Reklamlar
Ekonomi 2017-09-11 15:50:19 Karakaya

Son dakika… Türkiye için kritik veri açıklandı

Bankaların kredi yarışı ve Kredi Garanti Fonu'nun etkisiyle Türkiye ekonomisi 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüdü.

Birinci çeyrek büyüme verisi TÜİK tarafından yüzde 5.0’dan yüzde 5.2’ye çıkardı. 2016 yılında ise ülke ekonomisinin yüzde 3.2 büyüdüğü açıklandı. Reuters’ın 16 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre ikinci çeyrek beklentileri yüzde 4.2-6.3; 11 katılımcının tahminine göre 2017 sonu için büyüme beklentileri ise yüzde 4.2-5.5 aralığında yer alıyordu.

 

Reuters’ın 18 Temmuz’da 41 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre yılsonu büyüme beklentileri yüzde 3.9 olmuştu. Gayrisafi yurtiçi hasıla ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %5,1 arttı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla %16,3 artarak 734 milyar 211 milyon TL oldu.

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜZDE 6.8 ARTTI

 

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim değeri olarak; tarım sektörü %4,7, sanayi sektörü %6,3, inşaat sektörü %6,8 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %5,7 arttı.

 

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %2,1 arttı.

 

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem büyümeye ilişkin olarak yaptığı yorumda, “Türkiye ikinci çeyrekte de güçlü büyümeyi sürdürdü. Yatırımdaki artışlar dikkat çekici” açıklamasında bulundu.

ŞİMŞEK: ÖNEMLİ AMA KAPSAYICI OLMALI

 

Ekonominin patronu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise büyüme verisine Ertem’den daha temkinli yaklaşarak, “Sağlanan güçlü büyüme olumlu ancak tek başına yeterli değildir. Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir” diye konuştu.

AĞBAL: YÜKSEK BÜYÜME ORANI DEVAM ETTİ

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı 2017 yılı 2. çeyrek büyüme değerlendirmesinde, “2017 yılı ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyümüştür. İkinci çeyrekte bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen ekonomimiz ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirmiştir. Hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğu yılın ilk yarısında elde ettiğimiz yüksek büyüme oranında kendisini göstermiştir” ifadesini kullandı.

“KREDİ GARANTİ FONU’NUN LİMİTİNE ULAŞILDI”

 

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu büyüme rakamları hakkında Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarının ardında yatan hiç şüphesiz Kredi Garanti Fonu.” ifadelerini kullandı.  “Tabii rakamların 2009 yılının baz alınarak hesaplanması da şişiriyor. Yine de ölçüm problemini şimdilik bir kenara koyalım. Kredi Garanti Fonu'nu son altı ayda ekonomiye bankalar üzerinden 250 milyar liralık teminat ve taahhüt verdi. Fon'un limitine ulaşıldı.” dedi.

“Bu Türkiye için yadsınamaz bir gerçeği ortaya koydu; Türkiye de kredi olmadan kolay büyüyemez.  Kredi olunca da en hızlı büyüyen sektörün inşaat olması manidar!” diyen Muratoğlu, “250 milyar liralık kredi ile bir zahmet büyüyüver de geri ödemeler esnasında krediler nasıl ödenecekler? Belli ki fon da tıkandı. Yenisini çıkartacak ne para ne de kaynak var. Nitekim son bir ayda krediler sadece yüzde yarım büyüdü.” açıklamasında bulundu.

“Bundan sonra ne olacak? Kuvvetle muhtemel üçüncü çeyreğe büyüme hızı azalarak girilecek.” diyen Muratoğlu, “Ancak geçen senenin baz etkisi dolayısıyla yine hızlı büyümüş gibi bir durum sergilenecek. Sonrası fena… Küsurat büyümelerle durumu idare edeceğiz. Çok değil 2018 ilk çeyreğinde yaşanacak hızlı düşüş ile birlikte bunu göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜMENİN BEKLENTİNİN ALTINDA KALMASININ NEDENİ…”

 

Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından Sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Gizmen Nalbantlı, “İkinci çeyrek büyüme rakamı %5.1 açıklandı. İlk çeyrek ise %5'ten %5.2'ye revize edildi. Detaylara baktığımızda KGF etkisi güçlü olarak görülmeye başlandı. Hane halkı harcamaları geçtiğimiz yıla göre daha az artış gösterirken, devlet harcamalarında %4.3 düşüş görüldü.  Büyümenin beklentinin altında kalması bu iki kalemden kaynaklanıyor.  Net dış talebin katkısı ise  %1,8 puan oldu.” dedi.

“Özellikle yatırımlardaki artış dikkat çekici. Sektörlere baktığımızda ise sanayinin önceki dönemlere göre ivme kazandığını görüyoruz.” diyen Nalbantlı, “Sanayi sektörü %6.3 büyürken, inşaat sektörü de yine iyi performans sergileyerek %6.8'lik büyüme yakalamış. Tarım sektörü bu rakam %4,7, hizmetler sektörünün katma değeri ise %5,7 arttı.” açıklamasında bulundu.

“Genel olarak öncü veriler yılın ikinci yarısında güçlü büyümenin devam edeceğini gösteriyor.” diyen Nalbantlı, “Sanayi üretimi Temmuz'da yıllıkta yüzde 14.5 ile 6.5 yılın en güçlü artışını kaydetti. 3.çeyrekte turizmdeki toparlanma ve ihracattaki olumlu seyirle birlikte baz etkisi ekonomik büyümeyi hedefe ulaştırabilir.” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek