Reklamlar
Kültür Sanat 2020-09-04 16:06:19 Karakaya

Kalimba Önerisi En Çok Tavsiye Edilen Kalimbalar

Kalimba, Güney Afrika’ya özgü bir müzik aletidir. Mbira en yaygın anılan ismidir. Yapısı ve işlevselliği yönünden oldukça basit olan müzik aleti; müzik bilgisinin yanında, uygulama ve beceri gerektiren bir müzik aletidir.

Mbira yaygın isminin yanında başparmak piyano olarak da adlandırılan kalimba önerisi en çok tavsiye edilen kalimbalar; ritmik tonlara, yatıştırıcı ve rahatlatıcı seslere ilgi duyanlar için oldukça idealdir.

Kalimba Yapısı Nasıldır?

Ahşaptan bir kasası ve metal anahtarları olan kalimba, Afrika kökenli bir müzik aletidir. Standart olarak 15 tuşlu olan müzik aleti, 7 ya da 12 tuşlu da olabilmektedir. Diğer yandan 15 tuşlu kalimbaların temel ayar ve düzenine sahip, 19 tuşlu olanları da vardır.

El yapımı kalimbalar, 15 tuşlu olup, tek bir anahtara sahiptir. Ancak küçük anahtar isteyenler de bu yönde seçim yapabilir. Daha fazla anahtar isteyenler için, 19 tuşlu olanları daha uygundur.

 

Kalimba Modelleri İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/kalimba


 

Kalimba Nasıl Çalınır?

Bir perküsyon enstrüman olarak da adlandırılan kalimba; kendi başına çalınan ya da bestelere farklı lezzetler katmak isteyenler için vazgeçilmez bir enstrümandır. Çoğunlukla ahşaptan yapılan kalimbalar; yüksek perdeden çalan, uzun metal çubuklara sahiptir.

Kalimba çalmak için;

 • İki el ile tutulan kalimbanın dişleri size dönük olmalıdır.
 • Başparmaklar, kalimba üzerine yerleştirilir ve diğer parmaklar ile kalimbanın arkası sarılır.
 • Kalimba çalarken; arkada bulunan iki delik, doğru ses çıkması için kapatılmamalıdır.

Birçok farklı türde kalimba vardır. Çıkardığı ses sayesinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde, çoğu zaman sinirsel rahatsızlıkların da önüne geçebilmek için kullanılan, muhteşem bir enstrümandır.

Kalimba Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Kalimbalar, el yapımı oldukları için farklı modellerde olabilir. Estetiğin de ön planda olduğu müzik aletinde, kalite ve dayanıklılığında da dikkate alınması gerekir.

 • Parlak ton vermelidir.
 • Su geçirmez saklama kabı olmalıdır.
 • Yüksek kalite olmalıdır.
 • Kaliteli dil seçeneği olmalıdır.

Kalimba önerisi en çok tavsiye edilen kalimbalar için; Yonka Müzik Market üzerinden temin edebileceğiniz Midex marka 17 tuşlu kalimbalara, uygun fiyatlar ve taksit seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

Kalimba Nasıl Ayarlanır?

Üretilen her bir kalimbanın belli bir ayarı bulunur. Satın alacağınız kalimbaların özel ayar şeması birlikte verilir. Birkaç hafta ya da birkaç ay sonra, devamlı çalınan kalimbaların ayarı bozulmaya başlar. Kalimbayı düşürmek, çantaya ya da gömleğinizi koluna takmak, akortlarının bozulmasına da neden olur. Böyle bir durumda, elinizde olan ayar şeması üzerinden ayarlama yapılabilir.

Kalimba dişlileri; çalması gereken notaya göre ayarlanır. Yapılacak ayarlama, mevcut kalimbayı tamamen farklı ve yeni bir ayara da dönüştürebilir. İsterseniz eski ton ayarını yapabilir isterseniz daha farklı ton ayarı oluşturabilirsiniz.

Kalimba önerisi en çok tavsiye edilen kalimbalar için Midex marka 17 tuşlu olanlar tercih edilebilir. Aldığınız alet yanında verilen kitapçık sayesinde ayarlama yaparken, parmaklarınızı kullanmak en iyi tercihtir. Ancak parmakların yanında pense ya da farklı bir alet de kullanılabilir.

Alternatif Kalimba Akortları Var mı?

Kalimba ile çok sık oynuyor ve farklı ses tonları yakalanmak isteniyorsa alternatif kalimba akortları denenebilir. Hemen her kalimba için binlerce ayar vardır ve bu alternatif akortlar içinde, kendi ses ayarınızı bulabilirsiniz.

Kalimba ayarları arasında;

 • Alto kalimba: Standart ayar G majör ölçeğiyle yapılır. Böylece 2 oktav ses çıkar. Bunun yanında Fa majör, minör, C ayarlı alto, küçük blues ayarı yapılabilir.
 • Tiz kalimba: Standart G majör ölçeğine uygun yapılabilir. Aynı zamanda B düz tiz, D tiz ayarı yapılabilir.
 • Kromatik kalimba: Standart G alto ölçeğiyle yapılır. Aynı zamanda C tiz kromatik ve C alto kromatik ayar yapılabilir.
 • Afrika kalimba: Standart G ayarı yapılır. Aynı zamanda 17 notalı büyük akort, minör ayarı, 15 notalık F kalimba ve Fa minör yapılabilir.
 • SaReGaMa kalimba: Sol minör olarak ayarlanır. Aynı zamanda do minör ile desteklenebilir.
 • Sansula: Standart ayar yapılır. Do majör, blues ayarı, C minör, Be bemol majör, sol minör, re minör ve fa majör ayarlama yapılabilir.

Kalimba önerisi en çok tavsiye edilen kalimbalar arasında 17 tuşlu Midex marka kalimbalar ile ayarları değiştirebilir, bambaşka akortlar deneyerek, farklı müzik temaları oluşturabilirsiniz.

 

Diğer Tuşlu Çalgılar İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/tuslu-calgilar


 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek