Reklamlar
Gündem 2021-02-24 23:47:10 Karakaya

Nobetçi Noter Uygulaması

Nöbetçi Noter Uygulaması Nedir?


Noter; sözleşme, ibraname, tescil gibi işlemlerin yapıldığı ve onaylandığı resmi kurumdur. Birçok resmi evrak, noter aracılığıyla onaylanarak işleme konulur. Bu nedenle noter işlemlerinin önemi oldukça fazladır. Nöbetçi noter uygulaması ise, vatandaşların hafta içine ek olarak hafta sonu da belirli saatlerde işlemlerini yaptırması için uygulamaya konulan bir sistemdir. Bu sisteme göre birçok il ve ilçede her hafta sonu belirli nöbetçi noterler hizmet vermek üzere açık olacaktır. Böylece vatandaşlar işlemlerini rahatlıkla hafta sonu da gerçekleştirebilecektir.
Nöbetçi noterlerin sırası ve sayısı ise Türkiye Noterler Birliği tarafından düzenlenir ve duyurulur. Ayrıca Türkiye Noterler Birliği’nin resmi web sayfasından halka açıklanır. Böylece vatandaşlar hangi noterlerin cumartesi ve pazar açık olacağını bilirler. Bu uygulama nöbetçi eczanelerle benzer mantığı taşımaktadır. Ayrıca bu uygulamayla beraber, e-randevu sistemi de hayata geçirilmiş ve halkın hizmetine sunulmuştur.


Nobetçi Noter Uygulamasının Avantajları


Hafta sonları da belirli saatlerde açık olan noterler, vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlar. Bu uygulamanın avantajları aşağıdaki gibidir:
• Hafta içi çalışan vatandaşların çalışmadığı günlerde işlemlerini rahatça gerçekleştirmesini sağlamıştır.
• Hafta içi işlemleri yetişmeyen veya uzayan vatandaşların hafta sonu işlerini tamamlamasına olanak sağlamıştır.
• Acil işi olan vatandaşların hafta içini beklemesine gerek kalmadan cumartesi veya Pazar işlemlerini yaptırmasını sağlamıştır.


Nöbetçi Noter Uygulamasının Geçmişi


Hafta sonu noter uygulaması; teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren online hastane randevu sistemleri veya diğer vatandaşlık hizmetleri gibi vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sistem ilk defa 6 Nisan 2019 Cumartesi günü Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasındaki anlaşma ile hayatımıza girmiştir. Birçok il ve ilçeyi kapsayan bu sistem sayesinde vatandaşlar hafta sonu 10.00 ile 16.00 saatleri arasında işlemlerini yaptırabilmişlerdir. Bu sistem özellikle çalışan kesim için oldukça faydalı olmuştur.
Ancak Covid-19 salgını nedeniyle kamudaki bazı iş yerlerinde çalışma saatleri değiştirilmiştir. Salgına karşı alınan önlemler kapsamında hafta sonu noter uygulaması da geçici olarak durdurulmuştur. Mart 2020’den beri hafta sonları kapalı olan noterlerin, açılma tarihi Covid-19 salgınının gidişatına bağlıdır.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek