Reklamlar
Hayat 2020-08-09 20:25:11 Karakaya

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı, yaz mevsiminde serinlemek, kış mevsiminde ise ısınmak amacıyla, harcanan enerjiyi azaltmak ayrıca, daha rahat ortamlarda yaşamak maksadı il bir takım önlemler almaktır.

Bu önlemler, binaların dış cephe duvarlarında, çatılarda, cam ve doğramalarda vb. harcanan enerjiyi azaltmak adına alınır.

Isı Yalıtımı Nedir?

Isı sıcaklık farkı bulunan ortamlarda; sıcaklığın yüksek olduğu yönden, sıcaklığın düşük olduğu yöne doğru bir eğilim gösterir. Isı bu geçiş esnasında, alanlar arasındaki malzemelerin ısı iletkenlik katsayısı olsun, kalınlığı olsun burada bir kuvvet ile karşılaşır. Bu kuvvet yani karşılaşılan bu direnç ise ısı yalıtımı olmaktadır. NOT: Ankara’da Poliüretan Köpük ile ısı yalıtımı yapan firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Isı İletkenlik Katsayısı

Isı iletkenlik katsayısının küçük olması o malzemenin iyi bir yalıtım özelliğine sahip olduğunun göstergesidir. Şayet ısı iletkenlik katsayısını malzeme kalınlığı ile değerlendirirsek, yalıtım özelliği ile ilgili bir sonuca varmış oluruz. Şöyle ki ısı iletkenlik katsayısı küçük olsa dahi, malzeme kalınlığı uygun değilse, yalıtım sağlanamaz.

Isı Yalıtımının Önemi

Isı yalıtımının önemini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Isı yalıtımı, kurum, gaz ve toz emisyonunu azaltmak bununla birlikte çevre kirliliğinin önüne geçmek adına önem taşır.
  • Sağlıklı, konforlu yaşamak adına mekânların uygun ısı ve nem şartlarına sahip olması ısı yalıtımı ile mümkündür.
  • Doğru ısı yalıtımı olursa, mekânlarda, rutubet küf ya da çatlamaların önüne geçilmiş olur.

Isı Yalıtımı Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Isı yalıtımı günlük yaşamda şu faydaları sağlar;

  • Isı yalıtımı ile dengeli oda sıcaklıkları yaratılır. Böylece daha konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturularak yaşam kalitesi artırılmış olur.
  • Evlerde terlemeye bağlı olarak oluşan mantar, küflenme ve siyah leke gibi istenmeyen durumları önlemek ısı yalıtımı ile mümkündür.
  • Isı yalıtımıyla yakıt tüketimi ve buna bağlı olarak atık gazlar azaltılır. Bu da çevrenin korunmasında oldukça önemlidir.
  • Duvar birimlerinde ısı yalıtımı ile bir incelme sağlanır. İç mekânlar ise ekstra hacim kazanmış olur.

Yönetmeliklere uygun olarak yapılan ısı yalıtımı, ısınma ya da serinleme maksadı ile ısı yalıtım malzemesi ve kalınlığına bağlı olarak % 30 ile 60‘a varan tasarruflar ile kışın sıcak, yazın ise serin kalmaya olanak sağlar. 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek