Reklamlar
Hayat 2020-12-29 17:39:20 Karakaya

Yapı stüdyo

Ev ve işyerlerinin tasarımından memnun olmayanlar artık mimarlık firmalarına başvururken ülkemizdeki iç mimar algısı da günden güne biraz daha değişiyor. Uzun zaman boyunca sadece dekorasyon işleriyle ilgili oldukları zannedilen iç mimarların yapısal ve mekânsal her türlü probleme, istenen bütçe dâhilinde, estetik ve konfora dair tüm beklentileri karşılayacak şekilde çözüm üretebileceğinin anlaşılmasında payı büyük olan Yapı Stüdyo gibi firmalar sayesinde artık iç mimariye daha geniş bir perspektifle bakılıyor. Basit birkaç dekorasyon işiyle uğraşmanın çok daha fazlasını yapabilen iç mimarlar yapısal özelliklerin tamamını değiştirecek teknik uygulama bilgisine sahip, yapısal problemleri aşmak için pek çok farklı uygulama tekniğine hâkimdir.


İnşa amacından farklı bir maksatla kullanılmak istenen mekânları tamamen yeni bir alan haline dönüştürebilecek kadar kapsamlı yapısal dönüşümlere imza atabilen iç mimarlarla ilgili önyargılı düşünce biçimi günden güne biraz daha değişiyor. Mühendisliğin konusu olan teknik konuların yanı sıra yapı sektöründeki modern gelişmeleri de takip eden iç mimarlar ayrıca her zaman için günün modern estetik trendleriyle yakından ilgilidir. Böylece iç mimar projeleri, tasarım aşamasından itibaren yapısal ve mekânsal sorunlara hem estetik hem ekonomik hem de konfor odaklı çözümler getirebilmektedir. İç mimarinin çalışma alanının daha iyi anlaşılmasıyla birlikte mimarlık firmalarına başvuranların beklentileri de artmakta, bu durumsa firmaların daha özgür ve yenilikçi tasarımlara imza atma yolunda ilerlemesini sağlamaktadır.


İç mekana dair çizimlerin yapılmasından başlayarak, projenin ilk adımından itibaren müşteriyle diyalog kuran iç mimarlar tasarımın beklenti ve zevklerle uyumlu bir şekilde yapıldığından emin olmaya çalışır. Bunun için karşısındaki kişinin ne istediğini, estetik anlamda beğeni kriterlerinin ne olduğunu anlaması gereken iç mimarın ayrıca müşterisinin bütçesine de göz önünde bulundurarak proje üretmesi gerekir. Tasarım analizi, şantiyelerin bizzat denetlenmesi, yapı sistemlerinin uygulanması ve yeni elemanların araştırılması, iç mekana dair yapısal özelliklerin değerlendirilmesi, bütçe planlama gibi pek çok alanda sorumluluğu bulunan iç mimarlar her tür beklentiye yanıt verebilecek donanıma sahiptir. Tabi müşterinin de beklentilerini net bir dille ifade edebilmesi, iç mimarın kendisinden ne istendiğini tam olarak anlayabilmesi açısından önemlidir.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek