Reklamlar
Gündem 2017-10-18 12:08:55 Karakaya

Yaşlılık ve bakım maaşı nasıl alınır?

Devlet yoksul yaşlılar ile bu kişilere ve engellilere bakanlara belli şartlarda maaş bağlıyor. Bu ödemelerden yararlanmak zor değil

427 LİRA ALTI


Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve bu kişilere bakacak birilerinin de olmaması durumunda devlet tarafından vatandaşa aylık bağlanıyor. Bu aylığı almak artık daha kolay. Her türlü aylık geliri 424 TL’nin altında kalan, eşinden ve başka bir yerden geliri olmayanlar bu maaşı alabiliyor. Yani bu yardım yoksullara yapılıyor.


ŞARTLARI AZ


Yoksul yaşlı aylığının bağlanabilmesi için kişinin 65 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Aylığı almak isteyenler bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına ve vakıflara başvuruda bulunabilir. Başvuru esnasında çok fazla belge ihtiyacı yok. Bürokratik engeller az. Amaç vatandaşın derdine çare olmak. Ödeme üç ayda bir 755 lira olarak yapılıyor, 2018’de 812 lira olacak.


EVDE MUHTACA BAKANA 1072 LİRA


Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç olanlarla aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 liraya çıktı.


RAPOR ALMAK GEREKİYOR


Şu ana kadar 700 bine yakın kişinin yararlandığı uygulama kapsamında milyarlarca lira ödeme yapıldı. Ancak çoğu kişi bu uygulamadan habersiz. Şartları taşıyanlar mutlaka başvurmalı. Evde bakım aylığı alınabilmesi için bakılacak kişiye, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Maaş için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor.


GELİRE BAKILIYOR


Raporun ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması isteniyor. Evde bakım aylığı için engelli ve aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin 847 liradan az olması şart. Bu aylık, bakımı yapan kişiye ödeniyor.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek