Reklamlar
Teknoloji 2021-01-30 20:09:59 Karakaya

Seyit Subutullah Baltacı: Pandemi sürecinde markalar nelere dikkat etmeli?

 

Koronavirüs pandemisi birçok konuda olduğu gibi pazarlamada da bir değişim yarattı. Bu da markalar ve girişimciler için, dijital ekosistemde daha farklı bir yol haritası çıkarma zorunluluğunu beraberinde getirdi. Peki koronavirüsün getirdiği değişim rüzgarları ile, günümüzün dijital dünyasında ne yapmalı? Web yazılım uzmanı Seyit Subutullah Baltacı, koronavirüs günlerinde dijital pazarlamanın anahtarlarını anlattı.

Dijital dönüşümde hangi noktadasınız?

Web yazılım ve pazarlama alanında birçok marka ile çalışan Seyit Subutullah Baltacı, ürün ve hizmetlerin son kullanıcıya ulaşması noktasında dijital altyapılara geçiş olarak adlandırdığı dijital dönüşümün bu sürecin ilk adımı olduğunu söylüyor. Baltacı, konuyla ilgili olarak “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital dönüşüme katılan şirketlerin sayısı hızla artıyor. Online tabanlı bir çalışma modeli oluşturan şirketler, koronavirüs dönemini diğer şirketlere göre daha az hasarla atlatmayı başardı. E-fatura, e-bilet, e-bordro gibi dijital dönüşüm araçları hem son kullanıcıya ulaşırken hem de şirket içi İK gibi süreçlerde markaları bir adım öne taşıdı”. dedi.

Kitleniz bu süreçten nasıl etkilendi?

Baltacı’ya göre 2020 sonrası dijital pazarlamada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, kitlenin değişimi. Hedefleme konusunda her marka için farklı bir senaryonun söz konusu olabileceğini belirten Seyit Subutullah Baltacı, “Kitlelerde bu zamana kadar standart hedefleme kalıpları kullanıldı. Ancak çok kritik değişimler yaşandı ve bu kitlesel oldu. Dünya çapında yüz milyonlarca insanın evden çalışma modeline geçtiği, milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime geçtiği bugünlerde hem kitleler, hem de hizmetler değişti. Doğru noktada durmayı başaran ve iyi bir planlama yapan markalar, pandemiden karlı çıkmayı başaracak” dedi.

‘Sosyal sorumluluk projelerinde aktif olmak önemli’

Pazarlamanın en önemli aşamalarından birinin PR olduğunu belirten Baltacı, koronavirüs gibi sosyal değişimlerde markaların sosyal sorumluluk noktasında aktif olmasının önemine vurgu yaptı. Web yazılım ve pazarlama uzmanı, “Milyonlarca insanı etkileyen bir süreçte, dijital pazarlama kanallarını sadece satış odaklı değil, sosyal sorumluluk niyetli de kullanmak önemli. Halk sağlığı kurumlarının önerilerine, insanların hakim olması gereken bilgilere daha kolay erişmesi adına markalar sorumluluk alabilir. Bu hamleler belki bilanço tablosuna yansımaz ama marka imajını olumlu olarak etkiler” dedi. 

http://subutullahbaltaci.com.tr/

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek