Reklamlar
Politika 2016-06-26 14:31:11 Karakaya

Meclis'in gündemi yoğun

Meclis bu hafta yoğun gündemle çalışacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) bu hafta gündemi yoğun. Genel Kurul, çalışmalarına Pazartesi günü başlayacak. Hafta boyunca çalışacak olan Genel Kurul, sadece Ramazan Bayramı nedeniyle çalışmalarına ara verecek.

Genel Kurul’da, Pazartesi günü Lübnan’da görev yapan Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’ne (UNIFIL) Türkiye’nin verdiği desteğin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek. Tezkerede, UNIFIL’in görev süresinin 31 Ağustos 2016’da sona ereceği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından görev süresinin yenilenmesi yönünde Ağustos ayı içinde bir kararın kabul edilmesinin beklendiği belirtilen tezkerede, TSK unsurlarının 5 Eylül 2016’dan itibaren 1 yıl daha UNIFIL Deniz Görev Gücüne iştirak etmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından yapılması için izin talep ediliyor.

YARGI PAKETİ GÖRÜŞÜLECEK

Yargıtay ve Danıştay’ın yapısında değişiklik öngören “Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarısı” da bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak. Tasarı yasalaşırsa, Yargıtay ve Danıştay’da; Başkan, Başsavcı, Başkanvekili, Başsavcıvekili ve daire başkanları dışındaki üyelerin üyelikleri sona erecek. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından beş gün içinde yeni Yargıtay ve Danıştay üyeleri kanunda belirtilen usullere göre belirlenecek. Yeniden seçilemeyen Yargıtay ve Danıştay üyeleri, HSYK tarafından yasanın yürürlüğe girdiği tarihten 10 gün içinde sınıf ve derecelerine göre uygun bir göreve atanacaklar.
Mevcut uygulamaya göre yaş haddinden emekli olana kadar görevlerine devam eden Yargıtay ve Danıştay üyeleri, tasarı yasalaşırsa 12 yıl görev yapacak. Tasarıyla Yargıtay’ın 516 olan üye sayısı 300’e, Danıştay’ın 195 olan üye sayısı 116’ya düşürülecek. 3 yıl içinde Yargıtay’daki üye sayısı 200’e; Danıştay’daki üye sayısı da 90’a düşürülecek.

KOMİSYON GÜNDEMLERİ

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Pazartesi günü toplanacak. Toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.
Salı günü toplanacak Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak.
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu Çarşamba günü, “Türkiye’de engelli haritasının çıkarılmasına yönelik çalışmanın hayata geçirilmesi için yol haritasının belirlenmesi” gündemiyle toplanacak.
Perşembe günü toplanacak Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu’nda; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Program Yöneticisi Nejat Kocabay, Yargıtay 14.Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Demirdağ, çocuk koruma ve soruşturma uzmanı Bige Gülhan Gündüz ve Iova Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Koruma Programı Yöneticisi Prof. Dr. Resmiye Oral sunum yapacak.
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan “Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu”nun Perşembe günlü toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Halife Keskin sunum yapacak.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek