Reklamlar
Spor 2020-11-14 22:50:39 Tufan

Ülke Puanı Kötüye Gidiyor

UEFA organizasyonlarında ülkemiz takımlarının üst üste aldığı kötü sonuçlardan dolayı ülke puanı sıralamasında Türkiye ciddi anlamda gerilemiş durumda.

 

Özellikle arkamızdaki pek çok ülkenin de bizi geçmesi, lig sonunda belirli organizasyonlara doğrudan ve eleme usulü ile katılım koşullarını değiştirdi. Daha önceden lig şampiyonumuz doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılırken ülke puanı aşağılara düşmeye devam ederse o da eleme oynamak zorunda kalacak. Özellikle son yıllarda Fenerbahçe’nin bu anlamda yok olması, Galatasaray ve Beşiktaş’ın eleme turlarında veda etmesi puanı diplere çekmiş durumda. Bununla beraber Betboo müsabakalarına Başakşehir ve Sivasspor’un katılması, alınan mağlubiyetlerde de etkili. Gelen her mağlubiyet sonrasında ülke puanı daha da düşüyor. Bunun için Kulüpler Birliği toplantılar gerçekleştiriyor.

Ülke Puanı Yükseltilmeli

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en son faaliyetini 2008 yılında gerçekleştiren Fenerbahçe, bu alanda ülkemizi temsil etme başarını 12 yıldır gösteremiyor. Beşiktaş ise en son 2017 yılında grubundan yenilgisiz lider olarak çıkmış ve puanı biraz olsun yükseltmişti ancak ondan sonra alınan kötü sonuçlar yine puanın inmesine neden oldu. Galatasaray’ın son yıllarda hiçbir varlık gösterememesi, Başakşehir’in hem Avrupa hem de Şampiyonlar Ligi elemelerinde veda etmesi gibi durumlar puanda etkiliydi. Şimdi ise Sivasspor ve Başakşehir gruplarında kötü sonuçlar elde ediyorlar. Özellikle Betboo giriş bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyor. Kulüpler Birliği yaptığı toplantılarda ülke futbolunun üst düzeye çekilmesi adına pek çok öneride bulunuyor.

Hakemler Bu Sonuçlara Etki Ediyor!

Kulüpler Birliği toplantılarından sonra takım başkanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda ortak bir kanı olduğu görünüyor. O da hakemlerin bu sonuçlara etki etmiş olması. Özellikle kulüp başkanları ligde aldıkları sonuçlarda hakemlerin doğrudan etkilerinin bulunduğunu, doğal olarak ligi daha iyi noktada bitiremediklerini, ekonomik olarak zayıfladıklarını, bunun da UEFA organizasyonlarına yansıdığını düşünüyorlar. Bu noktada Betboo Twitter paylaşımında da görülüyor ki hakemlerin daha adaletli maç yönetmeleri isteniyor. Ülke futbolunu yukarıya çekebilmek adına transfer politikalarının da doğru belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu bağlamda geleceğe yönelik yatırımlar yapmanın önemi tekrar ortaya çıkmış oluyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek