Reklamlar
Ekonomi 2017-10-16 11:48:43 Karakaya

İş kurana devletten 50 bin lira hibe

Kendi işinin patronu olmak isteyenlere müjde. KOSGEB, iş bittikten sonra verdiği 50 bin liralık hibenin koşullarını değiştirdi. Artık, KOSGEB’de kurul karar verirse projesi kabul edilenlere ön ödeme yapılacak

SSK'SI OLMAYACAK


Kafasında bir iş fikri olan herkes sermaye desteği bulup kendi işini kurmak ve patron olmak istiyor. Hükümet de bu anlamda kesenin ağzını açtı. İş kurmak isteyen kim varsa bu desteklerden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla faydalanabilecek. Destekten faydalanmak için başka bir işyerinde SSK’lı çalışmamak ve şirket sahibi olmamak gerekiyor.


150 BİN LİRAYA KADAR


 KOSGEB desteğinin amacı, çalışmayan ve işyeri sahibi olmayan kişileri ekonomiye kazandırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek. Bunun için 50 bin liraya kadar hibe (karşılıksız para) ve 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi veriyor. Bu desteği almak geçtiğimiz yıllarda bir hayli zordu. Çünkü, iş fikri kabul edilenlerden önce kendi parasıyla işini kurması ve harcamaları yapması isteniyordu. KOSGEB geri ödemeyi sonra yapıyordu.


1 ŞUBAT'TAN İTİBAREN


Ancak ödeme konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre; artık kendi işini kuracak kişi KOSGEB’e müracaat edip fikrini kabul ettirirse ön ödeme alabilecek. 1 Şubat’tan itibaren girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alanlar ve projesi onaylananlar işletmelerini açmadan önce ön ödeme için KOSGEB’e müracaat edecek.


TEMİNAT DA İSTENİYOR


Ön ödeme başvurusunu KOSGEB Kurul’u değerlendirecek. Kurul, başvuruyu olumlu bulursa 1 ay içinde projenin toplam tutarının yüzde 50’si kadar ödeme yapacak. Ancak, burada girişimcinin aldığı parayla sunduğu projeyi hayata geçireceğini ispatlayacak bir teminat vermesi istenecek. Bir başka ifadeyle projesi onaylanıp, teminatı da gösteren KOSGEB’den peşin para almış olacak.


81 İLİN TAMAMINDA VAR


32 saatlik girişimcilik eğitimiyle sertifikasını alanlar KOSGEB’e başvuru yapabilir. KOSGEB, 81 ilde faaliyet gösteriyor. Yani tüm illerde şubesi, temsilciliği ve müdürlüğü var. İster köyde yaşayın ister kasaba veya ilçede başvuru yapacağınız yer KOSGEB şubeleri olacak. Peki şubeler nerede? Bunun cevabını ‘444 1 567’ no’lu KOSGEB Çağrı Merkezi’ni arayarak veya ‘kosgeb.gov.tr’ internet adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek