Reklamlar
Gündem 2020-10-13 11:12:42 Tufan

Turbo motor Nedir? Avantajları Nelerdir?

Teknoloji Haberleri tekno bilim Otomobil kategorisinden edindiğimiz bilgilere göre bir otomobilde aranılacak özellikler genellikle verimlilik ve performans yeterliliği, yakıt tasarrufu ve çevre dostu olmasıdır.

 

Teknoloji Haberleri tekno bilim Otomobil kategorisinden edindiğimiz bilgilere göre bir otomobilde aranılacak özellikler genellikle verimlilik ve performans yeterliliği, yakıt tasarrufu ve çevre dostu olmasıdır. Kısaca aranılan şey küçük motorlu yakıt ekonomisi ve büyük motorlu performans gücüne sahip araç sistemidir. Peki böyle bir şey nasıl mümkün olmaktadır? Turbolu motorlar bu sistemi nasıl meydana getirmektedir.

Turbolu Motor Nedir?

 

Otomobil ile ilgili Haberler ve gelişmeler dikkatinizi çektiyse eğer Teknoloji Haberleri Otomobil Kategorisine bakabilirsiniz. Turbolu dizel motor ile geleneksel doğal emişli benzinli motor arasındaki önemli bir fark, dizel motora giren havanın yakıt enjekte edilmeden önce sıkıştırılmasıdır. Turbolu dizel motorun güç çıkışı ve verimliliği için kritik olduğu yer burasıdır.

 

Motor silindirine daha fazla hava akışını sıkıştırmak turbonun işidir. Hava sıkıştırıldığında, oksijen molekülleri birbirine daha yakın paketlenir. Havadaki bu artış, aynı boyuttaki doğal emişli motor için daha fazla yakıt eklenebileceği anlamına gelir. Bu daha sonra artan mekanik güç ve yanma işleminde genel verimlilik artışı sağlar. Bu nedenle, turbolu bir motor için motor boyutu azaltılabilir ve bu da daha iyi paketleme, ağırlık tasarrufu avantajları ve genel olarak iyileştirilmiş yakıt ekonomisi sağlar.

Turbo Nasıl Çalışır?

 

Bir turbo, iki ana bölümden oluşur: Türbin ve Kompresör. Türbinler, çark ve bunun yuvasından oluşur. Egzoz gazını çarkına yönlendirmek türbin muhafazasının görevidir. Egzoz gazından gelen enerji türbin çarkını döndürür ve daha sonra gaz türbin muhafazasından bir egzoz çıkış alanı üzerinden çıkar.

Kompresör ayrıca iki parçadan oluşur, çarkı ve muhafazası. Kompresörün etki şekli türbininkinin tersidir. Kompresör çarkı, türbine bir dövme çelik şaft ile tutturulur ve türbin, kompresör çarkını döndürürken, yüksek hızda dönen havayı çeker ve sıkıştırır. Kompresör muhafazası daha sonra yüksek hızlı, düşük basınçlı hava akımını difüzyon adı verilen bir işlemle yüksek basınçlı, düşük hızlı hava akımına dönüştürür. Basınçlı hava motora itilir ve motorun daha fazla güç üretmek için daha fazla yakıt yakmasına izin verir.

 

Çalışma Süreci:

  • Soğuk hava, motorun hava girişine girer ve kompresöre doğru yönelir.
  • Kompresör fanı, havanın içeri çekilmesine yardımcı olur.
  • Kompresör gelen havayı sıkıştırıp ısıtır ve tekrar dışarı üfler.
  • Buradan gelen sıcak, sıkıştırılmış hava, onu soğutan ısı süzgecinden geçer.
  • Soğutulmuş basınçlı hava, silindirin hava girişine girer. Ekstra oksijen, silindirdeki yakıtın daha hızlı yakılmasına yardımcı olur.
  • Silindir daha fazla yakıt yaktığı için daha hızlı enerji üretir ve piston, miller ve dişliler aracılığıyla tekerleklere daha fazla güç gönderebilir.
  • Silindirden çıkan atık gaz egzoz çıkışından çıkar.
  • Türbin fanının üzerinden üflenen sıcak egzoz gazları, türbin fanının yüksek hızda dönmesini sağlar.
  • Dönen türbin, kompresörle aynı şafta monte edilmiştir. Yani türbin dönerken kompresör de döner.
  • Egzoz gazı arabadan ayrılır ve olacağından daha az enerji harcar.

Kaynak : https://teknobilimadami.com/teknoloji-haberleri/

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek