Reklamlar
Hayat 2020-12-29 18:24:48 Karakaya

Profesyonel bir iş kıyafeti nasıl olmalıdır?

İster bir etkinliğine katılın, ister bir iş görüşmesine gidin veya yeni bir işe başlayın, bazen uygun bir kıyafete karar vermek kafa karıştırıcı olabilir. İş kıyafetleri, gündelikten resmiye kadar değişir ve birçok kuruluş kıyafete oldukça önem vermektedir.

Profesyonel iş kıyafetleri, daha geleneksel iş yeri ortamlarında yaygın olan resmi bir kıyafet olarak düşünülebilir. Bankacılık, muhasebe, devlet, finans ve hukuk gibi endüstriler tipik olarak iş yerinde profesyonel iş kıyafeti giymeyi gerektirir. Profesyonel iş kıyafetleri, kıyafetlerin daha resmi olduğunu bildiğiniz iş fuarları veya çeşitli etkinlikler için de uygun olabilir.

Bir mülakata katılırken, resmi kıyafet gerekliliklerinin farkında değilseniz genellikle hatalı bir düşünceye sahipsiniz diyebiliriz. Tipik olarak mülakat için en uygun kıyafet, o şirketteki personellerin giydiğinden bir adım daha resmi olanıdır. Örneğin, belirli bir şirketteki elbise gündelikse, görüşme kıyafetiniz  rahat veya iş amaçlı gündelik kıyafet olmalıdır.

Kadınlar için profesyonel iş kıyafetleri

Profesyonel bir kıyafet giymek isteyen kadınlar pantolon, etek veya elbise, sivri düğmeli gömlek veya bluz ve blazer giymeyi tercih edebilir. Görünüşü ne olursa olsun siyah, gri ve lacivert gibi düz, nötr renkler en iyisidir. Gösterişli mücevherler veya büyük tokalı kemerler gibi ögelerden kaçınarak aksesuarları asgari düzeyde tutun.

Kıyafetinize bağlı olarak özellikle pantolondan başka bir şey giyiyorsanız, uzun çorap giymeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, çok yüksek olmayan topuklu, saç stilinize uygun, cilalı, kapalı burunlu ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca nötr renkte modern bir dizüstü bilgisayar çantası veya evrak çantası da taşıyabilirsiniz.

İşte kadınların profesyonel iş kıyafetleri için birkaç ek ipucu ve seçenek:

  • Etek veya pantolon takımları: Pantolon, profesyonel iş kıyafeti için mükemmel bir seçenektir. Temiz siyah veya gri pantolon ya da kalem etek ve blazer tercih edebilirsiniz. Giysiler rahat olmalı, ancak etek dizinin hemen altında olacak şekilde durmalıdır.

  • Profesyonel iş gömlekleri: Pantolan ve blazer ceketiniz ile yakalı, düğmeli bir gömlek giyebilirsiniz. Beyaz veya mavi gibi nötr bir renk seçin. Düğmeli gömlekler her zaman profesyonel görünür ancak iyi bir şekilde ütülenmiş olması gerekir. Kırışıksız kumaşlar, profesyonel bir iş kıyafeti için çok önemlidir.

  • Profesyonel iş ayakkabıları: İster düz ayakkabı topuklu ayakkabı tercih edin, çok yüksek olmayan bir ayakkabı seçin.

  • Profesyonel kadın aksesuarları: Küpeler veya basit bir kolye gibi minimal takılar seçin. Ağır parfüm veya vücut spreyleri kullanmaktan kaçının. İş yerinize bağlı olarak dövmelerinizi kapatmanız gerekebilir. Kemeriniz ideal olarak elbisenize uymalı ve blazerinizin altına uyum sağlamalıdır.

Erkekler için profesyonel iş kıyafetleri

Profesyonel bir kıyafet giymek isteyen erkekler düz renkler tercih etmelidir. Profesyonel elbiseye güzel bir örnek koyu renkli bir takım elbise ve açık mavi veya beyaz gömlekle kravattır. Kemerinizi ise ayakkabınızın rengiyle eşleştirin.

Aşırı parlak renkler veya yoğun desenlerden kaçınarak sade ama şık giyinmeyi tercih edin. Ayrıca koyu renkli çorap ve düzenli bir saç stiline sahip olduğunuzdan emin olun.

İşte profesyonel erkek kıyafetleri için birkaç ek ipucu ve seçenek:

  • Profesyonel takım elbiseler: Siyah veya koyu gri bir takım elbise ve yaz için orta gri veya koyu mavi bir takım seçin. Bu sayede yıl boyunca aynı elbiseyi çeşitli zamanlarda da giyebileceksiniz. Düğünler gibi sosyal etkinlikler için daha uygun olduklarından açık renkli takım giymekten kaçının.

  • Profesyonel erkek gömlekleri: İyi gömlek seçenekleri arasında düz beyaz veya açık mavi ile orta mavi gömlekler tercih edilebilir. Emin olmadığınız durumlarda ise iş görüşmesine gittiğini şirkette çalışanların hangi tonlarda gömlek tercih ettiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede en doğru kararı daha iyi bir şekilde verebileceksiniz.

  • Profesyonel kravat ve aksesuarlar: Kravatınızı basit tutun. Özellikle aykırı renklerden uzak durmalısınız. Bununla birlikte çok desenli ve şekilli kravatlar yerine daha sade ve düz modelleri tercih edebilirsiniz. Çok gösterişli aksesuarlardan uzak durmalısınız ve kemeriniz ile ayakkabıların uyumlu olması konusunda hassas olmalısınız. Ayakkabınızı klasik burunlu siyah ya da kahverengi renklerden seçebilirsiniz.

Profesyonel görünmeyi ihmal etmeyin

Özellikle mülakata ya da iş başvurusuna giderken tercih edeceğiniz kıyafetler oldukça önemlidir. Bunun için profesyonel bir çizginiz olduğunuzu karşınızda ki kişiye hissettirmelisiniz. Özellikle ilk intibaın çok önemli olduğunu ve işverenin sizi ilk gördüğünde ki etkinin, sonuca oldukça etki edebileceğini unutmamalısınız. 

Bu kapsamda kurumsal bir firma ile görüşmeye giderken mutlaka takım elbise giymelisiniz. Bununla birlikte web tasarım ya da sporla ilgili alanlarda görüşme yapacaksanız daha rahat kıyafetler giymelisiniz. Başvuru yaptığınız ya da mülakata gittiğiniz yerin durumuna bağlı olarak kıyafet tercihinde bulunabilirsiniz. Aslında en doğru tercihi, gideceğiniz görüşmede ki çalışanlara denk olacak şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır. Bu sayede en azından çok fazla dikkat çekmeden görüşmenin tamamlanmasını sağlamış olursunuz.

Kıyafetiniz ile birlikte aynı zamanda görüşmeye tam anlamıyla hazırlıklı gitmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. İlk görüşmelerde işverenlerin en fazla dikkat edeceği iki husus bulunacaktır. Bunlardan birisi profesyonellere layık bir şekilde giyinmiş olarak CV’nizde sunacağınız fotoğraftır. CV’nizde yer alacak fotoğraf konusunda bu blog sayfasından daha fazla bilgi alınız. 

İşveren sizi ilk gördüğünde kıyafetlerinize dikkat ederken, sizi görmeden önce kontrol ettiği CV’nize dikkat edecektir. Bundan dolayı CV’nizin de kıyafetiniz gibi profesyonel bir şekilde hazırlanmış olduğundan emin olmalısınız.

Profesyonel olarak hazırlanan bir CV ve buna ek olarak profesyonellere yakışan bir kıyafet tercihinin ardından, artık işi alamamanız için herhangi bir sebep kalmayacaktır. CV hazırlarken özellikle profesyonel destek almanız en doğru karar olacaktır. 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek