Reklamlar
Gündem 2020-08-11 15:30:44 Tufan

Yıllara Meydan Okuyan Emayenin Türkiye’deki İlk Kıvılcımı: DEDEMİN EMAYELERİ

2007 yılında Türkiye’deki ilk emaye ustası ve Frit formülünün geliştiricisi Halil İnan’ın ardından bayrağı Şaban İnan devralmış ve hemen ardından Halil İnan’ın torunu Selva Hanım Dedemin Emayeleri şirketini kurmuştur.

2007 yılında Türkiye’deki ilk emaye ustası ve Frit formülünün geliştiricisi Halil İnan’ın ardından bayrağı Şaban İnan devralmış ve hemen ardından Halil İnan’ın torunu Selva Hanım Dedemin Emayeleri şirketini kurmuştur. “Bizdeki emaye sevdası da Halil Dedemizden miras… İşte bu nedenle, Dedemin Emayeleri…” diyen Selva Yazıcı dedesi Halil İnan’ın mirasına sahip çıkıyor ve aile şirketine yeni bir soluk getirerek birbirinden kaliteli ürünleri emaye sektörüne kazandırıyor.

Alman Usta ve Türk Çırağın Hayatlarının Kesişim Öyküsü

Herkesin evinde severek kullandığı ve tarihi asırlar öncesine dayanan emaye ürünlerin Türkiye’de üretilmeye başlama hikâyesi ise bir hayli ilginç. Alman bir ustanın Türkiye’de İstanbul Fındıklı’da küçük bir atölye kurması ve yanında çırak olarak başlayan Halil İnan’ın kesişen hayatlarının öyküsü aslında...

1933 yılında İstanbul Fındıklı’daki küçük bir atölyede Alman ustasından emaye kaplamayı öğreniyor Halil İnan. Emayenin tarih sahnesinde kullanılması bir hayli eskiye dayanıyor. İlk emaye bulguların Mısır’da M.Ö 1000’li yıllarda, Antik Yunan’da M.Ö. 5.YY’da süs eşyaları, mücevher ve takılarda kullanıldığı biliniyor. Ancak günümüz emaye kaplama işleri ilk olarak 1830‘lu yıllarda Hollanda’da başlamış daha sonra Almanya’ya geçmiş. Ülkemizde kurulan ilk tesis ise 1933 yılında İstanbul Fındıklı’daki bu küçük atölye.

Küçük Atölye İle Değişen ve Gelişen Büyük Bir Hayat

Tarihler 1933 yılını gösterdiğinde Alman bir emaye ustasının yanında çırak olarak başlıyor Halil İnan. Burada ustasından öğrendikleri ile emaye kaplamayı öğreniyor ve zaman içinde kendisi de ustalaşıyor. Ustasından aldığı bayrağı onur ve gururla taşıyarak gelecek nesilleri yetiştiriyor. Usta-çırak ilişkisinin yanında yeni formüller geliştirmeye de devam ediyor ve günümüz emaye sektörü için harika bir buluş ortaya atıyor: Frit.

 

Halil İnan Emayetaş Fabrikası’nda ilk Frit formülünü geliştiren usta olarak emaye tarihine adını altın harflerle yazdırıyor. Türkiye’de bu alanda ilk kıvılcım olmanın haklı gururunu yaşayan Halil Bey, yetiştirdiği öğrencileri ile bir aleve dönüşüyor ve pek çok emaye tesisi kuruyor

Bayrak Yarışı

 

1933 yılında Alman Ustası ile kesişen hayatı yalnızca kendisinin değil ailesinin de hayatını bir hayli değiştiriyor. Çocuklarına ve torunlarına büyük bir azim öyküsü bırakıyor. 2007 yılında vefat edene kadar çalışan ve birçok emaye tesisi kuran büyük girişimci Halil İnan’ın kurucusu olduğu İnan Emaye Fabrikası sektöre yön veriyor. Halil Bey’in ardından oğlu Şaban İnan bayrağı devralıyor ve sektör içinde önemli bir isim hale geliyor. Günümüzde dahi emaye sektörü içerisinde danışılan bir profil olması, babadan aldığı mirası en iyi şekilde koruduğunun bir göstergesi.

Torunların Emayesi

Sektöre sunduğu katkıları sayısız olan Halil İnan’ın vefat etmesinin ardından 2007 yılında Şaban İnan aile şirketinin başına geçiyor ve babasından aldığı azmin ve ileri görüşlülüğün kanıtı olarak çalışmalarına devam ediyor. İnan Emaye Fabrikası’nda pek çok girişim gerçekleştiriyor ve kendisinden sonra gelen nesle bayrağı devrediyor.

 

https://www.dedeminemayeleri.com/

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek