Reklamlar
Gündem 2021-05-27 15:39:53 Tufan

IELTS Sınavı Nedir ? Ne İşe Yarar?

IELTS’in açılımı International English Language Testing System’dir. Ielts, İngilizce yeterliliğini ölçen dünya çapında 130’dan fazla ülkedeki üniversiteler ve kurumlar tarafından kabul edilen bir sınavdır.


 

IELTS’in açılımı International English Language Testing System’dir. Ielts, İngilizce yeterliliğini ölçen dünya çapında 130’dan fazla ülkedeki üniversiteler ve kurumlar tarafından kabul edilen bir sınavdır.

 

IELTS Sınavı 4 ana bölümden oluşur. Amaç adayların Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma açısından İngilizce yeterliliğini ölçmektir.

 

IELTS Okuma Sınavı – IELTS Reading

 

Sınavın reading bölümünde adaylara 3 makale verilir. Makaleler kolaydan zora doğru devam ederi. Katılımcıların 60 dakika içerisinde toplam 40 soruya cevap vermesi istenir. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmez. Doğru cevapların sayısına göre 1’den 9’a kadar puanlama yapılır.

 

IELTS Yazma Sınavı – IELTS Writing

 

Sınavın writing bölümünde adaylara 2 konu başlığı verilir ve writing task 1 ve writing task 2 olarak, adayların bu konu başlıkları ile ilgili makale/essay yazması istenir. Writing sınavında da konular kolaydan zora doğru devam eder. Writing Task 1 için 20 dakika, Writing Task 2 için ise 40 dakika süre verilir. Kullandığınız kelime bilgisi, yazım hatası olmaması, cümle yapılarının doğruluğu ve zorluğu vb. gibi birçok kritere bağlı olarak 1’den 9’a kadar puanlama yapılır.
 

IELTS Dinleme Sınavı – IELTS Listening

 

Sınavın listening bölümünde, adaylara 4 diyalog veya monolog parça sırası ile dinlettirilir. Dinleme parçaları sadece 1 sefer dinletilir ve adaylara her dinleme parçasının sonunda yazılı soruları cevaplaması istenir. Toplam 30 dakika süren sınavda 40 soru bulunmaktadır. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmez. Doğru cevapların sayısına göre 1’den 9’a kadar puanlama yapılır.

 

IELTS Konuşma Sınavı – IELTS Speaking

 

İlk 3 bölümün dışında, konuşma sınavı aynı gün veya farklı bir günde yapılabilir. Adaylar 11 – 14 dakika süren, belirli bir formatta ilerleyen, konuşma ve anlama becerilerini test eden sorular sorulur. Sınavda, aday gerçek bir IELTS eğitmeni tarafından test edilir. TOEFL sınavında olduğu gibi bilgisayara karşı konuşulmaz.

Kullandığınız kelime bilgisi, yazım hatası olmaması, cümle yapılarının doğruluğu ve zorluğu vb. gibi birçok kritere bağlı olarak 1’den 9’a kadar puanlama yapılır.
 

IELTS Sınavı Zor mu?

IELTS sınavı ilk bakışta zor gibi gözükebilir, ama belirli bir çalışma stratejisi ve planlama ile kolaylıkla verilebilecek bir sınavdır. Sınavda en çok öne çıkan kelime bilgisi (vocabulary) ve soru formatıdır. Bu alanlarda oluşturulacak çalışma planı ile kolaylıkla yüksek puan alınabilir. IELTS sınavına hazırlanıyorsanız kesinlikle destek almanız tavsiye edilir. Bu konuda kişilerin İngilizce seviyesine göre farklı eğitim seçenekleri sunan en iyi ielts kursunu tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgilere Eduvio’nun ielts kursu web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek