Reklamlar
Ekonomi 2021-01-16 03:16:45 Karakaya

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı ile Birikimlerinize Güç Katın

Her ay düzenli olarak birikim yapmak istiyor, ancak nereden başlayacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız ilk adımı bireysel emeklilik sistemine dahil olarak atabilirsiniz.

Üstelik bireysel emeklilik devlet katkısı sayesinde birikimlerinizi hedeflerinizin de ötesine taşıyabilirsiniz!

BES Devlet Katkısı Nedir?

BES sistemi, çalışanların aktif olarak iş hayatına katıldıkları dönemde aylık gelirlerinden düzenli olarak yatırdıkları tutarlarla birikim yapmalarını ve böylece emeklilikte alıştıkları yaşam standartlarını sürdürmelerini hedefliyor. Bireysel emeklilik sistemine düzenli olarak yatırdığınız  katkı tutarlarının %25’i kadar devlet katkısı, emeklilik hesabınıza yatırılıyor. Örneğin ayda 200 TL katkı tutarı ödüyorsanız 50 TL de bireysel emeklilik katkısı olarak birikimlerinize ekleniyor. Bu sayede birikim hedeflerinize çok daha kolay ve hızlı şekilde ulaşmanız mümkün oluyor. 

BES Devlet Katkısından Kimler Faydalanabilir?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olarak düzenli katkı payı ödeyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes devlet katkısından faydalanabilir. Sadece kendiniz için değil, aile bireyleriniz için açtığınız bireysel emeklilik hesaplarında da devlet katkısından faydalanmanız mümkün. Yani eşiniz veya 18 yaşından büyük çocuklarınız adına yatırdığınız katkı payları için de %25 oranında devlet katkısı ödeniyor. 

BES Devlet Katkısında Üst Limit Var mı?

BES devlet katkısı için bir üst limit mevcut. Buna göre bir yıl içerisinde ödenen toplam devlet katkısı, söz konusu yıl için açıklanan yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının %25'ini aşamıyor. Yani yıllık brüt asgari ücret tutarının 35.316 TL olduğu 2020 yılı için maksimum devlet katkısı tutarı 8.829 TL. Birden fazla bireysel emeklilik hesabınız olsa bile maksimum devlet katkısı tutarı, hesap bazında değil katılımcı bazından hesaplandığından bu tutar hesaplarınız arasında ödediğiniz katkı payına bağlı olarak paylaştırılıyor.

BES Devlet Katkısından Faydalanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bireysel emeklilik devlet katkısından yararlanmak için sisteme dahil olup katkı paylarınızı düzenli ödemek dışında herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Devlet katkısı tutarı her ödeme döneminizde hesabınıza aktarılıyor. Otomatik katılım sistemine dahilseniz aynı şekilde maaşınızdan yapılan BES kesintisi hesabınızda birikirken her ay %25 devlet katkısı mevzuatta belirlenen koşullar dahilinde birikimlerinize ekleniyor. 

 

Siz de bireysel emeklilik hesabı açarak düzenli birikim yapmaya başlayabilir, geleceğiniz için sağlam bir adım atabilirsiniz. 


 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek