Reklamlar
Hayat 2021-01-11 03:30:24 Karakaya

Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları  

Dünyada gündem olan toplumsal cinsiyet çalışmaları, kadın ve erkek eşitliğinin dışından Queer kavramlarla bir araya gelerek, bütün cinsel yönelimlerin ve cinsiyet normlarının eşitliğini içermektedir. Toplumsal cinsiyet üzerinden kapak sözler, cinsel yönelim açısından yapılan kelime ve küfür bazlı konuları da içermektedir. LGBTİ bireylerinin gündemine dair açılımlarla, toplumsal cinsiyet çalışmaları güncel kavramlarla karşılaşır.  

Toplumsal Cinsiyet Nedir? 

Biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları birbirinden ayrı tutulmaktadır. Biyolojik cinsiyet bilimin insan cinsel organından yola çıkarak, herkesin iki türden oluştuğunu vurgulamaktadır. Toplumsal cinsiyet ise kişinin kendi iradesiyle doğuştan hissettiği cinsiyet üzerine çalışmaları kapsar. Örneğin Trans bireyler, Erkek bedeninde doğmuş fakat kadın gibi hissetmektedir. Bu cinsiyet toplumsal cinsiyet açısından incelendiğinde, kişinin bedeni değil, hissettiği öncellikli tutulur. Emma Goldman ‘’insana arkadan baktığınızda herkes aynı cinsiyettedir’’ diyerek cinsel organ ile cinsiyetin aynı şekilde tutulmaması gerektiğini vurgular. Kadın bedeninde doğmuş biri kendini kadın gibi hissetmiyorsa onun cinsiyeti kadın değildir.  

Toplumsal Cinsiyet Çalışmalarında LGBT- Q

LGBTİ toplumsal cinsiyet üzerine, cinsel yönelimlerin kısaltılmasıdır. Hetoroseksüel cinsellikten ayrı tutulsa da, ‘’Normal’’ kabul edilen cinsel yönelim kadın ve erkek arasındaki ilişkidir. Ancak insan kadın ve erkek dışında ‘’Aşk ve Sevgi’’ üzerinden kendi cinsinden birine ilgi duyabilir, bu da onun ‘’Anormal’’ olduğu anlamına gelmez.  

LGBT açılımı; Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transseksüel kavramlarının baş harfleridir. Toplumsal cinsiyet normları üzerinden cinsiyet atamalarının kişinin kendi iradesiyle yapması sonucunda, İnterseksüel kavramı da ortaya çıkmıştır. Böylece LGBTİ veya LGTBQ kavramları da Plus açıklamasıyla birlikte LGBT+ olarak giderek genişleyen bir  toplumsal cinsiyet kimliği alanına dönüşmektedir.  Birçok kişi LGBT ne demek şekline araştırmalar yaparken, gerçek anlam ve detayları herkes tarafından merak ediliyordu.

Toplumsal Cinsiyet Normlarında LGBTQ  

Toplumsal cinsiyet normları, ‘’ Toplumun Ahlaksal’’ olarak kabul ettiği ve ‘’Kişinin hissettiği’’ arasında çatışmalar yaşar. Normal olarak kabul edilen Heteroseksüel ilişkinin karşıtı değil, cinsel ve cinsi birlikteliklerin her birinin insan doğası gereği, ‘’Doğal seçilim’’ olarak kabul edilmesinden kaynaklı olarak ‘’Normal’’ görülmesi gerektiğidir. Cinsel yönelim olarak kabul gören bu durum, LGBTİ bireylerinin toplumsal ahlak üzerinden değil, toplumsal cinsiyet üzerinden topluma kazandırılmasını içerir.  

Toplumsal Cinayette Baskılar

LGBTİ bireyler üzerinde yapılan toplumsal baskılardan biride internet üzerinden gerçekleştirilen hakaretler ve sözlü taciz geliyor. Özellikle gençler arasında son yıllarda popüler olan kapak sözler LGBT bireylerini tacit etmek için kullanılan materyaller arasında bulunuyor. Bu sözler aracılığıyla bireylerin kişisel haklarına doğrudan saldırılar gerçekleştiriliyor ve huzursuz ediliyorlar. Son dönemlerin popüler ağır kapak sözler araçlarıyla resimli ve mesaj formatıyla gönderme imkanı sunuluyor. Kişiler arasında oldukça yayın olan bu araçlar uzmanlar tarafından olumsuz psikolojik gelişime neden olabileceği belirtiliyor. 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek