Reklamlar
Gündem 2021-08-09 09:14:38 Tufan

Pandemiden Kaçanların Ekonomik Tercihi Prefabrik Evler

Pandemiden kaçarak doğaya sığınmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Haliyle boş arsalara olan talep de %80’lik bir artış gösterdi.

Hızlı ve daha az maliyetli şekilde kurulan Karmod prefabrik evler, bazı bölgelerde taleplerini 3’ e katladı.

Salgın hastalıktan kaçmak ve izole bir yaşam sürmek isteyenlerin ekonomik tercihi prefabrik evler oldu. Emekli olunca sahil kasabasına yerleşme hayali kuranlar, bu hayallerini prefabrik yapılarla gerçekleştiriyor.

Bir gayrimenkul platformunun açıkladığı verilere göre Türkiye’de konut imarlı arsa fiyatları geçtiğimiz yıla göre %21 artmış durumda. Arazi fiyatları ise yaklaşık %25 arttı. Arsaların metrekare fiyatları 548 TL iken tarla, bağ ve bahçelerin metrekare satış fiyatları 45 TL’dir.

Prefabrik ev üreten bir firmada geliştirme müdürü olarak çalışan Onur Bayraktar da deprem ve salgın hastalık sebebiyle prefabrik evlere olan ilginin arttığını söyledi. Talebin olması gerekenden 3 kat daha fazla olduğunu belirten Bayraktar, “ev sahibi olmak isteyen kişiler çok makul fiyatlarla hayallerini gerçekleştirebilirler.” dedi.

Prefabrik evlerin son zamanlardaki taleplerine bakıldığında başı İstanbul çekerken arkasından Ankara, İzmir, Bursa ve Samsun gibi şehirler geliyor. Bayraktar, “İstanbul’daki toprak kıymetli ve bu yüzden 300 metrekare arsaya sahip bir kişi prefabrik ev yaptırmak yerine müteahhitle anlaşarak 5 katlı bina diktiriyor.” dedi.

‘Prefabrik Evlerin Laboratuvar Test Ömrü 70 Yıl’

11 yıldır prefabrik ev üretimi sektöründe olan Nevraz Altın da prefabrik evlerin ömrü konusunda açıklamalarda bulundu. “Prefabrik evlerin laboratuvar test ömrü yaklaşık 70 yıl.” dedi. Ancak sektörün Türkiye’de 36 yıldır aktif olduğunu ve çok geliştiğini ekledi. “Elinize balyoz alıp eve vurmadığınız sürece deforme olabilecek bir yapıda değil.” diyen Altın, bu yapıların yağmur, kar ve rüzgâr gibi dış koşullardan etkilenmediğini de ekledi.

‘Prefabrik Evlerle Hayalinizi Hayata Geçirin’

Yine bir prefabrik yapı üreticisi, prefabrik evlerin en güzel yanının hayalinizde projeyi hayata geçirebilmeniz olduğunu söyledi. Isı ve ses yalıtımının betonarme evlere göre daha iyi olduğunu söyleyen Erdal Çaşka, “Bu yapılar, kışın sıcak; yazın ise serin oluyor.” diye ekledi. Artvin Hopa, Marmaris, Tekirdağ gibi birçok yerden talep aldıklarını belirten Çaşka, şehir dışından gelen talepler için fiyata nakliye ve konaklama masraflarını eklediklerini de belirtti.

‘Toplu Yaşanan Felaketler Prefabrik Talebini Etkiliyor’

Üretici bir firmada Satış Müdürü olan Emre Metin, geçen seneye göre prefabrik evlere olan talebin %30 arttığını söyledi. Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamaya göre prefabrik sektörünü en çok etkileyen şeyin yaşanan felaketler olduğunu dile getirdi. Özellikle son günlerde meydana gelen depremlerin ve salgın hastalığın prefabrik evlere olan taleplerde bir patlama yarattığını söyledi.

Tabi yalnızca yaşananlar değil, bu yapıların avantajları da tercih etmelerinde büyük etken. Evlerin bilgisayar yazılımıyla üretilmesi sayesinde, enerji israfını önlediği bilinen bir gerçek. Bu üretim süreçleri aynı zamanda evin dayanıklı olması ve hataya kapalı olmasını da sağlıyor. Betonarme evlerde, işgücünün ön planda olması, binaların üretim sürecinde hataların meydana gelme riskini arttırırken prefabrik evlerde bu durum söz konusu değil.

Kullanılan malzemelerin dayanıklı olması da yine bu evleri güvenli yapıyor. Deprem, rüzgâra ve sel gibi felaketlere karşı güvenle oturabileceğiniz prefabrik evleri veya çelik evleri Karmod yapı sayesinde alabilirsiniz.

‘Konteyner Evler 6 Saatte Kullanıma Hazır’

Lider markalardan Karmod, ekonomik bütçeli konut taleplerine hızlıca cevap veriyor. 42 metrekarelik 2+1 olarak tasarladıkları konteyner ev modelini Türkiye’nin her yerine yalnızca 6 saat içerisinde teslim edebiliyorlar. Enerji tasarruflu, yüksek yalıtımlı prefabrik ev modelleri konfor beklentilerini de karşılıyor. Villa tipi ev modellerinden garajlı, havuzlu, bahçeli ev modellerine kadar istediğiniz şekilde tasarlanan evler, doğayla sizi buluşturuyor.

Şehrin kalabalığından uzak dingin bir hayat yaşamak isteyenlerin ilk tercihi olan Konteyner evler, taşınabilir özellikleri sayesinde çok ilgi görüyor. Tek bir yere bağlı kalmak istemeyen veya gittiği yerde kalıcı olmayan kişiler için ideal olan taşınabilir yapılar, salgın hastalıkla birlikte daha da popüler hale geldi. Prefabrik yapı sektöründeki birçok firma arasından en güvenilir ve en uzman firmayı seçerek makul fiyatlarla dayanıklı, enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz, doğanın içinde, hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek