Reklamlar
Gündem 2020-06-21 13:06:06 Karakaya

Kuaför ve berberlere corona virüs zammı! İşte yeni tarife

Corona virüs nedeniyle 45 gün kapalı kaldıktan sonra yeniden açılan kuaförler maliyetlerin arttığını belirterek fiyat artışına gitti. İstanbul’da çoğu ilçede berber ve kuaförlerde uygulanan ücret politikası farklılık gösteriyor.

Virüsün etkilerinin azalmasıyla birlikte 45 gün kapalı kalan kuaför ve berberler yeninden açıldı. Ancak virüs nedeniyle maliyetlerinin arttığını belirten söz konusu işletmeler fiyat artışına gitti. Sektör temsilcileri ise korona öncesi düşük fiyatla hizmet veren işletmelerin şimdi normal fiyatlardan çalışmaya başladığına dikkat çekti.

Corona virüs döneminde yaklaşık 45 gün kapalı olan berber ve kuaförler 11 mayıs itibari ile yeni kurallarla yeniden açıldı. Ancak çoğu berber ve kuaför, son günlerde hizmet bedellerinde bir artışa gitti. Berber ve kuaför esnafı bu durumu kapalı kaldıkları günlerde yaşadıkları mali kayba ve yeni dönemin getirdiği zorunluluklara dayanan maliyet artışına bağlıyor. İstanbul’da fiyatlar ilçeden ilçeye hatta aynı ilçedeki farklı mahallelere göre bile farklı uygulanıyor.

"Ne tarife değişti ne fiyatlara zam yapıldı"

Berber ve kuaförlerde uygulanan hizmet bedellerinin her yılın başında çeşitli istişareler sonucunda belirlenerek tüm esnafa gönderildiğini belirten İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, “Esnaf buradaki listede belirlenen fiyatlara uymak zorunda. Biz bu fiyatın altında bir tarife ile hizmet veren işletmeden şüphe ediyoruz. Koronavirüs döneminde dükkanlarımız uzun süre kapalı kaldı. Daha önceden rekabet edebilmek için ya da daha fazla müşteri çekebilmek için gerçekten resmi tarifenin yarı fiyatına kadar düşülen bir ortam vardı. Şimdi esnaf yaşadığı zorluklardan sonra resmi tarifenin önemini anladı ve fiyatları resmi tarifeye çekti. Yani ne tarife değişti ne de fiyatlara zam yapıldı” ifadelerini kullandı.

3 farklı tarife

Corona virüs sürecinde çalışmak için tek kullanımlık malzeme zorunluluğu gibi uygulamalarında maliyetleri etkilediğini söyleyen Akyüz, “Bu maliyetlere baktığında esnaf ayakta kalmak için resmi tarifeyi uygulamak zorunda olduğunu görüyor. Bizim 3 tarifemiz var. A, B ve C grubu tarifesi. A grubu daha çok lüks işletmeler tarafından kullanılıyor. Onlar her yıl bize bir fiyat listesi atıyor ve biz onu değerlendirip onaylıyoruz. Bunların kiraları genelde 50-60 bin lira olduğu için buradaki hizmet ve tarife farklı oluyor. Bir de B ve C grubu tarife var. Bu ikisi arasında da sadece 5-10 liralık kullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklanan farklılıklar var ama fiyatlar yine birbirine yakın. Müşteriler de bu tarifeleri dikkate alsın 15-20 liraya boya ve saç kesimi yapılan yerlere güven olmaz” diye konuştu. 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek