30 ilimizde haftalık vaka sayısı 10'un altına düştü! Normalleşme bu illerde başlayacak 2020-05-01 15:47:33


Loading...
loading...


 Türkiye'de uzmanlar son bir haftada 30 civarındaki ildeki vaka sayılarının 10’un altına düştüğünü belirtti.

Türkiye'de normalleşme adımlarının atılabilmesi için, vaka sayıları, virüs bulaştırma oranı, hangi şehirde vakaların sıfırlanma aşamasına geldiği gibi başlıklarda farklı projeksiyonlar yapılırken uzmanlar son bir haftada 30 civarındaki ildeki vaka sayılarının 10’un altına düştüğünü belirtti.

Türkiye'de 11 Mart'ta görülen ilk koronavirüs vakasından sonra, bir kişinin 16 kişiye virüs bulaştırdığı ortaya çıkmıştı. Tedbirler alındıktan sonra bu sayının önce 6-7'ye, son günlerde ise 2 kişiye kadar gerilediği belirtildi. Normalleşme adımlarının atılabilmesi içinse bir kişinin virüsü bulaştırma katsayısının 1'in altına inmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Kısıtlamaların gevşetilmeye bu 30 il ile başlayacağını belirtirken, Türkiye'deki vaka sayısının son günlerde gerilemesinin ise İstanbul'daki vaka sayılarının düşüşünden kaynaklandığını dile getiriyor. Salgının ilk safhalarında her 100 vakanın %65’şinin İstanbul’da olduğu belirtilirken, bugünlerde bu durum %58’e indi.

Almanya İtalya gibi ülkelerin gevşetme politikalarını takip eden Türkiye, ikinci bir dalga yaşanıp yaşanmamasına bakılacak.