Reklamlar
Hayat 2020-12-20 18:41:33 Karakaya

Motosiklet Kaskı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde pek çok fiyat aralığında motosiklet kaskı bulunuyor. Kask seçimi yaparken aşağıdaki kavramları bilmeniz kask seçimi yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Güvenlik Adımı

Kask testleri global olarak iki test kuruluşuna bağlıdır. Bu kurumlar Sharp ve Snell olarak bilinir. Sharp kuruluşu kaskları test ederken Snell kuruluşuna oranla daha yumuşak kurullar çerçevesinde testleri gerçekleştirir. Bu yüzdendir ki Snell sertifikası olan kask sayısı ülkemizde çok sınırlıdır. Sharp testinden geçen kasklar Amerika’da da satılabilir anlamına gelir. Sharp, test ettiği kaskların ne kadar güvenli olduğunda vurgu yapmak için 1’den 5’e kadar yıldız verir. 1 yıldız alan kask koruma sağlamayacağı anlamına gelmez der ve minimum standartlarda koruma sağlar diyerek konuyu kapatır. Yani alacağınız kask en azından Sharp testinden 1 veya 5 yıldız ile geçmiş olsun. Buna kesinlikle dikkat edin.

Bunların dışında alacağınız kaskta double d ring çene kayış bağlantısına ve vizör kilidi olmasına özen gösterin.

Özellik Adımı

Kasklar dışarıdan tamamen kapalı kutu gibi gözükse de aslında içi çok önemlidir. Alacağınız kaskta pinlock özelliği mutlaka olmalıdır. Bu özellik camın buğu yapmamasını sağlar ve her zaman net bir görüşünüz olur. Acil durum kiti de son yıllarda orta ve üst seviye kaskların çoğunda var. Bu özellik acil durumlarda kask pedlerinin saniyeler içinde çıkarılmasını sağlayan bir özelliktir. Rüzgar sesini daha az alması için çene rüzgar pedi olmalıdır, eğer kademeli olanlarından alabilirseniz çok daha iyi olur. Burunluğun olması da buğu önceleyi faktörlerdendir. Eğer sürüş yaparken telefonla konuşmak istiyorsanız interkom yuvalarının da olması gerekir. Harici bir interkom alarak motosiklet sürerken telefon konuşmalarını bu sayede yapabilirsiniz. Çoğu kaskın iç pedleri yıkanabilir olarak üretiliyor ama ucuz kasklarda bu durum geçerli değildir.

Bunların dışında da tear-off ve benzeri spesifik özellikler de var ama olmazsa olmaz değildir. Bu konularda daha fazla bilgi almak adına motosiklet ekipmanları incelemesi yapan motorisk.net’e bakabilirsiniz. 

Kask Fiyatları

Yukarıdaki güvenlik ve özellikler unsurlarından yaklaşık olarak yarısını taşıyan kaskların başlangıç fiyatı 2020 Aralık itibari ile 1200 TL ve üstündedir. Çeşitli kask fiyatları olsa da hayatınızı emanet edeceğiniz kaskın belirli standartlara sahip olması hayatınız için oldukça önemli bir unsurdur.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek