Reklamlar
Ekonomi 2017-08-15 16:32:21 Karakaya

Üniversite Öğrencileri İçin Kira Depozitosu Rehberi

Kiralık daire arayışında kafa karıştırıcı konular mevcuttur. Hele bir de ilk kez bir kiralık daire tutacak üniversite öğrencileri söz konusu ise, kafalarda soru işareti oluşturan pek çok konu ortaya çıkabilir.

Üniversite için farklı bir şehre gitmek, heyecan verici bir deneyimdir. Elbette bu deneyimin de kendine göre zorlukları vardır. Günümüzde İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde çok sayıda üniversite bulunuyor. Büyük şehirlerdeki öğrenci yurtlarının kontenjanları tüm öğrencileri içine alacak kadar fazla değil. Ayrıca özel öğrenci yurtlarının fiyatları adeta ev fiyatları ile yarışır nitelikte. Bu sebeple büyük şehirlerde üniversiteye gidecek öğrencilerin büyük bir kısmı artık kiralık daire arayışına giriyor. Öğrenciler, bütçelerine göre ya tek başlarına ya da arkadaşları ile birlikte eve çıkmayı tercih ediyor.

Kiralık daire arayışı söz konusu olduğunda kiracıların bilmesi, bilmiyorsa da öğrenmesi gereken önemli konular var. En çok kafa karıştıran konuların başında ise kira depozitosu geliyor. İstanbul kiralık daire arayışında olan bir öğrenciyi konu alalım. Kişi, dilediği muhitte dilediği evi bulduktan sonra işinin sona erdiğini düşünebilir. Eğer depozito konusu ile ilgili bir fikri yoksa bu konu onun için bir ek masraf olacaktır. Kiralık daire arayışında olan bir öğrencinin, depozito konusunu da göz önünde bulundurarak bütçesini ayarlaması gereklidir. Peki, kira depozitosu nedir? Yeni öğrenim yılında kiralık daire arayan üniversite öğrencileri için bu konuya açıklık getirelim.

Kira depozitosu, ev sahibinin kendisini kiracıdan sebepli çıkabilecek sorunlara karşı korumak için talep ettiği ücrettir. Eğer evde kiracıdan kaynaklı problem çıkarsa, ev sahibi bu depozitoyu kullanarak sorunları çözer. Eğer evde kiracıdan kaynaklı sorunlar çıkarsa, bu sorunların bedeli kira depozitosundan düşülür. Geri kalan tutar, kiracıya geri ödenmelidir. Eğer evde kiracıdan kaynaklı hiçbir sorun meydana gelmezse, ev sahibi kiracı ayrılırken tüm depozitoyu ona geri ödemelidir. Geri ödeme yapılmadığı takdirde, kiracı ev sahibine dava açma yetkisine sahiptir.

Kira depozitosu, yasal çerçevede belirlenmiş bir tutardır. Bir öğrenci kiralık daire tutarken ev sahibi ondan üç aylık kira bedelinden daha fazla tutarda kira depozitosu talep edemez. Bununla birlikte, depozitonun geri ödenmemesi için bazı ek koşullar da olabilir. Öğrencinin apartman aidatını ya da aylık kira bedelini ödememesi de depozitosundan kesinti yapılmasına sebebiyet verir. Bu nedenle kiralık daire arayışında olan bir öğrencinin ek masraflar konusunda mutlaka dikkatli seçim yapması gerekir. Özellikle apartman aidatı, baştan konuşulması gereken en önemli konulardan biridir.

Bir kiracı, evde meydana gelebilecek tüm sorunlardan sorumlu edilemez. Evin yıpranması, duvarların renginin solması, kapı ve pencerelerin eskimesi gibi konular, kira depozitosunun dışındadır. Ancak bilinmesi gereken, evde yapılacak değişikliklerden ev sahibini haberdar etmektir. Yeni evinizi kendi zevkinize göre dekore etmek hakkınız. Özellikle ilk kez kendi evine çıkacak bir üniversite öğrencisi bu konuda oldukça hevesli olacaktır. Ancak kiralık dairenizde duvarlarınızı boyatırken bile ev sahibinizi haberdar etmelisiniz. Aksi takdirde depozito geri ödeme sürecinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ev sahibinizi bilgilendirdiğiniz her konuda yazılı olarak irtibata geçmenizde fayda var.

Farklı bir şehre taşınırken kiralık daire arayışınızda Zingat.com yardımınıza koşuyor. Zingat.com’daki binlerce kiralık daire ilanının içerisinden kendinize ve bütçenize uygun evi hızlı ve kolay bir şekilde seçebilir, üniversite hayatınızın tadını çıkarmaya bir an önce başlayabilirsiniz. Ayrıca Zingat.com Blog sayfasına girerek kira depozitosu da dahil olmak üzere kiralık daire arayışında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek