Reklamlar
Hayat 2018-06-16 16:46:32 Karakaya

İRLANDA OTURUM İZNİ ALMAK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR

İrlanda’da ikamet etmek istiyorsanız ve Avrupa Ekonomik Bölgesi ya da İsviçre vatandaşı değilseniz yerleşmek için çeşitli ikamet haklarından ve kalma izinlerinden faydalanabilirsiniz. Kalma iznini verecek olan bölüm Adalet ve Eşitlik Bölümüdür. İzin alınırsa eğer pasaportunuzda onaylanmış özel de bir damga yani ikamet mührü vurulacaktır. Damgalar da çeşitli anlamlar taşımaktadır. Bu anlamlar almış olduğunuz izinlere göre değişmektedir.  

  Çalışma izni aldığınız takdirde çalışma izninizin geçerliliği devam ettiği sürece size ed kalma iznine sahip olmaya devam edersiniz. Vatandaşlık hakları ile ilgili https://irlanda.vatandaslik.com.tr/ adresi de size bilgi verecektir. İstihdam izni sahiplerinin pasaportlarında 1 numaralı pul bulunmaktadır. Bu damga sizin veya işvereninizin bir istihdam izni alınmadıkça herhangi bir işe girmemenizi koşul tutarak oturma izni vermektedir.

  İş izni sahipleri ise İrlanda’ya gelmek ve burada iş kurmak isteyen kişilere göre bir izin belgesidir. Çünkü işletme iznine ihtiyaç duyacaksınız ve alacağınız bu izin belgesi ile ilk etapta bir yıl kadar işinizi kurabilirsiniz. Pasaportunuz için 1 numaralı pul alacaksınız. Bu damga sizin iş izninizin geçerli olduğunu belirten bir damgadır. Ve geçerli olduğu süre zarfında siz de ülkede kalabilirsiniz.

  Yatırımcı ve girişimci olarak ülkede kalmak isterseniz eğer Göçmen Yatırımcı Programını kullanabilirsiniz. AEA üyesi olmayan yatırımcılar eğer aileleri ile birlikte ülkeye giriş yapmak isterlerse bunun için bir miktar para yatırmaları gerekecektir. Bu para 500.000 ile 1 milyon Euro arasında bir miktarı kapsamaktadır. Başarılı olan yatırımcılar için ülkede kalmalarını sağlayacak 2 yıllık bir ikamet verilmektedir.

  İrlanda topraklarında doğsanız bile dedeleriniz ve ebeveynleriniz İrlandalı olmadığı takdirde siz de İrlanda vatandaşı olamazsınız. İrlanda dışında doğmuş olsanız bile bu durumda vatandaşlık için hak kazanmış oluyorsunuz fakat bunun için yine de bir İrlanda kaydı gerçekleştirmeniz gerekecektir.

  18 yaşında ya da 18yaşından büyük iseniz kabul başvurusu için pasaportunuzun orjinali gerekmektedir. Ayrıca geçmiş pasaportlarınız ile birlikte her bir pasaportunuzun da biyometrik sayfalarının fotokopisini hazırlamalısınız. Bütün bunları ikamet ettiğiniz süre boyunca Devlette bulundurmanız gerekmektedir. İşlemler bittikten sonra 4 hafta kadar bir süre bekleyiniz. Pasaportunuz tekrar size teslim edilecektir. Vatandaşlı geçiş başvurunuzu yaparken bir İrlandalı ile ilişkileriniz üzerinden işlem yapıyorsanız o kişinin durumunu anlatan ve aranızda bulunan ilişki ile ilgili dökümleri de hazırlamanız istenecektir.

  İrlanda vatandaşlığına sahip olduktan sonra avantajları da yararlanmak için sizi bekliyor olacaktır. Gezilecek yerleri ve nasıl zaman geçireceğinizi araştırabilir kendinize harika bir plan çıkarabilirsiniz. Gezilecek yerlere http://gezilecek.org/ adresini ziyaret ederek de ulaşabilirsiniz. İrlanda kökenli iseniz ilk olarak vatandaşlık için hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Aile büyüklerinizden birinin İrlandalı olması da işlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bu durumlarda işlemlerinizi çevrim için olarak başlatarak daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.  Başvurunun bir noktasından sonra sizden bunun için hazırlamış olduğunuz kanıtları sunmanız beklenecektir.

  İrlanda için genel istihdam izinleri 2 yıla kadar çıkarılmıştır. 12 ay yani bir yıl kadar çalıştıktan sonra da çalışma izni sahipleri aile üyelerini de yanlarına almak için başvuruda bulunabilirler.

 

  

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek