Reklamlar
Teknoloji 2019-12-06 18:07:43 Karakaya

Kıble Hangi Yönde? Kıble Nasıl Bulunur?

Yolculukta, dışarıda veya yabancı beldede namaz kılmak isteyen bir kimsenin ilk yaptığı sorgulama “Acaba buranın kıble yönü ne taraftadır?” şeklinde olmaktadır. Zira namaza duracak kimsenin Kabe-i Muazzama tarafına yönelmesi, namazın şartlarından birisidir. Namazın dışındaki farzlarından yani namazın şartlarından birisi olan İstikbal-i Kıble, namaz kılacak kimsenin Mekke şehrindeki Kâbe’ye yani kıble cihetine yönelerek bu ibadeti ifa etmesini ifade etmektedir.

Kıble yönü namazın sıhhati açısından önemine binaen bilinmiyorsa mutlaka araştırılması gereken bir husustur. Gelişigüzel herhangi bir yöne doğru namaza durulamaz. Namaz kılacak kimsenin ya kıble yönünü biliyor olması yahut araştırma yaparak içtihad ettiği yöne doğru namaza durması icap etmektedir. Peki kıble yönünü nasıl bulacağız?

Günümüz internet alt yapısını kullanarak kıble yönümüzü doğru şekilde tespit etmemize olanak sağlayacak pek çok site ve uygulama mevcuttur. Bunlar arasında bilhassa Kıble Bulma çalışması iki farklı şekilde kıble yönünün tespitine imkan sağladığından dolayı güvenilir bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. İlgili çalışmada ister Google Haritalar uygulaması ile evinizin veya bulunduğunuz konumun üstüne kadar inebilir ve kıble yönünü bulabileceğiniz kıble hattı çizginizi öğrenebilirsiniz. Böylece etrafınızdaki karinelerden hareketle kıble yönünüzü hızlı ve pratik şekilde tespit etmiş olacaksınız.

Kıble Bulma çalışmasında Google Maps kıble hattı ile birlikte bulunduğunuz konumun ‘Pusula için Kıble Açısı’ eş zamanlı şekilde size sunulmaktadır. Gerçek kuzeye göre kıble açısı ile pusula için kıble açısı ayrı ayrı şekilde size verilecektir. Pusula için kıble açısı bizim için önem arz etmektedir. Bu açıyı ister pusulaya veya isterseniz mobil cihazınızdaki pusulaya uyguladığınızda kıble açınızı rahatlıkla bulabileceksiniz. Her iki yöntemde de mobil cihazınızın gps (konum) servisinin açık olması arzu edilmektedir. Konum servisi açıkken bu siteye ulaştığınız ilk birkaç saniye içerisinde hem haritadan kıble yönü hattınızı ve hem de pusula için kıble açınızı öğrenebilirsiniz.

Hızlı ve pratik bir şekilde kıble yönünüzü tespit için tavsiyemiz alttaki kaynak çalışmaya erişmeniz olacaktır. Konum (gps) servisini açmayı yahut site girişinde sizden istenen konum servisi ile ilgili mesajı onaylamayı unutmayınız.

KAYNAK: https://www.kiblebulma.com

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek