Reklamlar
Gündem 2021-06-26 14:18:07 Tufan

Kuzine Sobaların Diğerlerinden Farkı Nedir?

Kuzine soba ve diğer sobaların farkı arasında işlev, boyut ve kullanım yeri ve amacı gibi başlıklar yer alır.

 

Kuzine sobaların diğer sobalardan en önemli farkı sadece bulunduğu ortamı ısıtmak amacı ile kullanılmamasıdır. Kuzine sobalar üzerinde ve içerisinde yemek pişirilebilen çok işlevli sobalardır. Rize Kuzinesinin  farkına bakıldığı özellikle iç bölmelerinin kullanım amacına göre tasarlandığı görülür. Yemek ısıtmak, yemek pişirmek, çay demlemek ve sebze közlemek gibi birçok farklı amaca hizmet eder. Bazı kuzine sobaların içerisinde şişli bölmeler vardır ve bu bölmeler aracılığı ile şişte yemek hazırlamak da mümkün bir hale gelir.

Kuzine Sobaların Ölçüleri Nedir?

Kuzine soba ölçüsü değişkenlik gösterebilir. Günümüzde teknolojik imkanların artması ile soba imalatında da genişlemeler yaşanmıştır. Kuzine sobaların ölçüleri klasik / geleneksel modeller için ortalama 65 x 70 cm ölçülerindedir. 65 cm’lik derinliğe ve 70 cm’lik yüksekliğe sahip klasik bir kuzine soba modeli daha çok yakıt olarak odunun kullanılmasına uygundur. Kuzine sobaların ölçüleri kullanılacak yakıt türüne göre de belirlenir. Örneğin yakıt olarak kömür kullanılacak ise 55 x 80 cm’lik bir kuzine soba daha uygun olacaktır. 55 cm’lik derinlik ve 80 cm’lik yükseklik baz alınarak tasarım yapılır. Odun kullanılan kuzine sobalarda ise yükseklik için ortalama 65 cm’lik bir ölçü belirlenmiştir.

Odun Sobası ve Kuzine Soba Aynı Mı?

Odun kuzine sobaları en sık tercih edilen soba türlerinden biridir. Kuzine sobalar hem odun ile hem de kömür ile kullanılabilir. Bazı kuzine sobalar, odun ile kullanırken bazıları ise sadece kömür ile yanar. Bunun nedeni kuzine soba yapılırken kullanılan ana malzemelerdir. Günümüzde kömür her ne kadar daha ucuz olsa da sağlıksız bir seçimdir. Bu neden ile de kuzine sobanın farkı araştırılırken yakıt olarak odun kullanılan kuzine sobaların daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Odun sobası ve kuzine soba temelde aynıdır. Kuzine soba, sobanın çeşidi iken odun sobası ise yakıt çeşidini anlatmak amacı ile kullanılır. Kuzine sobalar genellikle odun sobası olarak da kabul görür.

Soba Çeşitleri Nedir?

Soba çeşitlerine bakıldığı zaman birçok farklı kullanım amacı, tasarım, işlev ve konum farklılıkları ile karşılaşılır. Her soba, belirli şartlar altında kurulmalı ve kullanmaya başlanmalıdır. Ortam için en uygun sobanın seçilmesi, kullanım amacı ve boyutlarının belirlenmesi son derece önemlidir. Dünyada çok geniş bir kataloğa sahip olan sobaların, çeşitleri şunlardır:

  • Sıvı yakıt kullanarak ısıtan sobalar
  • Fırınlı sobalar
  • Elektrikli sobalar ve şömineler
  • Şömineler (ahşap, tuğla, duvar şöminesi, teras ve diğer dış mekanlar için yapılan şömine, iç mekan şöminesi)
  • Odun sobaları
  • Üflemeli ve / veya katı yakıtlı sobalar
  • Pelet sobalar
  • Kaloriler sobalar

Diğer Sobaların Özellikleri Nedir?

Sobaların özelliklerikullanım amacına ve kullanım alanına göre farklılık gösterir. Soba çeşitlerine baktığımızda beşten fazla soba türü ile karşılaşırız. Bu sobaların birçoğu elektrik ve birçoğu ise odun veya kömür ile çalışır. Hangi sobanın kullanılacağı, ortamın şartları ve kullanım amacına göre belirlenir. Sobaların genel özellikleri arasında bulunulan ortamın maksimum verim ile ısıtılması bulunur. Merkezi bir alanda bulunduğu ortama eşit sıcaklık yaymak ve daha ekonomik bir unsur olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Kuzine sobanın farkına bakıldığında da işlev olarak diğer sobalardan ayrıldığı görülür. Kuzine sobaların ebatları da kullanılacak yakıta göre belirlenir. Ayrıca günümüzde modern tasarımların artması ve kullanım amacının genişlemesi gibi unsurlar soba çeşitliliğini arttır.

Diğer kuzine soba modellerimiz için https://www.rizekuzinesi.com/ sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek