Reklamlar
Hayat 2017-12-15 17:26:15 Karakaya

Kış Lastiği Hangi Tarihlerde Zorunlu?

Yaklaşan kış ayları sebebiyle kış lastiği kullanma zorunluluğu herkes tarafından merak konusu. Çoğu kişi kış lastiği kullanmak zorunda mi, zorundaysa ne zaman kullanmak zorunda bilmiyor. İşte sizin için soruları yanıtlayalım.

Kış Lastiği Uygulaması Nedir?

Kış lastiği uygulaması, kış aylarında hava koşullarına bağlı olarak yaşanan kazaları önlemek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından getirilen bir düzenleme. Bakanlık tarafından çıkarılan Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'de bu hususa ilişkin tüm düzenlemeler yer alıyor.

Kimler Kış Lastiği Takmak Zorunda?

Tebliğde belirtildiği üzere yük ve yolcu taşımada kullanılan ticari tescilli araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Yabancı plakalı araçlar da bu zorunluluğa tabiler. Hususi araçlara ise böyle bir zaruret yok. Ancak hususi araç sahipleri de hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin güvenliği için kış lastiği kullanmalıdırlar. Kişilerin güvenliği ve kış lastiklerinin uzun süre kullanılması düşünüldüğünde lastik fiyatları sürücüler için pahalı sayılmaktadır.

Kış Lastiği Hangi Tarihlerde Kullanılmalı?

İlgili tebliğde belirtildiğine göre her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunludur. Ancak bu zorunluluk illere göre farklılık gösterecektir. Her il Valiliği ilin iklim koşullarını baz alarak bu tarihler arasında kış lastiği zorunluluğu belirleyebilecektir.

Kış Lastiği Takılmazsa Yaptırımı Nedir?

Denetim sırasında zorunlu olduğu halde kış lastiği takılmadığı anlaşılırsa, araç işleten denetimi yapanlar tarafından 625 TL idari para cezasına çarptırılacaktır. Ayrıca araç işleten denetim görevlileri nezaretinde lastikleri uygun hale getirebileceği en yakın yerleşim yerine götürülecek.

Araç işleten kış lastiği almaktan kaçarken para cezası ödemek ve rastgele bir kış lastiği almak zorunda kalacaktır. Bu yüzden araç sahipleri kış gelmeden gerekli araştırmaları yaparak araçları için en uygun olan, kaliteli ve dayanıklı lastiklerden almalıdırlar. Sektörün öncülerinden Lassa lastik fiyatları incelendiğinde kış lastiklerinin o kadar da pahalı olmadığı görülecektir.

Kış aylarında yaşanan maddi hasarlı ve ölümlü kazalar incelendiğinde çoğunun ihmal kaynaklı olduğu görülecektir. Bu nedenle kış lastiği takmaya ihmal etmeyin.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek