Reklamlar

MHRS Hastane Randevu Sisteminin Amacı

Kamu sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaştırmak için T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Projesi''ni yürürlüğe koymuş ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük oranda tamamlamıştır. Sağlıkta Dönüşüm programın en önemli çalışmalarından biri de Merkezi Hekim Randevu Sistemi'' yani MHRS dir.
Dünyanın önde gelen bir çok gelişmiş ülkesinden Hastane Randevu almada internet ve telefon kullanmada Türkiye önde bulunmaktadır. Aynı zamanda kamu hastanelerinin randevu sistemlerini bir merkezden yöneten dünyadaki ilk ve tek sistem olma iddiasını taşımaktadır.
MHRS; Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine Alo182 arayarak operatörlerden, web üzerinden ya da MHRS mobil uygulamasından kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir sistemdir.
Uygulama ilk yürürlüğe girdiği andan itibaren her geçen gün daha fazla vatandaş tarafından kullanılmakta. Hastanelerden alınan randevuların büyük çoğunluğu artık bu sistem üzerinden işleme alınıyor. Sisteme üye olarak kolaylıkla istenilen hekimden randevu alınabiliyor, istenildiğinde randevu hakkında bilgi alınıp iptal işlemi de gerçekleştirilebiliyor.
MHRS; kamu hastanelerinde ve bağlı sağlık kurumlarında dağınık halde uygulanan randevu sistemlerini merkezileştirmiştir. Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine tek sistem üzerinden ulaşmak mümkün hale gelmiştir.
MHRS; randevu sisteminden toplanan verileri ile yeni sağlık politikalarının gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
Halen bu sistemi kullanmayı bilmeyen hastanelere gidip dakikalarca sırada bekleyip randevu almak için bekleyen vatandaşlar mevcut. MHRS ile randevu alındığını duyan fakat nasıl yapılacağını bilmeyenler oldukça çok sayıda. Hastanelerden randevu alma işlemini nasıl yapacağını bilmeyip internetten araştırma yapanlar için bazı ip uçlarını paylaşmak istiyoruz.

İnternet ve akıllı cihazlar (cep telefonu, tablet vs.) üzerinden alınan randevular ise ücretsizdir.
ALO 182 çağrı merkezi sabit telefonlardan arandığında ücretlidir. Cep telefonu bedava dakikası olanlar bu dakikaları kullanarak ek ücret ödemeden randevu alabilir.
MHRS web sitesi (
https://www.hastanerandevu.gov.tr
, MHRS mobil uygulaması yine ücretsiz olan internet üzerinden randevu alınabilen sistemdir.
İnternet üzerinden sisteme giriş yapabilmek için üye olmanız veya e-devlet bilgileri kullanmanız gerekmektedir.
Randevu nasıl alınacağı, hangi bilgilerin gerekli olduğu, randevu hakkında bilgilere nasıl ulaşılabileceği ve randevu iptal işlemlerinin nasıl yapılabileceğine dair bilgileri etoplum.com sitesinden alabilirsiniz.
Kullanımı oldukça kolay olan bu sistem sayesinde alınan randevularla hastanelerdeki kuyruklar büyük ölçüde ortadan kalkmış, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaşmıştır.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek