Reklamlar
Ekonomi 2019-07-29 16:23:02 Karakaya

Türk Vatandaşları Azerbaycan’da Konut Almaya Devam Ediyor

Türk vatandaşlarının en çok yatırım yaptığı ülkelerden biri olan Azerbaycan, bu özelliğini korumaya devam ediyor. Özellikle Bakü şehrini tercih eden Türk vatandaşları, Azerbaycan’da konutun yanı sıra, arsa almayı da tercih ediyor. Son yıllarda ise Azeri vatandaşlarında Türkiye’de konut alma eğilimini gün geçtikçe arttırdığı gözlemleniyor. Karşılıklı alışveriş iki ülke içinde oldukça olumlu tablolar ortaya koyuyor. Bu nedenle Türk ve Azeri tarafında yabancı yatırımcıyı teşvik edecek, olanaklar artıyor.

Azerbaycan’da Konut Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Azerbaycan’a giden vatandaşların en sık tercih ettiği yer, Başkent Bakü oluyor. Başkent Bakü tarihi yapısı ve ekonomik olanaklarıyla oldukça dikkat çekiyor. Bu şehirde konut fiyatları ise ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Ortalama olarak konut fiyatları ise 200 Bin TL’den başlıyor ve bu fiyatlar 3-4 Milyon TL gibi rakamlara kadar çıkabiliyor. Genel dağılım ise Başkent Bakü’de konutların 300 Bin ile 600 Bin TL arasında olduğunu gösteriyor. Bu rakamların Türkiye’de en çok benzerlik gösterdiği iki il İstanbul ve İzmir oluyor.

Azerbaycan Vatandaşları Türkiye’de Konut Alırken Nereyi Tercih Ediyor?

Son yıllarda Türkiye’de artan Azeri vatandaşlar Türkiye’de yatırım için farklı bölgeleri değerlendiriyorlar. Bu bölgelerin başında ise birçok yabancı yatırımcı için önemli olan Akdeniz yer alıyor. Akdeniz bölgesinden konut ya da dükkân almak konusunda Azeri vatandaşlar oldukça istekli davranıyor. Burada sadece yatırım değil yerleşim amaçlı da konut alma fırsatlarını sıkça değerlendiren yatırımcılar, bir diğer durak olarak İstanbul’u tercih ediyor. İstanbul’un yüksek dükkân fiyatlarına rağmen tercih edilme sebebi ise şehrin avantajları ve sürdürülebilirliği olarak gözüküyor.

Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye gelerek konut alan yatırımcılar ise yatırımlarından oldukça memnun. Özellikle büyük dükkân ve lüks konutları tercih eden yatırımcılar, elde ettikleri kira gelirinden memnun. Kira gelirlerini genel olarak dolara endeksleyen yatırımcıların, Türkiye’de yatırım yapmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Genel olarak Arap yatırımcılardan çok Avrupalı yatırımcılar ile ortak bir görüş alanı çizen Azeri yatırımcılar, Türkiye’de turizmin gelişmesine oldukça önemli katkı veriyorlar.

Türkiye’de Konut Fiyatları Düşecek Mi?

Yabancı konuta yönelen ya da yönelmeyi düşünen yatırımcıların akıllarına en çok getirdiği konu Türkiye’de emlak fiyatları oluyor. Kredi alanının daralması ve nakit parayla ev almak isteyenlerin sayısının oldukça az olması yatırımcılar için ev fiyatlarının düşme riskini akıllara getiriyor. Emlak uzmanları ise Türkiye’de konut satın alımlarında yaşanan daralmaya rağmen, bu daralmanın geçici olacağını düşünüyor. Emlak sektöründe birçok yeni çözüm ortaya atılırken, bu çözümlerin ne zaman uygulamaya döküleceği ise şu an için tartışması konusu. 

Türkiye’de son yıllarda, bütün veri tabanlarından tek tıkla emlak ilanlarına ulaşma şansı tanıyan Flatfy gayrimenkul arama motoru başta Türkiye olmak üzere, dünya genelinde hizmet veriyor. Bu sistemi kullanılarak hiçbir aracıya gerek kalmadan bütün ilanları görüntülemek oldukça kolay. Yatırımcıların işini oldukça kolaylaştıran bu ara yüz, bütün herkes için kullanıma açık.

Türkiye’de konut fiyatlarının şu an düşmesi ise çok olası değil. Fiyatlar genel olarak durgun seviyelerde artmaya devam ediyor. Bu nedenle yatırımcıların Türkiye dışında konut yatırımına yönelmesine emlak uzmanları çok sıcak bakmıyor. Buna rağmen Türkiye ile yakın ilişkiler kuran Azerbaycan bu tavsiyenin genel olarak dışında kalıyor. Azerbaycan da yatırım yapmak şu an için yatırımcılar için genel olarak tercih edilebilir durumda. Buralarda yatırım için arsa ya da konut bulmak da zorlanırsanız Flatfy’nin bir kolu olan  flatfy.az sitesini kullanabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek