Reklamlar
Teknoloji 2020-01-21 17:37:39 Karakaya

Pensampermetre nedir, nasıl çalışır, nereden alınır?

Pensampermetre nedir?

Kelepçeli ampermetre olarak da bilinen pensampermetre, bir iletken içinden akan akımı ölçmek için kullanılan bir alettir. Bir AC pensampermetre temel olarak çenelerinde bir akım trafosundan oluşur. Akım trafosu prensibini kullanarak okuma gösterilecektir. Oysa bir DC pens ampermetre oldukça farklıdır. Akımı ölçmek için bir Hall Effect sensörü kullanır.

AC pensampermetre nasıl çalışır?

Enstrüman bir iletken üzerine kelepçelendiğinde, iletken birincil olarak görev yapar ve iletken içinden akan akım nedeniyle manyetik akı, pensampermetrenin sekonder kesimini keser. Akım trafosunun sekonderindeki akım, bir akım-voltaj dönüştürücüsü kullanılarak voltaja dönüştürülür. Bu sinyal bir analog-dijital dönüştürücüye beslenir. Genellikle bir mikro kontrolör kullanılır ve mevcut okuma için ekran devresini çalıştırır.

DC pensampermetre nasıl çalışır?

AC'den farklı olarak, akım trafoları doğru akımı ölçmek için kullanılamaz. Bu nedenle Hall Effect sensörü bu amaçla kullanılır. Kullanılan Hall elemanı, elemandaki voltaj üreten iletkendeki doğru akım nedeniyle manyetik akıya yanıt verir. Geliştirilen voltaj, iletkendeki akımla orantılıdır. Böylece voltajı ölçerek akım belirlenebilir. Hall etkisi, bir elektrik iletkeni boyunca iletkendeki akımın enine ve akıma dik bir manyetik alan arasındaki potansiyel farkın üretilmesidir. Bu etki Edwin Hall tarafından 1879'da keşfedildi.

Hall Etkisi sensörü, manyetik alanın etkisi altında tutulduğunda voltaj üreten bir dönüştürücüdür. Yük taşıyıcıları Lorentz kuvveti olarak adlandırılan bir kuvvet yaşar. Bu kuvvet nedeniyle yükler, manyetik yüzey sabit olduğu sürece var olan potansiyel farkı oluşturan karşıt yüzey üzerinde eşit ve zıt yükler bırakarak malzemenin yüzeyine dağıtılır.

DC pensampermetrede Hall Efekt sensörü bir manyetometre olarak kullanılır. Bu şekilde geliştirilen voltaj manyetik alanla ve dolayısıyla akımla orantılıdır. Her ne kadar esas olarak akım ölçmek için bir pensmetre kullanılsa da, bu enstrümanlar voltaj, direnç, frekans ölçme özelliğine sahiptir.

Pensampermetre alırken nelere dikkat edilmelidir?

Hangi ölçümler ve aralıklar gerekli olduğu belirlenmelidir. Çene boyutlarının uygulamanız için önemli olup olmadığını belirmeniz gerekir. Ölçüm cihazının kir veya nemden korunmaya ihtiyacı olup olmadığını IP ve NEMA değerleri kontrol edilerek belirlemek gerekir. IP derecesi olarak da adlandırılan Giriş Koruma Sınıfı, nem ve yabancı cisimlerin girmesine karşı korunma derecesini sınıflandırır ve derecelendirir. Yeterince korunan cihazlar, daha geniş bir yelpazede kullanım için uygundur. NEMA derecelendirmeleri, yaygın olarak kullanılan başka bir kasa derecelendirme sistemidir.

Hangi çözünürlük ve doğruluk değerlerinin size gerekli olduğuna karar vermeniz ve ona uygun bir alet almanız gerekir. Pensampermetre yaptığınız iş için doğru güvenlik derecesine sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Inrush işlevi, kullanıcılara başlatma sırasında motorlara akan yüksek akım dalgalanmalarının doğru bir ölçümünü sağlar. Bu ölçüm, aşırı akım koruma cihazlarının rahatsız edici arızaları gibi sorunları giderirken kritik olabilir. Otomatik gruplama üniteleri otomatik olarak doğru ölçüm aralığını ayarlar ve kelepçeyi konumlandırmaya ve ölçüm yapmaya çalışırken kullanıcıların anahtar konumlarını ayarlamak zorunda kalmaz.

Pensampermetre nerede satılır, nereden satın alınır?

Pentamtermetre satın almak için elektronik elektrik mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Günümüzde en ucuz fiyatları ile https://www.elektimo.com/kategori/pensampermetreler gibi adreslerden en kaliteli pensampermetreleri satın almanız mümkündür.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek