Reklamlar
Ekonomi 2017-10-13 13:49:02 Karakaya

İş kurana, iş büyütene devletten sermaye

50 bin lira hibe, 100 bin lira kredi desteği için ‘kayıt ve eğitim’den sonra en önemli konu ne iş kurulacağı. Kendi işini kurmak isteyenler, kuracakları işin destek kapsamında olup olmadığına mutlaka dikkat etmeli!

AZ BULUNAN MAKUL


Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin, kuracakları işin ‘Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) destek verdiği sektörler (giyim, gıda, imalat gibi) arasında olup, olmadığına bakmasında fayda var. Çünkü ‘Hadi bakkal dükkanı açayım’ diyerek destek talep edemezsiniz. Sunacağınız projenin veya iş fikrinin ihtiyaç dahilinde olup olmadığı, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayıp sağlamadığına bakılıyor. Fark yaratan özellikle de teknolojik girişimlere destek garanti.

TELEFONLA YETİNME


Desteklenen sektörlerin neler olduğu KOSGEB’in ‘kosgeb.gov.tr’ internet adresinde ana başlıklarla sıralanmış durumda. Daha detaylı bilgi almak için en yakın KOSGEB şubesine gidin ya da ‘444 15 67’ numaralı çağrı merkezini arayın. Yüz yüze konuşup bilgi almak iş kurmak adına sağlıklı sonuçlar doğurur. Zamanınıza kıyın ve bunu yapın.

KOSGEB BAŞKANI PROF. DR. CEVAHİR UZUNKURT'A SORDUK


■ Hibe için herkes başvurabilir mi?

‘Girişimcilik Destek Programı’na başvuru yapacakların faaliyet konuları, KOSGEB’in desteklediği sektörler arasında yer almalı. ‘kosgeb.gov.tr’ adresindeki ‘Desteklenen sektörler nelerdir?’ başlığında bulunan listede belirtilmiştir. Destek programına, girişimcilik sertifikası sahibi olan herkes, yeni açmış olduğu işyerinin faaliyet alanı KOSGEB’in desteklediği sektörler arasında olmak şartı ile başvuru yapabilir.

■ Başvuracaklara tavsiyeleriniz neler? 

Girişimci adaylarımıza öncelikle şunu tavsiye etmek isterim. Kuracakları iş ile ilgili iyi araştırmalar yaparak, maliyet hesaplamalarını, piyasa analizlerini, müşteri potansiyellerini, risklerini ve kârlılıklarını iyi değerlendirsinler. ‘KOSGEB’den destek almak için işyeri kurmayıp, işyeri kuruyorken KOSGEB’den de destek alsınlar.’

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek