Reklamlar
Ekonomi 2022-03-14 17:39:31 Karakaya

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sizin, eşinizin ve çocuklarınızın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmek üzere düzenlenmiş onaylı özel hastanelerden farksız olarak yararlanmanızı sağlayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile tıbbi maliyetlerinizi azaltabilir ve SGK kapsamında sağlanan daha yüksek düzeyde tıbbi hizmetler elde edebilirsiniz.

Bu sigorta türü ile Sağlık Bakanlığı ruhsatı kapsamındaki tüm branşlardan ve SGK sözleşmesi kapsamında doktorun sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yani bütçenizi aşmadan aradığınız doktora gitmenin yaşayabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farkı Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak için SGK’lı olmanız gerekmektedir. Öte yandan özel sağlık sigortası yaptırabilmek için sizin veya ailenizin SGK ya bağlı olma zorunluğu yoktur. Bu iki sağlık sigortası ürününün kapsamı ve etkili olduğu hastane farklıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Maliyeti Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları belirli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Prim tutarınız, aktif çalışan olup olmadığınız, yaşınız ve yaşadığınız bölge gibi kriterlere göre karşılanacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsıyor?

Bir sağlık sorunuyla karşılaşıldığında çözüm bulmak biraz yorucu olabilir. Bu durumda, anlaşmalı sağlık kuruluşunuz hakkında endişelenmenize gerek kalmaması için ek sağlık sigortasına katılma koşullarına başvurabilirsiniz. Siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler, sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarından hizmet alırken ortaya çıkan ek masraflar sigorta tarafından karşılanır. Ayakta tedavi kapsamını ve hastanede yatışı kapsar.

Sigortanız Aşağıdaki Teminatları Kapsar

Sigortaya başladığınız andan itibaren geçirdiğiniz hastalıklar için muayene, radyografi, tahlil, fizik tedavi ve rehabilitasyon poliçe kapsamındadır. Tedavi masraflarınız poliçenizde belirtilen limitler dahilinde karşılanır. Bu poliçe aşı ve ilaçlarınızın masraflarını karşılamaz. Poliçenizin başladığı tarihten itibaren, ameliyat için hastaneye yatışlar, ameliyatlar, acil durumlar ve küçük müdahale gereklilikleri sigortanız tarafından karşılanacaktır.

Tedavi Gerektiği Zaman Nasıl Hareket Etmeliyiz?

Her şeyden önce tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulaması e-devlet üzerinden yapınız. Daha sonra tedavi olmak istediğiniz hastaneyi ve doktorunuzu seçtiniz. Daha sonraki sonra hasta kaydınızı oluşturun.

Bu adımı kolayca tamamlamak için kapsamınız hakkında bazı bilgilere sahip olmak yardımcı olabilir. Ek sağlık sigortası satın alırken ve yararlanırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. İşte sigortanızdan yararlanma kaygısı yaşamamak için bilmeniz gerekenler;

  • Tamamlayıcı sağlık sigortanızın geçerli olabilmesi için SGK tarafından sağlanan genel sağlık sigortasının geçerli olması gerekmektedir.
  • Poliçe kapsamı sadece poliçede adı geçen kişileri kapsar.
  • Anlaşmalı olmayan tesislerde aldığınız tedaviler poliçe kapsamında değildir. Ücret ödemek zorunda kalırsınız.
  • Sadece poliçe anlaşmasından sonraki konulan tanılar için geçerlidir.
FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek