Reklamlar

Saç Ekim’i Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç, erkek ya da kadın fark etmeden her cinsiyetin önem verdiği kafadaki kıllara verilen isimdir. Saç ekimide var olan saçların kazandırılması işlemdir. Bazı insanlarda doğumdan itibaren fazlası ile bulunan saçlar bazı insanlarda zamanlara birden fazla sebebe bağlı olarak dökülebilir. Bu sorunların ortadan kalkması için saç ekimi olarak bilenen estetik operasyonlar gerçekleşmektedir. Saç ekimi işlemi saç ektirmek isteyen kişinin, iki kulağının arkasındaki ve kafa arkasındaki kısmındaki bölgeden ömür boyu dökülmeyecek olan saç köklerinin alınıp seyrek veya tam dökülmüş olan kısımlara açılan kanallara yerleştirilerek yapılan bir estetik işlemidir.

Bu nedenle saç ektiren kişinin ense kısmındaki saçlar ne kadar yoğun, sağlıklı ve kuvvetli olursa ön kısımdaki saçlara nakil edildiğinde o kadar sağlıklı ve kuvvetli olurlar. Bazı hastaların sağlık sebeplerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bu işlem yapılamayabilir. Eğer bir sağlık sorunu teşkil etmiyorsa bu işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.

Saç ekimi, tarihte FUT yöntemi başlamıştır. Yine ense bölgesinden bir bölgenin tamamı cerrahi işlem ile alınır bu bölge bir dilim şeklindeki saç bölgesinin çıkarılması ve akabinde o bölgenin mikroskop yardımı ile saç köklerinin tek tek ayıklanması şeklinde saç ekimi işlemi yapılmaktaydı. Fakat bu işlem sonrasında hastada dikiş izleri bırakmakta, enfeksiyon ve kalıcı problemler ile birlikte ekim bölgesinde de doğal bir görüntü olmasını engellemekteydi.

Gelişen teknolojik yenilikler sayesinde bu gibi olumsuz etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olmanın yanı sıra daha kolay ve acısız bir işlem sunulmanın yolları araştırılmış ve sonunda iz kalmadan, cerrahi kesi olmadan saç ekimi yapılmasının önü açılmış ve buna fue saç ekimi ismi verilmiştir. İngilizce bir tabir olan fue yöntemin açılımı “foliküler ünit ekstraksiyon” olarak bilinmektedir. Bu işlem sayesinde dikiş izi asla olmamaktadır. Ve hastanın daha doğal saçlı görünmesine yardımcı olmakla birlikte ense bölgesinden saç alımı yapılırken saç köklerine de zarar verilmemektedir. Bu iki yöntem ile saç ekimi işlemi gerçekleştirilmekteyken artık kök alımı için sadece Fue yöntemi kullanılır olmuştur.

Fue kök alım yöntemi olarak en iyi ve tek kullanılan yöntemdir. Bunun yanı sıra fue ile alınan saçlar ekim bölgesine klasik saç ekim yöntemi, safir fue saç ekimi ve dhi saç ekim yöntemi ile yerleştirilmektedir.

Bu 3 saç ekim yöntemleri arasında en iyi yöntem safir fue saç ekim olarak öne çıkmaktadır.

Ekilen Saçlar Ne Zamanda Çıkar?

Saç ekim sonrasında hasta hangi yöntem ile saç ekim yaptırsa yaptırsın işlem sırasında yapılan titiz çalışma ve operasyon yapılan bölgenin dokusuna göre iyileşme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 10-15 gün arasında sürebilmektedir.

Ekilen saçların kabuklanma süresi geçtikten sonra ilk ayın sonuna doğru ekilmiş olan saçın % 40’ı, işlem geçirmiş bazı hastalarda ise % 80’i dökülme durumu ile karşılaşmakta. Bu saç dökülme dönemi saç ekimlerinde normal olmasının yanı sıra bunun saç ekimindeki adı şok dökülmedir.

Saç ekimi işleminden sonra da saçların çıkma süresi ise genelde ortalama olarak 6 aydır. Saç ekim sorası 6.ayını dolduran kişilerin saçlarının %50 den fazla bir kısmı çıkmış olmaktadır. Bazen ekilen saçların erken çıktığı da görülebilir. 

Bunun yanı sıra hastanın biyolojik özelliklerine göre de ekim yapılan saçlarda uzama sürecinde değişiklik gözlenebilmektedir. Ardından dördüncü ayda saçlar muhakkak uzamaktadır. Yukarıda da bahsettimiz gibi 6. Aydan sonra %50 den fazlası çıkar ve tüm saçların çıkması 1. Yılın sonun bulabilir.

Saç Ekiminde Saç Ekim Merkezi Faktörüne Dikkat

Günümüzde yüzlere varan saç ekim merkezi bulunmaktadır. Ama bunların da çoğu halen başarılı saç ekim sonucu oluşturabilecek tecrübe ve bilgiye sahip değildir. Bu yüzden saç ekim merkezi seçimi önemlidir. 

Saç ekim konusunda tecrübeli bir merkez olan Real Hair Center İstanbul’da hizmet vermekte ve dünyanın yaklaşık 60 ülkesinden saç ekimi misafirleri ağırlamaktadır. Saç ekim operasyonlarını sağlık bakanlığı standartlarına göre yerine getirmekle birlikte uygun fiyat ile herkesin saçlara kavuşması aracılık etmektedirler. Ülkemizide İstanbul saç ekim merkezi olarak başarılı şekilde diğer ülke vatandaşlarına tanıtmaktadırlar.

Deri altı uygulanan bu işlem çok basit ve tehlikesiz görünse de bazen riskli bir durum halini alabilir. Çünkü saç ekimi işlemi başarısız olabilir veya temizlik standartları iyi değil ise enfeksiyon problemleri yaşanabilir. Bu yüzden saç ekimi işlemine basit estetik operasyon işlemi denmekte ve iyi bir saç ekim merkezinde yapılmalıdır.

Saç ekiminde uzman bir saç ekim merkezi ortalama olarak 6 ile 7 saatte saç ekimini gerçekleştirmektedir. Genelde bir günlük dinlenme sonrasında hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir. Çünkü 3.gün kontroller yapılır ve sorun yok ise 3.günden sonra sosyal hayata dönülebilir.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek