanın farklı ülkelerinde de ismini duyurmuştur. Yaptığı ihracatlar la kendisini sektöre kabullendirmeyi başarabilmiş mobilyacıların çok daha iyi tanıtımlarının yapılabilmesi için farklı fuarlarda düzenlenmektedir. Sektörün üreticileri Türkiye’de Almanya’da İtalya’da düzenlenen bu fuarlarla tasarımlarını dünyaya tanıtıp kendini yenileme ve geliştirme olanağı sağlıyor.  Türkiye, 200 gümrük bölgesinde mobilya satar bir konumda bulunuyor. Çin, Kore, Tayvan, Japonya gibi ülkelerin yanı sıra ABD ve bölgesine, Körfez ülkelerine, Kazakistan, Türkmenistan gibi dünyanın çeşitli ülkelerine mobilya satıyor. 

İlk 10 ülke arasında:

  • İngiltere, 
  • Fransa, 
  • Almanya, 
  • ABD, 
  • Suudi Arabistan, 
  • Azerbaycan, 
  • Türkmenistan,
  • Kazakistan, 
  • Irak 

gibi ülkeler var. Bu başarı Türkiye mobilya sektörünün 4 özelliğinden geliyor. Türkiye bir mobilya üretim tesisi haline geldi. Bunun yapılmasında İnegöl’ün payı oldukça fazladır. Türkiye mobilya sektörünü oluşturan İnegöllü girişimciler önce ulusal alanda daha sonra globalde dünya mobilya sektörüyle buluştu. Böylelikle şanı ülkenin sınırlarını aşan bir hal almayı başarmıştır. İnegöl denince akla ilk gelen şeylerden birisinin mobilya olması da bunu ispatlar niteliktedir. 

Aynı zamanda İnegöl’de tasarımın çağın modern özelliklerini yakalayabilmesi açısından dünya çapında tasarımcılarla iş birlikleri yapılarak modanın takibi sağlanmaktadır. Günümüz dekorasyon modasının esintileri İnegöl’ün mobilya seçeneklerinde kendini belli etmektedir. Hem kalite hem uygun fiyat isteyenlerin uğrak yeri hali gelen bu yer bulunduğu şehrin kalkınmasına da oldukça fazla etki etmektedir. Bir yandan halkına istihdam sağlarken diğer yandan şehrin turizm ağını da genişletiyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek