Reklamlar
Televizyon ve Medya 2022-08-18 16:25:32 Haber Zamanı

Sinemanın Tarihi

 

Sinemanın tarihi denilince akıllara, söz konusu zamanın çok uzun bir süreyi kapsıyormuş gibi geliyor. Oysaki sinema tarihinin gelişmesine katkıda bulunan ve ilk kez ortaya çıkarılan yapım 1895 yılında ortaya çıkmıştır. Bu aslında o kadar da uzun bir zaman değildir. Bundan sadece 127 yıl önce üretilen ilk filmkovası seyircinin beğenisine sunulmuştur. 

Sinema tarihinin başlangıcı kısa filmlerle yapılmıştır. Ortaya çıkarılan ilk yapımlar hem kısa hem de sadece görüntü içermekteydiler. Yani kısa filmlerde seste yoktu. Ayrıca ilk filmlerin ortaya çıkışına şahit olan insanlar bu yapımları siyah beyaz izlemek zorunda kaldılar. Çünkü o zamanlarda henüz renkli bir şekilde kayıt alabilecek ürünler mevcut değildi. İlk yapımların şimdiki filmlerde olduğu gibi bir konu akışı da yoktu. 3 en fazla 4 dakikalık bu yapımlar sadece belli bir düzende çekilmiş görüntülerin ortaya çıkarttığı şeylerden ibaretti.

Sinema kavramının dünü ve bugünü birbirinden oldukça farklı konumdadırlar. Sinema her geçen gün kendisine biraz daha katarak ilerlemeyi başarabilmiştir. Film izlemek haftada bir gün hatta belki ayda bir günden şimdi günden güne istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir kavram olmuştur. Eskilerde, teknoloji bu kadar gelişmemişken film izlemek sadece mahalle sinemaları ile birlikte mümkün olabiliyordu. O zamanlar istediğimiz filmi izleme şansımızda yoktu tabii ki. Zaten böyle bir şansımız olsa bile fazla seçenek yoktu. Şimdilerde ise istediğimiz filme ulaşabilmeyi geçin istediğimiz filme istediğimiz zamanda ve istediğimiz yerde ulaşma imkânımız var. Bununda ötesinde izlediğimiz filmin görüntü kalitesini bile kendimiz seçebilir olduk. Eskiden böyle bir şansta yoktu. Size sunulan filmi olduğu gibi izlemek zorunda kalıyordunuz. Şimdi ise bu konu hakkında elimizde çok fazla seçenek mevcut. Filmi istediğimiz ses kalitesi ile birlikte ister hd film izle ister 4k seçeneğiyle evimizde izleme şansımız var. Bu durum film izleme zevkini daha da arttıran bir durumdur. İstediğiniz filmi 720p ya da 1080p gibi kalitelerde izlemek o filmi izlemenin zevkini daha da arttırıyor. Böyle olunca da film izlemek her zaman yapmak isteyebileceğimiz bir eylem haline geliyor. 

İlk filmlerin üzerinden bu kadar gelişme kaydedilmesi bu alana verilen değeri de göstermekte. Şu anda film izlememizi kolaylaştırabilecek çok fazla durum mevcut. Özel platformlara ek olarak herkesin ulaşabileceği platformlarda artık mevcut ve bu platformlar izleyiciden sadece izlemek istedikleri filmleri seçmelerini istiyor. Ardından arkanıza yaslanıp online filmkeyfinizi istediğiniz şekilde yaşayabilirsiniz. Ayrıca izlemek istediğiniz filmin dilini bile seçme şansınız var. Eskiden size sunulan filmi olduğu gibi izlemek zorundaydınız ama şimdi filminizi seçtikten sonra diline bakmaksızın Türkçe dublajseçeneği ile ya da altyazı seçeneği ile rahat bir şekilde izleme şansınız var. Bu şekilde birçok ülkenin kültürüne de eşlik etme şansı elde ediyorsunuz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek