Reklamlar
Gündem 2021-11-24 13:21:27 Tufan

Son Zamanlarda En Çok Okunan Kitaplar

İnsanların yaşadıkları zorlu hayat süreçleri kitap okuma alışkanlıklarını da değiştirebilmektedir. Yaşanan pandemi pek çoğumuzun kitap okuma alışkanlıklarını olumlu yönde etkilemiş ve kitap okumayanlar bile severek kitap okur hale gelmiştir.

 

İnsanların yaşadıkları zorlu hayat süreçleri kitap okuma alışkanlıklarını da değiştirebilmektedir. Yaşanan pandemi pek çoğumuzun kitap okuma alışkanlıklarını olumlu yönde etkilemiş ve kitap okumayanlar bile severek kitap okur hale gelmiştir. Sosyal hayatın bitkisel hayata geçmesi ile insanların kitap okumaya öncelik vermeleri bu yıl çok sayıda önemli ve başarılı kitabın ortaya çıkmasına da vesile olmuştur. https://www.kitapgonder.com/ sitesi ile yılın en çok okunan kitapları bir tık uzağınızda.

Kitapseverlerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alan Türk ve dünya klasiklerini felsefe, psikoloji, siyaset gibi konularda yazılan kitaplar takip etmektedir. Bu yıl insanların psikolojik olarak da zor dönemlerden geçtikleri bir yıl olmuştur. Bunun da etkisi ile psikolojik yazımların tercih edilme oranlarında bir artış gözlenmektedir. Sağlam bir psikolojiye sahip olmak ve kendi kendine yetebilmek günümüz dünyasında az rastlanan olgular arasında yerini alırken, kişilerin psikolojik destek alma noktasında uzmanlara gitme oranlarında da artış gözlenmektedir.

Yılın En Çok Okunan Kitapları

Yılın en çok okunan kitaplarının yazarı olan Gülseren Budayıcıoğlu ülkemizin ilk psikiyatri merkezlerinden birinin kurucudur. Bu merkezde yaşadığı olayları derlediği kitaplarından birisi olan Camdaki Kız büyük bir beğeni ile karşılanmış ve okuyucusunda büyük memnuniyet uyandırmıştır. Küçük yaşlardan bu yana sevgisizlik içinde büyümüş bir kızı konu alan roman çocukluk yıllarının ileriki yaşam hakkında ne denli önemli olduğunu belirtmektedir.

Sabahattin Ali ülkemizin yetiştirmiş olduğu kaliteli yazarlar arasında yer alır. Bu yazarın kaleminden çıkmış ne varsa mükemmel bir dile sahiptir. Bu yıl çok okunanlar arasında da yine Sabahattin Ali’yi görmek mümkün. İçimizdeki Şeytan isimli kitap ile çok satanlar ve çok okunanlar arasında yerini alan yazar, Macide ve Ömer’in yaşadıkları vasıtasıyla ruh dünyamıza dokunmayı amaçlamıştır.

Yabancı yazarların ülkemizde okunma oranlarının bir hayli yüksek olması farklı kültürlerin içinde kendimizi buluyor olmamız ile alakalı olabilir. Stefan Zweig’in kaleminden damlayarak satırlarımıza yansıyan bir kitap olarak Olağanüstü Bir Gece okuyucusundan beklenen özeni görmüş yayınlar arasında yer alır.

Jose Saramago yıla damgasını vuran cümlesiyle okuyucuları kendisine bağlamayı başarmıştır. “ Bir insan yaşayamıyorsak eğer, en azından tam anlamıyla hayvanlar gibi yaşamamak için elimizden geleni yapmalıyız” sözü bu yıl oldukça fazla karşılaşılan sözler arasında yerini aldı. Yazarın Körlük adını verdiği eser kitap eleştirmenleri tarafından da onaylanmıştır.

Simyacı ile okuyucuyla baş başa kalma fırsatı bulan yazar Paulo Coelho 1996 yılından bu yana en çok okunanlar arasında yer etmiştir.

Gençlere Kitap Önerileri

Genç beyinlere girmenin ve onları doğru yöne sevk etmenin en iyi yolu onlara okuma aşkı aşılamaktır. Unutulmamalıdır ki kitap okumayan ebeveyne sahip çocuklar kitap okumak istemezler. Kitap okuma alışkanlıkları çocukluktan edinilmiş alışkanlıklardır. Kitap okumak iyi anlamaya, iyi yazmaya ve iyi düşünmeye yetecek birikimleri kişilere kazandırır. Günümüz okullarının verdiği ezber eğitimin yanı sıra bugünkü çocukların ve genç beyinlerin anlamaya ve yorumlamaya ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar ise yalnız ve yalnız okumakla elde edilir. Bu aşamada çocuklar ve gençler için özellikle tavsiye edebilecek bir kitap olan Momo karşımıza çıkmaktadır. Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü almış olan bu kitap Momo ismindeki küçük bir kızın zaman hırsızlarıyla verdiği mücadelesini konu almaktadır.

Lucy Maud Montgomery’in kaleme aldığı Yeşilin Kızı Anne, hem gençlerin hem de büyüklerin kütüphanesinde baş köşede yer almaya aday bir eser. Okuyanların hem güleceği hem de hüzünleneceği bu kitabı yeşilin kızı anne son zamanların en çok okunanları arasında.

Değişik Kültürlere Açılan Kitaplar

Siyasi ve kültürel değerlerin işlendiği kitaplar belli bir kesime hitap etseler de Afgan halkının yaşamakta olduğu zulüm ve sıkıntıları konu alan Bin Muhteşem Güneş adlı eser geniş bir okuyucu kitlesine sahip olmayı başarmış ve çok okunanlarda ilk sıralarda yer almayı hak etmiş bir yapımdır. Varoluş mücadelesinde Meryem ve Leyla’nın hikâyesini anlatan Khaled Hosseini büyük ses getiren Uçurtma Avcısı’nın da yazarıdır.

Türk yazarların ve ustaların başında gelen Ahmet Hamdi Tanpınar Türk edebiyatının dönüm noktaları arasında yer alan Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile bugün de en çok okunanlardan birisi olmayı başarmıştır.

İnsanların okuma alışkanlıkları ve okuma kültürleri her ne olursa olsun okumadan geçirilen bir gün ziyanda geçirilmiş bir gün olarak düşünülmelidir. Okumak, hayatı anlamanın, anlamlandırmanın ve en iyiyi bulmanın yegâne anahtarı olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Hayatı sevmek okumayı sevmek ile başlar ve tüm başarılar okumayı sevmenin ardında gizlenir. İşte sizlere okumayı sevdiren ve okuma listenizi sürekli güncellemenize yardımcı olan kitap gönder sitesi ile sizler de dilediğiniz eseri kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek